Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Google 15 yaşında

Arama motoru devi Google, bugün 15 yaşına bastı. Google, anasayfasında yer verdiği animasyonlu doodle'la, doğumgününü pinata oyunu ile kutladı.

1/11

Oyunu oynamak için doğumgünü pastası üzerindeki oynat butonuna tıklamak ve belirtildiği gibi space bar'a basarak pinataya vurmanız gerekiyor. Ne kadar fazla şeker düşürürseniz, o kadar puan kazanıyorsunuz.

2/11

Stanford Üniversitesi öğrencileri Sergey Brin ve Larry Page tarafından California, Menlo Park'taki bir garajda kurulan Google, bugün dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri haline geldi.

3/11

Google, kurulduğu 1998 yılından sonrahher yıl doğumgününü anasayfasında farklı doodle'lar ile kutladı.

4/11

Bugün ABD'deki internet trafiğinin 2/3'sine sahip olan, Avrupa'nın da önde gelen aramam motoru kabul edilen Google, aslında Eylük ayının başında kuruldu.

5/11

Brin ve Page, şirketi ilk kurduklarında kiraladıkları 176 metrekarelik eve ve garaja ayda 1700 dolar kira ödüyordu. O zamanki ev sahipleri olan Susan Wojcicki, bugün Google'da yönetici ve Brin'in baldızı.

6/11

Google'ın merkezi, kurulduğu garajdan bugün 15 km uzaklıkta, Mountain View'de yer alıyor. Wojcicki, şirketin kurulduğu evi 2006 yılında Google'a sattı ve ev, Google'ın bir parçası haline geldi.

7/11

Google, son yıllarda sadece online hizmetler vermenin ötesine geçen bir şirket oldu. En önemli başarıyı ise Android mobil işletim sistemiyle elde etti.

8/11

Android, bugün dünya genelinde 1 milyara yakın mobil cihazda ve akıllı telefonların yüzde 80'inde kullanılıyor.

9/11

Google ayrıca, Nexus tabletleri ve bünyesine kattığı Motorola ile çıkardığı Moto X telefonuyla mobil sektörde yer alıyor.

10/11

Google'ın en son ve büyük projesi, giyilebilir teknolojileri temsil eden Google Glass.

11/11