Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Enzo Ferrari müzesi

Süperspor otomobillerin mabedi olarak bilinen Modena, Ferrari’nin kurucusu Enzo Ferrari’nin memleketi. 18 Şubat 1898’de, bu habere konu olan evde doğan Enzo’nun gençlik yılları da yine bu yığma tuğla yapıda geçiyor. 10 yaşında motor sporlarıyla tanışan Ferrari, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla orduya katılıyor.

1/8

16 yaşına geldiğindeyse babası ve kardeşi, İtalya’daki İspanyol Gribi salgınında son nefeslerini veriyorlar. Bunun üzerine iflas eden Ferrari ailesinin genç üyesi, küçük bir otomobil firması olan CMN’de (Costruzioni Meccaniche Nazionali) çalışmaya başlıyor.

2/8

Enzo, CMN’nin desteğiyle 1919’da ilk yarışına katılsa da kayda değer bir başarı elde edemiyor. 1920’de CMN’den ayrılıp Alfa Romeo için çalışmaya başlayan Enzo Ferrari, 1923’te ilk defa “Şahlanan At” logosunu görüyor. Savaş uçaklarında kullanılan logoya sahip ilk yarış otomobiliniyse 1932’de kullanabiliyor. Bu tarihe kadar çeşitli sürücülerle beraber çalışan, aynı zaman da yarışan Ferrari, 1933’de Alfa Romeo’dan ayrılıyor.

3/8

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Modena’dan Maranello’ya taşınan Ferrari, 1947’de artık kendi soyadını taşıyan otomobilleri üretmek için Ferrari S.p.A.’yı kuruyor.

4/8

Ferrari sadece Alfa Romeo için değil, DeTomaso, Maserati ve Fiat için de otomobiller geliştirdi. Bütün bu markaları bir arada görebileceğiniz bir müze artık var. Maserati GranTurismo Sport lansmanı sebebiyle, ilk defa basın için bir organizasyona ev sahipliği yapan Enzo Ferrari Müzesi, mart ayında kapılarını açtı. Ferrari markasından ziyade, Enzo Ferrari’nin hayatına odaklanılan müze, Modena’da Maserati fabrikasına yakın bir konumda.

5/8

Enzo Ferrari’nin ilk yarış otomobilini üretebilmek için sattığı ev, yıllar sonra restore edilerek kullanıma açılmış. Ev ve yarış otomobillerinin üretildiği bölüm daha çok sosyal alan olarak hizmet verirken, Londra merkezli Future Systems mimarlık şirketinin kurucusu Jan Kaplicky’in tasarladığı yapıysa tam bir mühendislik harikası

6/8

2004’teki tasarım yarışmasını kazanarak çalışmalara başlayan Future Systems, 1988’de vefat eden büyük ustanın yaptıklarından yoğun biçimde esinlenmiş. 2009’da Kaplicky vefat edince projeyi Andrea Morgante tamamlamış.

7/8