Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Hafif depresyonu ilaçsız da atlatabilirsiniz

Antidepresan ilaçların yan etkilerinin ne kadar yoğun olduğunu biliyorsunuz. Hafif depresyondan kurtulmak için ilaçlar dışında da yollar var.

1/20

Egzersiz Egzersiz yapmayı hayatınıza katmanız sadece depresyonla savaşmak için değil, sağlıklı bir yaşam için de gereklidir.

2/20

Egzersiz yapmak sadece fiziksel sağlığınızı değil, ruhsal sağlığınızı da etkiler ve iyileştirir.

3/20

Işık terapisi Kışın kısa ve karanlık günlerde, bazı insanlar mevsimse4l duygu bozuklukları yaşarlar. Semptomları hafifletmek için ışık terapisi iyi bir yöntemdir.

4/20

Terapi süresinde semptomların azaldığı gözlemlenecektir. Günde 2 saat ile ortalama olarak başlayan bir tedavidir.

5/20

Günlük tutun Duygu durumunuzu anlatan ve içinizdekileri rahatça dökebileceğiniz bir günlük tutmanın faydası vardır.

6/20

Akupunktur Alternatif tedaviler, pek çok durumda tercih edilen yöntemlerdir. Yapılan araştırmalarda, akupunkturun, diğer tedavilerle birleştiğinde etkili olduğunu gösteriyor.

7/20

Destek grupları Psikiyatrik bir tedavi yöntemi olan destek grupları çalışması, hafif formdaki depresyonlar için en ideal yöntemdir.

8/20

Benzer sorunlarla uğraşan insanlarla tanışmak ve onlarla işbirliği içinde olmak, tedaviyi kolaylaştırır.

9/20

Bilişsel davranışçı terapi Depresyonu olan kişiler için bilişsel davranışçı terapi, bir çeşit eğitimdir aslında. Düşünceler duyguları tetikleyebilir gerçeğine dayanmaktadır.

10/20

Düşüncelerinizin farkında olmak ve yıkıcı kalıplarını değiştirmek için ne yapmanız gerektiğini öğrenirsiniz.

11/20

Balıkyağı Yapılan araştırmalar, balıkyağı asidinin eksikliğinde ruh halinde değişimler olduğunu göstermektedir. Omega-3 içeren gıdalar tüketin.

12/20

Meditasyon Araştırmalar, meditasyonla ilgili umut verici gelişmeler ortaya koyuyor. Meditasyonun, depresyonun nüksetmeye başladığı dönemlerde oldukça önemli etkileri olduğu söyleniyor.

13/20

Antidepresanlara karşı, meditasyonla yapılan terapilerde %70 başarı oranı yakalandığı gözlemlenmiştir. Meditasyon iyi bir depresyon ilacıdır.

14/20

Safran Şifa dağıtan baharatlardan biri olan safran, depresyona iyi geliyor. Anadolu’da Hititler döneminden beri ilaç olarak kullanılıyor.

15/20

Yoga Depresyon ve stres belirtilerini hafifletmek için yoga uygun bir araçtır. Yoga; aksiyete, depresyon, uyku kalitesi gibi durumlarda destekçidir.

16/20

Karides Antidepresanların temel maddeleri arasında yer alan karides, sinir sisteminde serotonin artışını sağlar.

17/20

Sağlıklı beslenme Vücudunuzun sağlığı ile ruh sağlığınız birbiriyle ilintilidir. Bu yüzden bedeninize özen gösterdiğinizde, ruhunuz da bundan olumlu yönde etkilenir.

18/20

Sağlıklı beslenmek, ruhunuzu etkiler ve depresyondan kurtulmanıza yardımcı olur.

19/20

Düşünce Kendinizi yüreklendirin. Sizi zorlayacak işlerden uzak durun. Faaliyetlerinizi arttırın ve gülümseyin. Depresyon, kendi başınıza yenebileceğiniz bir durumdur, yeter ki istekli olun.

20/20