Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Güzel saçlar için bunları yemelisiniz

Saçınızın sağlığı sadece kullandığınız kozmetik ürünleri, yıkama biçimi gibi dış detaylarla değil, yediklerinizle de yakından ilgilidir. İşte saçınıza iyi gelen 13 besin kaynağı…

1/24

Parlak sağlıklı ve güzel saçlar, sağlıklı beslenmenin bir sonucudur. Herhangi bir beslenme eksikliği kuruluk, kırılma, kepek ve saç dökülmesine neden olur.

2/24

Saçlarınızın sağlıklı ve güçlü yapmaya yarayan bazı gıdalar vardır. Diğer dokular gibi saçlar da büyük ölçüde proteinden oluşur.

3/24

Doğru beslenme, egzersiz, stresi azaltmak ve sağlıklı uyku, saç büyüme potansiyelini ün üst düzeye çıkartır. Ayrıca bedeninizin tümüne etki edecektir.

4/24

Günlük kalorinin '50-55’i karbonhidratlardan gelmelidir. Karbonhidratlar önemli bir besin kaynağıdır. Saç ve vücut dokularının büyümesine etki ederler. Yani sebze, meyve, tam tahıllar ve basit şeker, kahverengi pirinç gibi gıdalar tüketmek önemlidir.

5/24

Karbonhidrat yönünden zengin besinler, sağlıklı saç için önemli B kompleksi içeren en iyi kaynaktır.

6/24

Protein saçın yapı taşıdır. Bu yüzden sağlıklı saçlar için günlük kalori miktarının %20’sini karşılaması gerekir. Protein saç minelerini güçlendirir ve saç dökülmesini azaltır. Uzun süre yetersiz protein alımı, saç dokusunu ve kalitesini etkiler, saç dökülmesine neden olur.

7/24

Proteini yüksek gıdalar soya, tofu, süt, lor peyniri, peynir, fındık, yağlı tohumlar, fasulye, bakliyat ve süt ürünleridir.

8/24

Uygun bir beslenme planında temel yağ asitleri kuru ve kırılgan saçlara yardımcı olur ve dokusunu geliştirirler. Bitkisel yağlar, tam tahıllar, baklagiller, taze fındık ve yağlı tohumlar, keten tohumu ve kabak çekirdeği gibi ürünler, günlük kalorinin %20’sine denk gelmelidir.

9/24

A vitamini saç büyümesi ve sağlıklı saç derisi için gereklidir. Beta-karoten, yeşil ve sarı sebzeler, meyveler, tatlı patates, brokoli ve kayısı da bulunur.

10/24

E vitamini saç sağlığı, büyümesi, oksijen alımı ve gelişimi için gereklidir. Avokado, pirinç kepeği, fındık, koyu yeşil sebzeler, baklagiller ve tam tahıllar tüketin.

11/24

Bu az bilinen vitamin sağlıklı saç korumasına yardımcı olur. Süt ürünleri, incir, kuşkonmaz, brokoli, marul, Brüksel lahanası, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yulaf ezmesi, çavdar, soya fasulyesi, buğday ve yoğurtta bulunur.

12/24

Kırılmayan ve sağlıklı saçlar için B vitamini önemlidir. Kepekli tahıllar, fasulye, mercimek, taze meyve ve sebze, turunçgiller ve domates önemli bir kaynaktır.

13/24

Biotin eksikliği saç dökülmesine neden olur. Biotini yüksek gıdalar kahverengi pirinç, bulgur, bezelye, mercimek, yulaf, soya fasulyesi, ayçiçeği tohumu ve cevizdir.

14/24

B kompleks vitaminleri eksikliği yağlı saç, kepek, kötü saç büyümesi ve gri saç gibi etkilere neden olabilir.

15/24

C vitamini saçın büyümesi ve saç rengi için önemlidir. Eğer yeterince C vitamini alırsanız saçlarınız güçlenir ve lifleri esner. C vitamini hücre ve doku onarımını teşvik eder ve bağışıklık sistemini güçlendiren önemli bir antioksidandır.

16/24

C vitamininin iyi kaynakları portakal, limon, çilek, Brüksel lahanası, salatalık, domates, karnabahar, yeşil yapraklı sebzeler ve kırmızıbiber gibi sebzelerin yanı sıra tüm turunçgillerdir.

17/24

Saça oksijen taşımak için yardımcıdır. Yeterli demir olmayan saç ve saç kökleri oksijenden mahrum kalır. Koyu yeşil sebzeler, tam tahıllar, bahçe tere tohumu veya demir takviyeleri, saç sağlığını destekler.

18/24

Muz, potasyum açısından önemli bir kaynaktır. Hücre zarların ile besin aktarımında önemli yeri vardır. Ayrıca hormonlar üzerinde de etkilidir. Ayrıca süt ürünleri ve bakliyatta da bulunur.

19/24

Saç büyümesi için önemli bir kaynaktır. Tam tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, süt ürünleri, meyve, fındık ve baklagiller gibi besinleri içerir.

20/24

Çinko saç için protein oluşumuna destek verir ve saçın korunmasında hayati öneme sahiptir. Bağışıklık geliştirerek saçın büyümesini uyarır. Onun eksikliği genellikle kötü saç büyümesi ve saç dökülmesiyle sonuçlanır.

21/24

Çinkonun tabi kaynakları baklagiller, mantar, yağsız süt, ıspanak, tam tahıllar, kabak çekirdeği ve ayçiçeği çekirdeğidir.

22/24

Su, saç teli ağırlığının dörtte birini oluşturur. Nem, saçı esnek hale getirir. Bu yüzden bol su içtiğinizden emin olun.

23/24

Su, vücuttaki tüm toksinleri atar, kimyasal artıkları ve diğer kirletici maddelerin giderilmesini sağlar. Su sadece vücudu değil saçı da nemlendirir, ipeksi bir görünüm kazandırır.

24/24