Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Ezidiler savaşmak için geri döndü

Ezidiler, silahlı eğitim alıp IŞİD'e karşı savaşmak için Sincar Dağı'na döndü.

1/12

IŞİD'in, Musul'dan sonra ele geçirip katliamlar yaptığı Şengal (Sincar) İlçesi'nden kaçtıktan sonra ailelerini Kuzey Irak'ta Kürt bölgesine, Suriye'de de Kürtlerin yaşadığı Rojava'ya bırakan yaklaşık bin 400 Ezidi, silahlanıp IŞİD'e karşı savaşmaya başladı.

2/12

PKK ve YPG'lilerin silah eğitimi verdiği Ezidiler Şengal Dağı'nda ağırlıklı olarak kendi bölgelerini korumakla görevlendiriliyor.

3/12

Ezidilerden Abdo Hamo, "Ailelerimizi güvenli bölgelere bıraktıktan sonra kendi topraklarımız, namusumuz için IŞİD'e karşı savaşmak için geri döndük. Bizden yüzlerce insanı katlettiler. Kendi topraklarımızı onlara bırakamazdık. Şengal Dağı bizim için kutsal, birçok ibadethanemiz var burada" dedi.

4/12

DHA muhabirinin Şengal Dağı'nda görüntülediği silahlı Ezidiler arasında tüfekli 70- 80 yaşlarındaki erkekler dikkat çekti.

5/12

Şengal Dağı'nda üstlenen PKK, YPG ve az sayıdaki peşmerge, IŞİD güçlerini oluşturdukları güvenlik koridoruna yaklaştırmamak için yoğun çaba sarf ederken, aldıkları silahlı eğitimden sonra savaşır duruma gelen Ezidiler de mevzilerdeki yerlerini aldı.

6/12

Ezidiler, ağırlıklı olarak kendi bölgelerini korumakla görevlendirilirken, Şengal Dağı'nın özellikle ova kesimlerindeki köylere yerleşen IŞİD militanlarının bölgeden temizlenmesi için sıcak çatışmalara YPG ve PKK'lılar gönderiliyor.

7/12

IŞİD'e karşı silahlanan Ezidilere lojistik desteği ise yine bölgedeki PKK ve YPG sağlıyor. Şengal Dağı'nın bazı alanlarında devriye görevi de yapan Ezidiler, silahlarını bir an olsun yanlarından ayırmıyor.

8/12

Ezidiler savaşmak için geri döndü

9/12

Ezidiler savaşmak için geri döndü

10/12

Ezidiler savaşmak için geri döndü

11/12

Ezidiler savaşmak için geri döndü

12/12