Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Güzelleşmek uğruna ödenen bedeller

Bugünün botoks gibi güzellik tedavileri çoğu insana güzellik için ödenen korkutucu bir bedel olarak görünüyor. Ancak 1930’lu yıllarda kadınların daha güzel ve bakımlı olmak için göze aldıkları yüze yılan zehri enjekte etmenin ve acılı estetik ameliyatların göze sempatik görünmesine neden oluyor.

1/10

BUZ KALIBI MASKESİ Bir kozmetik firmasının ürettiği ve kadınların makyajlarını kalıcılaştırmak için kullanılan deri buz maskesi, kadınların yüzlerini devasa buz kalıpları ile kaplıyordu. Maske genelde gerçek amacı için değil, alkolün neden olduğu yüz şişkinliğini gidermek için kullanılıyordu.

2/10

PERMA MAKİNESİ Karl Nessler adlı kuaför tarafından icat edilen “Kalıcı dalga makinesi” Kadınların saçlarını sıcak demirlerle bukleli hale getiriyor ve bu demirler kadının kafasının üzerine yerleştirilen bir ısıtıcıya bağlanıyordu. Nessler’in icadı üzerinde deneme yaptığı karısının tüm saçlarının ve kafatası derisinin yanmasına neden oldu ancak yanma riskini alan binlerce kadın “ya tutarsa” diyerek icadı kullanmaya devam etti.

3/10

Nessler’in icadı üzerinde deneme yaptığı karısının tüm saçlarının ve kafatası derisinin yanmasına neden oldu ancak yanma riskini alan binlerce kadın “ya tutarsa” diyerek icadı kullanmaya devam etti.

4/10

GÜNEŞTEN KORUNMAK İÇİN GAGA Bronzlaşmanın hoş karşılanmadığı bu yıllarda güneşe çıkan bir çok kadın burunlarının beyaz kalması için gaga şeklinde bir burun koruma bölümü olan güneş gözlüklerinden takıyordu.

5/10

Nefes almayı oldukça zor hale getiren bu gagayı yeterli bulmayan bazı kadınlar ise plajda mayolarının üzerine tüm vücutlarını kaplayan ve göz boşluğu yerine de güneş gözlüğü camı içeren pelerinler takıyordu.

6/10

DÜŞÜK BASINÇ BONESİ Tinselton firması ise kadınların tüm kafasını kaplayan ve atmosfer basıncını düşürdüğüne inanılan “Güzellik bonesi” adlı bir ürün geliştirdi. Kullananlarda ağır baş dönmesi hatta baygınlığa neden olabildiği belirtilen ürünün yaşlanan cildi dirilttiği ve canlandırdığı iddia ediliyordu.

7/10

DÜZELTME KASKI Korku filmlerinden fırlamış gibi görünen metal çubuklardan yapılma bir kask da kadınların yüzlerindeki kusurların tespiti için kullanılıyordu. “Bilimsel” bir prosedürle kadınların yüzündeki orantısızlıkları ve yamuklukları tespit eden güzellik uzmanları daha sonra bu kusurları makyajla düzeltiyordu.

8/10

ÇENE EGZERSİZLERİ Bir işkence aletini andıran çene askısını kullanan kadınlar aletin yarattığı baskının gıdılarını azalttığını ve gerdiğini düşünüyor, ayrıca genel duruşlarına katkı sağladığını söylüyorlardı.

9/10

GAMZE MAKİNESİ Isabella Gilbert’in icat ettiği sivri uçları bulunan yuvarlak bir telden ibaret gamze makinesini kafalarına takan kadınlar, demir tellerin yanaklarında yarattığı baskı sonucu sahte gamzelere sahip olmaya çalışıyorlardı.

10/10