Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Erdoğan İran Cumhurbaşkanı ile ticaret anlaşması imzaladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü. Tahran'da resmi temaslarını sürdüren Başbakan Erdoğan, Sadabad Sarayı'nda gerçekleştirilen öğle yemeğinde, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile bir araya geldi.

1/5

Başbakan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile iki ülke arasında çeşitli alanlarda ikili işbirliği anlaşmaları imzaladı.

2/5

Erdoğan-Cihangiri buluşmasında iki ülke arasında ortak ticaret komitesi kurulmasına dair anlaşma, İran-Türkiye tercihli ticaret anlaşması ve Anadolu Ajansı ile İRNA arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı.

3/5

Anlaşmaların imzalanmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cihangiri ortak basın toplantısı düzenledi. Cihangiri'nin daveti üzerine 2 yıl aradan sonra İran'a geldiğini hatırlatan Erdoğan, ticaret anlaşmasının çok büyük önem arzettiğini ve imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Türkiye'ye yapacağı ziyarette de yüksek düzeyli işbirliği anlaşması imzalanması dileğini ifade etti.

4/5

Konuşmasında İran'la yapılan ticaretin boyutlarına ilişkin bilgi veren Erdoğan, 2012'nin her iki ülke içinde başarılı bir yıl olduğunu, 21,8 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşıldığını belirtti. 2013'te ticaret hacminin 13.5 milyar dolara gerilediğini hatırlatan Erdoğan, "2015 sonu itibariyle hedefimiz 30 milyar dolardır. Fakat taraflarda bunu gerçekleştirebilecek siyasi irade mevcut. Temenni ederim ki 2014 önemli bir milat olur, 2015 sonu itibariyle 30 milyar dolar hedefini yakalarız" dedi.Başta ham petrol olmak üzere, doğalgaz gibi stratejik ithal ürünlerini İran'dan alabileceklerini belirten Erdoğan, Türkiye'nin ileri teknoloji ve sanayide hamle içinde olan bir ülke olarak doğalgaz tüketim kapasitesinin arttığına işaret etti. Erdoğan, "Kazan kazan' esasına dayalı olarak burada ortak adımlar atmamız mümkündür" diye konuştu.

5/5