Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Instagram filtresine gerek yok: Dünyanın en renkli şehirleri

Selen.kaldirim@ensonhaber.com/ Bazı şehirler tarihi ve zariftir; bazıları parlak ve modern; bazıları ise renkli sokak tarzıyla adeta bir karnaval. Renklerin sokak sanatıyla buluştuğu Mumbai'deki gecekondu mahallesi bile algılarını değiştirecek. Gökkuşağı tadında bir gezi... Seyahat etmek hiç bu kadar iyi 'gözükmemişti'. Tıpkı Endonezya'daki Kampung Pelangi gibi.

1/37

Bir şehrin güzelliğini ne tanımlar? Peyzaj, mimari, tarz, temizlik, huzur ve tabii ki insanlar… Kış aylarının karanlık renklerine gömüldüğün şu günlerde içinden hiçbir şey yapmak gelmese de, yüzünde tebessüm olacak renkli bir haberle geldik. Kışa renk katan bir yer: Ilulissat, Grönland

2/37

Göreceğin sokakların harika bir makyajı var. Kent merkezindeki 16'ıncı yüzyıldan kalma manastır ve sarı rengiyle, bölgenin Maya köklerine saygı duymaya devam ediyor. Sokakları tarih ile kaplı yerde, boyalı sömürge binalarının göz alıcı hardal sarısı bir rengi var: Izamal, Meksika

3/37

Bu renk şöleni için Instagram filtresine gerek yok; Kanalın başında ya da renkli şirin evlerin önünde fotoğraf çektirip, sonrasında etrafındaki irili ufaklı restoranlara gidebilirsiniz: Kopenhag, Danimarka

4/37

İtalya'nın diğer kentlerinden daha küçük, daha sessiz fakat çok daha renkli olan Burano balıkçı köyü, geleneksel dantel endüstrisi ve gök kuşağının her tonunda boyanmış binalarıyla ünlü.

5/37

Arnavut kaldırımlı sokakları, klasik Amerikan arabaları, mavi, sarı, pembe ve yeşilin her tonuyla boyanmış tarihi binaları ile bu renkli şehir, Instagram için boyanmış: Trinidad, Küba

6/37

St. John's, büyük şehir lüksüyle geleneksel küçük kasaba cazibesinin mükemmel bir birleşimi. Renkli sıralı evlerin arasından geçerek dik tepeleri keşfedebilirsiniz. Zıt renkte boyanmış kırmızı, mavi ve yeşil binaların karışımı göz alıyor: John's, Newfoundland, Kanada

7/37

Singapur'un Küçük Hindistan'ı ülkenin en renkli semtlerinden biri. Karmaşık desenli binalar, kutsal tapınakların dışını örten renkli heykeller ve türlü renkler mahalleyi dolduruyor. Hindistan'ın şaşaalı manzaraları, kendini burada da gösteriyor.

8/37

3 büyük dine mensup komşuların bir arada yaşaması ve çok önemli tarihi yapılara ev sahipliği yapması ile Balat her zaman özel bir yerdi. Fakat İstanbul'u bu kadar renkli görebileceğimiz çok nadir sokak var. Bir Fener, Balat, Cibali turu yaparsanız bu karnaval caddelerle tanışabilirsiniz.

9/37

Coğrafi bakımdan Hindistan'ın Rajastan Eyaleti'nin tam merkezinde yer alan Jodhpur, mavi rengiyle turistleri kendine mıknatıs gibi çeken bir şehir. Şehrin mavi renginin sırrı ise, Hindistan’da en üst sınıfı olarak kabul edilen Brahmanlar'ın bu şehirde yaşıyor olması.

10/37

Meksika'nın renkli şehir sıkıntısı yok ama Guanajuato kuşkusuz en etkileyici yerlerden biri.

11/37

Pek çok şehir dini veya pratik nedenlerden dolayı maviye boyanmış olsa da, İspanya Cuzcar 2011 yazında Şirinler filminin tanıtım kampanyası olarak maviliğe büründü. Tam bir Şirinler kasabası.

12/37

Fransız Rivierası'ndaki 30 bin kişilik bu küçük Menton'un altın, somon ve kiraz rengindeki binaları cazip. Art arda dizili olmasının verdiği görüntü ise şehre ayrı bir estetik katmış.

13/37

Genellikle Kolombiya'nın en renkli kasabası olarak adlandırılan Guatapé, her yerde boyalı kapılar, pencereler ve panjurlar sunar. Kolombiya da, tıpkı Küba gibi canlı ve renkli bir sokak tasarımına sahip. En fakir mahallelerde bile muhteşem bir sanat görebilirsiniz.

14/37

Transilvanya'nın tarihi bölgesinde yer alan Sighisoara fotoğraflanması için bekleyen sarı, pembe ve yeşillikler içinde renkli binalara sahip.

15/37

Karayipler pastel renkli vahalarla dolu; fakat favorilerimizden biri Küçük Antiller'deki bozulmamış bir ada olan Curacao.

16/37

Bo Kaap, Cape Town da günümüzde, parlak renkli evleri ve Arnavut kaldırımlı sokakları sayesinde en çok fotoğraflanan bölgelerden biri. Sahilleri ve gece hayatıyla ünlü Cape Town'un kendisi kadar, Bo Kaap bölgesi de tasarımıyla oldukça ilgi çekici.

17/37

Londra'da bulunan Neal's Yard, gizli bir avluda boyanmış tuğla binalar, turuncu ve mavi panjurlar ve sarım bitki örtüsü ile birlikte poz veriyor. Cam kenarlarından sarkan yeşillikler ayrı bir hava katmış.

18/37

9 milyonu aşkın nüfusu ile Tokyo, dünyanın en işlek ve en renkli şehirlerinden biri. Ünlü kırmızı ışık bölgesi olan Kabukicho gibi mahallelere gidin; binlerce neon işareti ve asla uyumayan bir enerji bulacaksınız. (Japonya)

19/37

Fas'ın Rif Dağları'nda bulunan Chefchaouen köyü, “Mavi Şehir” olarak Instagram ve Pinterest sayesinde daha iyi bilinir.

20/37

Dar sokaklara, pırıl pırıl suların üzerinde yükselen şerbet renkli binalar eşlik ediyor: Procida, İtalya

21/37

Pachuca, Meksika

22/37

Buenos Aires, Arjantin

23/37

Charleston, Güney Carolina, ABD

24/37

Willemstad, Curaao

25/37

Valparaso, Şili

26/37

Guanajuato, Meksika

27/37

Salvador, Bahia, Brezilya

28/37

Gamla stan, Stockholm, İsveç

29/37

Longyearbyen, Svalbard, Norveç

30/37

Wroclaw, Polonya

31/37

Cinque Terre, İtalya

32/37

Cinque Terre, İtalya

33/37

Nassau, Bahamalar

34/37

Reykjavik, İzlanda

35/37

Burano, Venedik, İtalya

36/37

Cinque Terre, İtalya

37/37