Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Gripten korunmanın 9 yolu

Sonbaharla beraber görülmeye başlayan grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi virüs enfeksiyonları, kış mevsiminde insanların korkulu rüyası olan, tip solunum yolu enfeksiyonları çok çabuk bulaşması, soğuk ve nemli havada uzun süre canlı kalması nedeniyle genellikle salgınlar halinde gözlenir. Bu salgınlardan korunmanın yolları ise, küçük tedbirler gerektirir. İşte o küçük tedbirler...

1/10

Camları ve pencereleri açın Zorunlu olmadıkça kalabalık yerlerde ve kapalı yerlerde kalınmamalıdır, kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalıdır.

2/10

Kış meyveleri şifa deposu Bol taze meyve ve sebze tüketimi çok önemlidir. Öğünlerinizde ölçülü bir şekilde yer almasına özen gösterilmelidir. İyi beslenemeyen kişilerde ya da hamile, çocuk ve yaşlılar ile bazı kronik hastalığı olanlarda vitamin takviyesi yapılmalıdır.

3/10

Aşı faktörü Tüm viral solunum yolu hastalıkları, bronşit ve zatürrenin önlenmesinde aşılanma çok önemlidir. Zamanında ve uygun aralıkta yapılan aşı hastalığın oluşmasını engeller ya da daha rahatsızlığın daha hafif atlatılmasını sağlar.

4/10

Mevsimlik giyinin Mevsim şartlarına uygun giyinmekte önemlidir; çok sıkı, terletecek naylon içerikli kalın giysiler ya da üşütecek kadar ince giysiler tercih edilmemelidir. Pamuklu ya da yünlü, vücudun hava almasını sağlayan, gereğinde çıkarılıp yeniden giyilebilecek giysiler tercih edilmelidir.

5/10

Her mevsim su Kışın yaz mevsimine oranla su tüketimi düşmektedir ancak insan vücudu için suyun gerekliliği unutulmamalı ve yeterli sıvı tüketimine dikkat edilmelidir.

6/10

Sağlam vücut için egzersiz Kış mevsimine uygun egzersizler yapılması sizi hastalıklardan koruyacak önemli noktaların başında gelmektedir. Salon egzersizleri, yüzme, koşu, yürüyüş iyi birer alternatif olacaktır.

7/10

Uykusuzluk direnci kırar Uykuya dikkat edilmelidir, uykusuzluk vücut direncini düşürerek daha kolay hastalanmamıza neden olur. Uyku düzenin de yaş, günlük aktivite yoğunluğu ve süresi gibi etkenlere göre iyi ayarlanması gerekir.

8/10

Hastalar ve kalabalıklar virüs taşır Öksüren, ateşli kişilerden uzak durmalıdır. Alerjisi bulunan kişilerin alerji tedavileri gerekirse bu mevsimde gözden geçirilmelidir. Yabancı kimseler ile temastan sonrası, özellikle toplu taşıma araçlarından indikten sonra eller yıkanmalı ya da steril mendille temizlenmelidir.

9/10

Kış aylarında mümkün olduğunca çok güneş ışığı alınmalıdır.

10/10