Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Görme engelliler artık okey de oynayabiliyor

Altı nokta esasına dayalı, görme engellilerin okuyup yazabilmesi için geliştirilmiş kabartmalı Braille alfabesinin hayatın her alanında kullanılabileceğini göstermek için "Her Yerde Braille" kampanyası başlatan Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED), bir farkındalık etkinliği gerçekleştirdi.

1/14

GÖRME ENGELLİLER KAZANDI

İki görme engelli ile iki gören arasında Balgat'ta bir kafedeki okey müsabakası ilginç görüntülere sahne oldu. Görenlerin de rahatlıkla oynayabileceği şekilde Braille alfabesi ile tasarlanan okey taşlarının rengini ve sayısını yardım almadan anlayabilen görme engelliler, rakipleriyle kıyasıya mücadeleye girdi. Oyunun galibi görme engelliler oldu.

2/14

"HER YERDE BRAİLLE"

Sosyal Bilgiler öğretmeni olan doğuştan görme engelli EGED Başkanı Emre Taşgın, Braille alfabesinin başta eğitim alanında olmak üzere hayatın her alanında kullanıldığını belirtti. Taşgın, artık görme engelli bireylerin bir restorana gittiğinde siparişlerini kimseden yardım almadan, Braille alfabesi ile düzenlenmiş menülerle rahatlıkla verebildiğini ifade etti.

3/14

Dernek olarak "Her Yerde Braille" kampanyası kapsamında farklı etkinlikler ile farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını anlatan Taşgın, "Restoranda, eğitimde, sosyal yaşamda, istihdamda ve bazen de oyun ortamında "Her Yerde Braille" diyebiliyoruz. Bugünkü etkinliğimiz de buna bir örnek." diye konuştu.

4/14

"GÖRENLERDEN BİR EKSİĞİMİZ YOK"

Kampanya yöneticilerinden Ankara Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü son sınıf öğrencisi görme engelli Orhan Al, Braille alfabesinin hayatını kolaylaştırdığını ve kendisini diğer insanlarla eşit hissettirdiğini belirtti.

5/14

Görenlerden bir eksikleri olmadığını vurgulayan Al, şunları söyledi:

6/14

"Onlarla vakit geçirebiliyoruz, eğlenebiliyoruz, bir oyun oynayabiliyoruz. Çok güzel bir duygu. Braille alfabesiyle tasarlanan okey taşları olmasa bir görme engellinin arkadaşları ile gittiği zaman okey masasında olabileceği tek yer yancı pozisyonu oluyor. Ama Braille, yazı hayatımızın her yerinde olduğu gibi bu taşlara da sirayet ettiği zaman siz dışarıda kalmıyorsunuz."

7/14

Hayatın her alanında bu imkandan yararlanabildiklerini ifade eden Al, "Okuduğum bölümde bu alfabeyi çok sık kullanıyorum. Eğitim hayatımda kullanıyorum, eğitim hayatı dışında sosyal hayatta kullanıyorum. Bu sayede eğitimimizi daha kolay, daha efektif ve daha eşit sağlayabiliyoruz." sözlerine yer verdi.

8/14

Görme engelliler artık okey de oynayabiliyor

9/14

Görme engelliler artık okey de oynayabiliyor

10/14

Görme engelliler artık okey de oynayabiliyor

11/14

Görme engelliler artık okey de oynayabiliyor

12/14

Görme engelliler artık okey de oynayabiliyor

13/14

Görme engelliler artık okey de oynayabiliyor

14/14