Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Entellektüel ile popülerin aşkı

Entellektüel ile popülerin aşkı Pop prensesi Kesha, filozof Fredric Jameson'la 'romantik dostluk' yaşadığını açıkladı. Modern çağın filozofları ilham perilerini beyaz perdeden ya da pop sahnesinden seçiyor. Peki bu uyumsuz birliktelik nasıl yürüyor? İşte Radikal gazetesinde yer alan o çiftler...

1/8

Marilyn Monroe-Arthur Miller Pulitzer ödüllü yazar ve dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü sarışını arasındaki ‘uyumsuz’ birliktelik, dokuz yıl sürdü. Tanıştıktan beş yıl sonra, 1956 yılında evlenen ikili, ‘As Young as You Feel’ filminin setinde tanıştı. Daha sonra oyuncu menajeri Johnny Hyde’ın cenazesinde yeniden karşılaşan çift, kısa süre sohbet etti. Miller o günü “ Elimi sıktığı an bedenime yayılan elektrik dalgasından ürperdim” diye anlatıyor. Daha sonra bir partiye Monroe’yu davet eden Miller, yıldızı etkilemeyi başardı. Monroe, yazarın kendisinde ‘ciddi bir oyuncu’ gibi davranmasından da çok duygulandı: “Tiyatroda büyük bir potansiyelim olduğunu düşünüyordu. O zamana kadar herkes bana içi boş sarışın muamelesi yapmıştı.” 1954’te yazarla daha çok zaman geçirmek için Los Angeles’tan New York’a taşınan oyuncu, Miller’la birlikte yaşamaya başladı. Çift, iki yıl sonra evlendi. Monroe, eşi için din değiştirerek, Yahudiliğe geçti. Miller da, Monroe için ‘Uygunsuzlar’ adlı filmin senaryosunu yazdı. Ancak film, ikilinin aşkı arasında kopma noktası oldu. Sette birbiriyle konuşmaktan kaçınan uyumsuz çift, 1961 yılında boşandı.

2/8

Burhan Belge-Zsa Zsa Gabor Toplam dokuz kez dünya evine giren Gabor, ilk eşi Belge’yle tanıştığında Viyana’da ‘The Singing Dream’ adlı operada rol alan 19 yaşındaki genç bir yıldız adayıydı. Türk diplomat/gazeteci Burhan Asaf Belge’yle bir partide tanışan Gabor, 1937 yılında onunla evlendi. Ankara’da yaşamaya başlayan oyuncu, dört yıl Belge’yle evli kaldı. Boşanmadan kız kardeşleri Eva’yla birlikte Amerika’ya taşınan oyuncu, 1941’de diplomatla resmi olarak yollarını ayırdı.

3/8

Kesha- Fredric Jameson “Konuşacak ortak noktamız olmadığını düşünüyor herkes” diyor 25 yaşındaki Kesha; “Yine de o kadar çok konuşacak konu var ki, konuşmazsak ayıp olur. Zaten konuşmayı çok seviyor kendisi, hiç susmuyor” cümleleriyle anlatıyor Marksist edebiyat kuramcısı, edebiyat eleştirmeni ve teorisyeni Fredric Jameson’la olan dostluğunu. 67 yaşındaki filozofla, bir yıl önce pop yıldızı Ashley Tisdale’in partisine katılan Kesha, Jameson’ın kendisine birçok konuda yardımcı olduğunu söylüyor: “F’ süper biri. Mesela klibin yönetmenin ne kadar hödük olduğundan bahsederken, olaylara farklı bir bakış açısı katmamı sağlıyor: Burjuvazi egosunun ölümünden ya da yaratıcılıkta mekanik üretimin felç olması’ gibi kelimeler kullanarak durumu açıklıyor. Her neyse, dediklerini tam anlamasam da, en sonunda hep haklı olduğunu biliyorum.” Kesha, akıl hocası can dostuna olan vefa borcunu da Duke Üniversitesi’nin basketbol takımı Blue Devils’ın formasını giyip gezerek gösteriyor: “O New York’ta yaşıyor, Duke Üniveristesi’nde hocalık yapıyor. Ben Los Angeles’tayım. Uzun mesafelere rağmen ilişki kurmak zor, ama idare ediyoruz işte!”

4/8

Salman Rushdie- Padma Lakshmi 1988’de ‘Şeytan Ayetleri’ adlı kitabı nedeniyle hakkında ölüm fetvası çıkarılan yazar Salman Rushdie, dördüncü eşi Padma Lakshmi’yle Tina Brown’ın verdiği bir partide tanıştı. Eski Hindistan güzellik kraliçesi kendisinden 23 yaş büyük yazardan etkilenerek, telefonda arkadaşlık etmeye başladı. Sekiz yıl süren ilişkilerinin ilk dönemlerinde günde en az beş kez konuştuklarını söyleyen Lakshmi, “Her günün sonunda onunla konuşmak için eve koşuyordum.” diyor. 2004’ün nisan ayında oyuncu ve yazarlardan oluşan 275 konuğun katıldığı bir düğünle evlenen ikili, üç yılın sonunda boşandı. Lakshmi, yazarın sürekli kendisini entelektüel sohbetlere zorladığından şikayet ederken, Rüshdie, “ Varlığı, hayatımı yıkan bir atom bombası gibiydi. Ona rağmen ‘Floransa Büyücüsü’nü yazdım. Ayrıca boşanma talebini e-mail üzerinden yapması onur kırıcıydı” dedi.

5/8

Bernard Henri Lévy- Arielle Dombasle Oyuncu ve şarkıcı Dombasle, Fransız filozofun üçüncü eşi. Evlenmeden önce yedi yıl aşk yaşayan Dombasle, Lévy’yle bir kitap fuarında tanıştı. Lévy’ye kitap imzalatmak için kuyruğa giren oyuncu, filozofu sahne aldığı gece kulübüne davet etti. Lévy, kitabı “Sabırsızlanıyorum” cümlesiyle imzaladı, ancak randevuya gelmedi. Bir süre sonra şarkıcının Milano’daki La Scalla operasındaki performansını izleyen Lévy sarışın divayla birlikte olmaya başladı. Yedi yıllık flört dönemini “Ona kenar mahalle dilberi olmadığımı, onun için yaratıldığımı kanıtlamak için o kadar uğraştım ki“cümleleriyle anlatan Dombasle 1993’deki düğünleri hakkında “En sonunda hayat bana güldü” dedi. Hâlâ kağıt üzerinde karı koca olsalar da, Henry-Lévy dört yıldır moda ikonu Daphne Guinness’le birlikte yaşıyor. Dombasle, çift hakkında yorum yapmıyor.

6/8

Gabriel Garcia Marquez- Shakira 2002 yılında tanışan pop prensesi ve efsane yazar, memleketleri Kolombiya’da bir davette tanıştı. ‘Kolera Günlerinde Aşk’ filminin müziklerine iki parçayla katkıda bulunan Shakira, 2006 yılında yazarla birlikte aç çocuklar yararına bir vakıf kurdu. 34 yaşındaki Shakira, sıklıkla görüştüğü 84 yaşındaki arkadaşı Marquez’le resimlerini Twitter’da yayımlayarak, birlikte dans ettiği videoları hayranlarıyla paylaşıyor.

7/8

Lady Gaga- Slavoj Zizek New York Post gazetesinde yer alan habere göre, Marksist filozof ‘Communism Knows No Monster’ adlı makalesinden bahsederken Lady Gaga’dan bahsederek, sahne performanslarını ve kostüm seçimlerini övdü. Grammy ödül töreninde etten elbise giyen şarkıcıyı ‘kadın bedenini et olarak gören zihniyete karşı çıktığı için yere göre koyamadığı iddia edilen Zizek’in basın danışmanı, haberi yalanlayarak “İkisinin Londra’daki grevi desteklemek dışında bir oratk noktası yok” dedi.

8/8