Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Günlük alışkanlıklarımızın çoğu beynimizi öldürüyor

Bazı günlük alışkanlıklarımız aslında biz fark edemesek de yavaş yavaş beynimizi öldürüyor. Bu haberi okuduktan sonra bazı alışkanlıklarınıza derhal son vermek isteyeceksiniz.

1/11

1-KAHVALTIYI ATLAMAK – Bir çok insan kahvaltı öğününün önemini küçümser. Fakat sabah kahvaltı etmemek vücuttaki kan şekeri miktarını minimum seviyelere düşürür bunun sonucu da beyinde hayati önem taşıyan yapı maddeleri eksik kalır. Bu alışkanlığa devam edenlerde birkaç yıl içinde ciddi beyin hasarları baş gösterir.

2/11

2-FAZLA YEMEK YEMEK – Aşırı yemek yeme, beyne giden damarlarda sertleşmeye yol açar. Çünkü damarlarda yağ asitleri ve kolesterol oluşur. Bu hem beyni hem de kalbi etkiler!

3/11

3-SİGARA İÇMEK – Sigaranın zararlarını saymaya lüzum yok. Sigaranın en önemli zararlarından biri de vücuttaki kan damarlarını tıkamaktır. Bu da beyni doğrudan etkiler.

4/11

4-AŞIRI ŞEKER TÜKETMEK – Fazla şeker tüketmek, protein ve beynin yapıtaşı maddelerin absorbe edilmesini engeller. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda bu risk daha yüksektir.

5/11

5-HAVA KİRLİLİĞİNE MARUZ KALMAK – Beyin vücutta en çok oksijene ihtiyaç duyan organdır. Hava kirliliğine uzun süre maruz kalmak beyinde ciddi hasarlara sebep olur.

6/11

6-UYKU DENGESİZLİĞİ – Uyku beynimizin dinlenme fırsatı bulduğu tek zaman dilimidir. Uyku yetersizliği veya düzensizliği ise beynin zaman için çökmesine yol açar. Fazla uyumak da sizi tembelleştirir ve yavaşlatır. En ideal olanı ise günde 6 ile 8 saat arasında uyumaktır.

7/11

7-UYURKEN BAŞINIZI GÖMMEK – Bir çok insan uyurken yorganın altına gömülür. Baş kısmını tamamen yorganın altına gömmek büyük bir risktir. Gece boyunca soluk alıp verirken ürettiğiniz karbondioksit içerde birikir ve doğrudan solumanıza sebep olur. Oksijene ihtiyaç duyan beyin ise bundan olumsuz etkilenir. Bu alışkanlığa devam etmeniz halinde beyinde kalıcı hasarlara sebep olabilirsiniz.

8/11

8-FAZLA DÜŞÜNMEK - Bu biraz tuhaf gelebilir fakat beyin de sonuçta bir organdır. Aşırı zorlanırsa hata verebilir. Özellikle hasta iseniz, beyni fazla zorlamak, aşırı ders çalışmak veya düşünmek suretiyle beyni yorabilirsiniz.

9/11

9-AZ DÜŞÜNMEK - Beyni kullanmayınca da büyük zarar vermiş olursunuz. Beyin bir bakıma kaslarımızdan farksızdır. Şöyle ki.. Vücudumuzda kullanmadığımız kaslar, zaman içinde erir ve yok olur. Beynimiz de onu az kullandığımız zaman yok olabilir! Dolayısıyla hem beyni geliştirmek, hem diri tutmak hem de çalıştırmak için zihin aktivitlerini artırmak gerekir.

10/11

10-AZ KONUŞMAK – Az konuşmak genelde toplum tarafından takdir edilir. Ağır olmak iyidir fakat her yeteneğimiz gibi konuşma yeteneğimizi de zaman içinde az kullanırsak kaybedebiliriz. İletişim kurmak, konuşmak beyne çok faydalıdır. Dolayısıyla gevezeliğe kaçmadan dışarı çıkıp sosyalleşmek beynimizin sağlığı için çok önemlidir.

11/11