Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Fransa Cumuhurbaşkanı Macron Afrika turunda

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Fransa artık Afrikalılara ne yapacaklarını söylemeyecek." dedi.

1/10

Batı Afrika turu kapsamında Burkina Faso'da bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, seleflerinin Fransa'nın eski sömürgelerine yönelik tavrıyla arasına çizgi çekmeye çalıştı.

2/10

Gençlik örgütlerinin Fransa'nın protesto edilmesi için çağrı yapması üzerine Burkina Faso'da iki gün okullar tatil edilirken 39 yaşındaki lider, başkent Ouagadougou'da üniversite öğrencilerine hitap etti: ''Afrikalılara ne yapacaklarını söyleyen nesillerden gelmiyorum. Ben, en iyi siyasi hatıralarından biri Nelson Mandela'nın zaferi olan neslin üyesiyim.'' dedi.

3/10

Geçmişte Fransa tarafından büyük soykırımlara ve sömürgelere maruz bırakılan Afrika için, bir daha fransızlardan emir almayacağını belirten Macron sözleriyle adeta günah çıkarttı.

4/10

Afrika'nın geçmişte büyük eziyetlere tanık olduğunu belirten Macron, artık Afrika'nın kayp bir kıta olmadığını dile getirdi.

5/10

Macron "Afrika kıtasının krizlerle ve sefillikle özdeşleştiğini söyleyenlerin yanında olmayacağım. Afrika ne kayıp bir kıtadır ne de kurtarılması gerekmektedir görüşünde olanların yanında olacağım." diye devam etti.

6/10

1994 yılı içerisinde yaklaşık 100 günde 800 bin Ruandalı'nın öldürülmesiyle sonuçlanan ve tarihin en büyük soykırımlarından biri tüm dünyanın gözü önünde bizzat Fransa'nın kendi eliyle gerçekleşmiştir.

7/10

8/10

9/10