Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Finlandiya'da deniz kenarında ki muhteşem sauna

Finlandiya'da deniz kenarında inşa edilmiş sauna iç ve dış çeperi arasında farklı işlevlerde geçiş mekanları barındırıyor.

1/21

Sauna Fin kültürünün ve ulusal kimliğinin önemli bir parçası. 5,4 milyon Finlandiyalı’nın yaşadığı ülkede 3,3 milyon sauna var.

2/21

Eskiden şehirlerde halkın kullandığı saunalar çoğunluktayken şimdi yeni yapılan çoğu apartmanın kendine ait saunası var, halka açık saunaların sayısı büyük oranda azalmış durumda.

3/21

Diğer yandan, topluluk hissi yeni şehir kültürünün giderek daha önemli bir parçasını oluşturmaya başlıyor ve yeni halk saunaları planlanıyor.

4/21

Yeni yapılan Löyly(kelime anlamı saunadaki sıcak taşın üzerine su atıldığında çıkan buhar) ile beraber Helsinki şehri yabancı ziyaretçilerine yıl boyunca sauna deneyimi sunabilecek.

5/21

Proje Helsinki şehrinin inisiyatifiyle başladı. Hernesaari; Helsinki sahil şeridindeki eski bir endüstri bölgesinden konut bölgesine dönüştürülmüş bir alan.

6/21

Hernesaari için yeni kullanımlar geliştirilirken, gelecekte bölgede olacak değişimler de dikkate alınıyor.

7/21

Bölgede bir yolcu gemisi limanı var ve şehir bu bölgeyi yeni fonksiyonlarla aktif hale getirerek ziyaretçilere hizmet etmek istiyor.

8/21

Mimari fikir oldukça basit: Sıcak mekanları içine alan bir dikdörtgen prizma ve çevresini saran serbest formlu ahşap bir “örtü”. Tavlanmış çam ağacından yapılan heykelsi strüktürün sadece dekorasyon olmanın ötesinde pek çok işlevi var.

9/21

Örtü kullanıcılara görsel mahremiyet sağlıyor. İnce levhalar içeriden bakıldığında deniz manzarasını engellemeseler dahi, panjur gibi çalışarak dışarıdan içeriye bakışı bloke ediyorlar.

10/21

Sıcak kütle ve dış örtü arasındaki mekanlar sauna banyosu ve dışarısı arasındaki sıcaklık dengesini sağlıyor. Strüktür binayı sert kıyı ikliminden koruyor. Büyük camlı yüzeylere gölge sağlıyor ve binanın soğutulması için gereken enerjiyi azaltıyor.

11/21

Örtünün basamaklı formu çatıya tırmanılıp tepeden çevrenin izlenmesini olanaklı kılıyor. Bina dış mekanında büyük bir açık oditoryuma dönüşerek ileride yapılacak su sporları aktiviteleri için de alan oluşturuyor.

12/21

13/21

14/21

15/21

16/21

17/21

18/21

19/21

20/21