Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Gökçeada'daki selin bilançosu

Gökçeada ilçesinde meydana gelen sel felaketinde yüzlerce işyeri ve evi su bastı, bir çoğu Bulgaristan ve Yunanistan plakalı otomobil kullanılamaz hale geldi.

1/23

İlçede şubesi bulunan bankalarda yağıştan zarar gördü. Şube yetkilileri şuanda 3 bankanın da işlem yapamayacak durumda bulunduğunu bildirdi.

2/23

İşyerlerindeki çamur ve yağmur suları çalışanlar tarafından boşaltılmaya çalışılırken ilçe meydanındaki çamur ve su yoğunluğu da ekipler tarafından gideriliyor.

3/23

44 yılın en şiddetli yağışı Çanakkale'nin Gökçeada ilçesini felç etti.

4/23

Selden adanın yüzde 60'ı etkilenirken, altyapı iflas etti.

5/23

Diğer yandan, gelecek hafta sonuna kadar yağışların devam edeceğini bildirildi.

6/23

Sel felaketinin boyutları günün ilk ışıkları ile birlikte ortaya çıkarken, belediye başkanı Ünal Çetin,

7/23

ilçede durumun çok kötü olduğunu,acilen incelemelere başlayıp zararların giderilmesi için "afet bölgesi" ilan edilmesini istedi.

8/23

Dün gece saat 02:30'da başlayan yağış sonucu kısa sürede dağlık bölgeden sular ilçe merkezine inmeye başladı.

9/23

Sele dönüşen yağış çok sayıda aracı önüne katıp sürükledi. Evler ve işyerleri sular altında kaldı. Sokaklar çamurla doldu. Mahsur kalan vatandaşlar kepçelerle kurtarıldı.

10/23

TURİZM SEZONU ÖNCESİ YAŞANAN FELAKET Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, felaketin boyutlarının kendi güçlerini aştığını belirterek yetkililerden yardım beklediklerini belirtti.

11/23

Turizm sezonu öncesi yaşanan felaket nedeniyle zararın daha da büyük olduğunu belirten çetin, kısa zamanda il afet ve acil durum müdürlüğünün adaya gelerek zarar tespiti yapmasını istediklerini söyledi.

12/23

Yaşanan sel felaketinde çok sayıda büyük ve küçükbaş hayvanın da telef olduğu öğrenildi.

13/23

Sel nedeniyle elektrik çarpmaları yaşanmaması için ada genelinde elektrik kesintisi uygulanıyor.

14/23

Can kaybının yaşanmadığı yağışlarda müdahale ve iyileştirme çalışmalarında kullanılmak üzere, 2'si vinç, 3'ü arazi aracı, 6'sı iş makinesi, 3'ü kamyon ve minibüs olmak üzere 14 araç ve yeterli sayıda teknik uzman dahil olmak üzere 38 personel, bugün sabah saatlerinde AFAD koordinasyonuyla Gökçeada'ya gönderildi.

15/23

Çanakkale il AFAD hasar tespit ekipleri, bu sabah 08.00'de Gökçeada'ya ulaştıktan hemen sonra hasar tespit çalışmalarına başladı.

16/23

MHP'li Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, sağanak yağmurla gelen selin bilançosunun ağır olduğunu söyledi.

17/23

Yaşanan afetten ilçenin yüzde 60'ının olumsuz etkilendiğini belirten Başkan Çetin,

18/23

"İlk tespitlere göre selden 54 araç, 156 işyeri, 18 ev, çok sayıda bağ-bahçe ve sayısı henüz tespit edilemeyen çok sayıda küçük ve büyükbaş hayvan telef oldu. Turizm sezonu öncesi yaşanan sel felekatinin ilçe ekonomisi üzerinde olumsuz etki yaratmasından endişe ediliyor" dedi.

19/23

Başkan Çetin, acil bir ihtiyaçlarının olmadığını da vurgulayıp,

20/23

"Varolan ihtiyaçlarında ilgili birimlerce karşılandı. Zarar tespiti için komisyon kurulup, çalışmalara başlandı" diye konuştu.

21/23

Gökçeada'da gece başlayan ve sele neden olan yağış sırasında 5 saatte metrekareye 144.4 kilogram yağmur düştüğü bildirildi.

22/23

Gökçeada'daki sel felaketine saat 01.00 ile 04.00 arasında yağan sağanak yağmurun neden olduğu belirtildi.

23/23