Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Hakkari‘de 15 Şubat gerginliği yaşandı

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde, Abdullah Öcalan'ın Kenya'dan Türkiye'ye getirilişini protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenlenip, basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması sonrası ilçe merkezine yürümek isteyen gruba polis izin vermeyince, olaylar çıktı.

1/13

Protesto yürüyüşüne katılmak isteyen kalabalık, Nedim Zeydan Caddesi üzerinde bulunan BDP ilçe binası önünde toplandı. Aralarında Yüksekova Belediye Başkanı Ercan Bora, BDP İlçe Başkanı Fikret Turgut, Esendere Belde Belediye Başkanı Hurşit Altekin, Barış Anneleri İnsiyatifine üye kadınlar ile yaklaşık 3 bin kişi, buradan Cengiz Topel Caddesi'nden İpek Yolu Caddisi'ne geçmek istedi. Ancak polis Hükümet Konağı yakınlarında barikat kurararak kalabalığın caddeye geçmesine izin vermedi.

2/13

Bunun üzerine Belediye Başkanı Bora ve BDP ilçe Başkanı Turgut, polis barikatı yanında bulunan Yüksekova Kaymakamı Yasin Tikdağ ile görüştü. Bu görüşme üzerine kalabalık geri dönerek Eski Cezaevi kavşağına doğru yürüdü. Basın açıklaması da burada yapıldı.

3/13

Basın açıklamasını ardından kalabalık grup, yavaş yavaş dağılırken, bir grup ise dağılmayarak yeniden Cengiz Topel Caddesi'ne doğru yürümeye başladı. 'Öcalan'a özgürlük' sloganları atan yüzleri kapalı yaklaşık 150 kişilik grup, bu kez de caddede önlem alan polisler tarafından durduruldu. Bunu üzerine gerginlik yaşandı.

4/13

Caddede barikat kurup ateş yakan ve yolu tarfiğe kapatan gruba, polis müdahalede bulundu. Göstericiler taş ve molotof atarken, polis de göstericileri tazyikli su ve gaz bombasıyla dağıtmaya çalıştı. Olaylar ara sokaklarda sürerken, esnaflar ise çıkan olaylar üzerine kepenk kapattı.

5/13

Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilişinin 15'inci yıldönümü protesto edildi.

6/13

Hakkari'de, Abdullah Öcalan'ın Kenya'dan Türkiye'ye getirilişinin 16. yıl dönümü olan 15 Şubat’ı bahane eden bazı gruplarla polis arasında gerginlik çıktı. Gazi Mahallesi’nde bir araya gelen yüzü maskeli bir grup, ateş yakıp barikat kurarak yoldan geçen araçları durdurdu.

7/13

Bunun üzerine polis, zırhlı araçlarla gruba müdahale etti. Mahalle aralarına giren gruplar, uzaktan polise molotofkokteyli ve taşlarla karşılık verdi.

8/13

Zırhlı araçlarda anons yapan polisler, 'Dağılın yoksa müdahalenin devamı gelecektir' uyarısında bulundu.

9/13

Bu sırada yoldan geçen bazı öğrenciler ise ailelerinin yardımıyla olay yerinden koşarak uzaklaştı.

10/13

ŞANLIURFA'nın Siverek İlçesi'nde, BDP üyeleri, PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilişinin yıl dönümünü yürüyüş ve basın açıklaması yaparak protesto etti.

11/13

Hakkari‘de 15 Şubat gerginliği yaşandı...

12/13

Hakkari‘de 15 Şubat gerginliği yaşandı...

13/13