Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Evinizde hızlı internetin kolay yolları

İnternetinizi her odadan daha kolay kullanabilirsiniz. İşte o püf noktalar... Wifi dalgaları; cep telefonu veya radyo ile elde edilen elektromanyetik dalgaların aynısı

1/26

Cep telefonu ve radyo dalgalarından tek farkı ise 12 cm uzunluğunda olan wifi dalgalarının diğerlerinden daha kısa olması.

2/26

Peki modem uzaklaştıkça düşen ve 45 metre öteye gidemeyen sinyal nasıl yükseltilir?

3/26

Sinyalin daha fazla alınması için dikkat edilmesi gerekense modemin olduğu nokta. Çünkü sinyaller duvarlar ve metal yüzeyler tarafından emilip engelleniyor.

4/26

Evde modemimizi koyduğumuz yer, sinyalin güçlü gelmesini büyük oranda etkiliyor.

5/26

Yapmanız gereken ilk şey modeminizi merkezi bir yere koymanız. Çünkü her tarafa eşit oranda sinyal yayar.

6/26

Açık bir yerde olması işinize gelir. Eğer bir dolaba koyarsanız dolabın duvarları sinyalleri emer.

7/26

Görüş açısında olması iyi bir düşünce olur. Evinizde en uzak mesafeyi gördüğünüz ve en fazla sayıda odayı gördüğünüz yer muhtemelen modeminizi koyabileceğiniz en iyi konumdur.

8/26

Aynı zamanda modeminizi, yerden yukarı koymanız isteyeceğiniz bir şey olur. Çünkü sinyaller yerde kullanılan bazı materyallerin içinden geçmez.

9/26

Aynı zamanda çoğu modem dalgaları aşağı doğru yayması için tasarlanmıştır. Yani modemi yere koyarsanız sebepsiz yere alt kata sinyal verirsiniz.

10/26

Pek çok elektronik cihaz, modemin sinyallerini karıştırır. TV, bilgisayar, mikrodalga fırın ve içinde motor olan diğer cihazlar. Modeminizi diğer elektronik cihazlardan uzak tutmak istersiniz.

11/26

Çoğu modemin iki anteni olur. En iyisi birini yatay, diğerini dikey ayarlamanız olur.

12/26

Cihazlar, dahili antenleri modemle paralel oldukları zaman daha iyi çalışırlar. Bu sebepteni laptopların içindeki antenleri yataydır.

13/26

Ama tablet veya mobil cihaz kullanıyorsanız tamamen tutuşunuza göre değişir. Yani hem dikey hem yatay sinyalinizle, antenlele en iyi paralel eşleşmeyi yakalama yansınız olur.

14/26

Eğer ağınızın iyi çalışmadığını farkederseniz, sinyal seviyesini ölçebilirsiniz.

15/26

Telefonunuz için indirebileceğiniz pek çok uygulama var. Bir harita çıkarırsanız ve neyi düzeltmeniz gerektiğini anlarsınız.

16/26

Wi-fi kullanırken yapılan 10 hata! 1 - MODEMİ DUVAR ARKASINA YERLEŞTİRMEK Tüm kablosuz sinyaller, karşısına çıkan engeller nedeniyle zayıflar. Kablosuz modeminizin ve laptop ya da telefonunuzun alıp gönderdiği sinyaller bu kuraldan etkilenir.

17/26

2 - KULLANIM KILAVUZUNU ÇÖPE ATMAK Eğer ileride başınızın çok ama çok ağrımasını istiyorsanız, bir modem satın alıp da modemi kurduktan sonra kullanım kılavuzu kitapçığını çöpe atmayın.

18/26

3 - AĞA İSİM VERMEYİ UNUTMAK Eğer ağınıza özel bir isim vermezseniz, kendi kablosuz ağınızı bulmanız oldukça uzun zaman alabilir zira diğer dairelerde de mutlaka ağına özel isim vermeyi unutmuş birileri olacaktır.

19/26

4 - MODEM ŞİFRESİNİ DEĞİŞTİRMEMEK Modeminizi kurarken, modemin yönetici şifresini değiştirmemek, önemli bir hatadır. Bu nedenle güvenlik önlemini almadığınız modeme istemediğiniz kişiler müdahale edebilir.

20/26

5 - KABLOSUZ AĞA ŞİFRE KOYMAMAK En büyük hataların başında gelen eylem. Kablosuz ağınıza şifre koymadığınıza dışarıdan birinin o ağa gireceğine emin olabilirsiniz.

21/26

6-YANLIŞ ŞİFRELEME YÖNTEMİ SEÇMEK WEP şifrelemesi aslında yeterli gibi görünse de bir hacker saldırısı karşısında şifre kolayca çözülebilir. WPA2-AES şifrelemesi ise çok daha yüksek güvenlik derecesi sağlar.

22/26

ESKİ VE YENİ MODEM ROUTER'LARINI KARIŞTIRMAK Ağınızda eski ve yeni standartlara sahip modem ve router'ları karıştırarak kullanırsanız, önemli bir performans sorunu yaşarsınız.

23/26

GÜVENLİK DUVARINI İHMAL ETMEK Güvenlik duvarı, modeminizin önemli bir parçasıdır. Genellikle kurulum sırasında standart olarak açık halde gelen güvenlik duvarını kapamanız, dışarıdan gelecek saldırılara karşı savunmasız kalmanız anlamına gelir.

24/26

YANLIŞ KONFİGÜRASYON BİLGİLERİ GİRMEK Modeminiz, dünyayı sayılarla algılar. Ona doğru IP adresini girerek ulaşırsınız, doğru adres veya değerleri girerek düzgün çalışmasını sağlarsınız.

25/26

FIRMWARE GÜNCELLEMELERİNİ YAPMAYI İHMAL ETMEK Modeminizin üreticisi düzenli olarak güncellemeler yayınlayarak, yeni gelişen teknolojilerin eski modemleriyle de uyumlu olmasını sağlar.

26/26