Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Halil İbrahim sınır kapısı Bağdat hükümetine devredildi

Habur Sınır kapısının karşısında bulunan peşmergenin kontrolündeki Halil İbrahim sınır kapısında sabah saatlerinde Türk ve Irak kuvvetleri çıkartma gerçekleştirdi. Kısa süre içerisinde çekilme kararını açıklayan peşmerge Halil İbrahim'i merkezi yönetimine teslim edildi.

1/14

Devir teslim töreninde Irak Genelkurmay Başkanı ve 2. Ordu Komutanı hazır bulundu.

2/14

Peşmerge kontroünde bulunan Halil İbrahim sınır kapısında bu sabah Irak ve Türk ordularının ortak çıkartması vardı. 44 gündür tatbikat gerçekleştiren iki birlik bu sabah saatlerinde Halil İbsahim sınır kapısından sirenler ve zırhlı araçlarla geçiş yaptılar.

3/14

Irak Özel kuvvetleri ile 28. Komando Piyade tugayı sınırdaki geçişin ardından Peşmergeden kapının alınması için beklemeye başladı. Peşmerge'nin de direnmeden Halil İbrahim sınır kapısını Bağdat yönetimine bağlı askerlere teslim ettiği bildirildi.

4/14

Askerler, ilk olarak Türk ve Irak bayrakları ile Habur Gümrük Kapısı'na geldi, kısa bir süre sonra Halil İbrahim Gümrük Kapısı'na geçti. Irak askerlerinin burada sevinç gösterilerinde bulunduğu görüldü.

5/14

44 gündür Habur bölgesinde Türk ve Irak kuvvetlerinin gerçekleştirdiği ortak tatbikatın ardından bugün Halil İbrahim'e çıkartma yapıldı. İki askeri birlik sabah saatlerinde sınır kapısına girerken içtimalarını burada gerçekleştirdiler. Zırhlı araçlar ve çalan sirenler ile bölgeye gelen kuvvetler Peşmerge'ye karşı gövde gösterisi yaptı.

6/14

28. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kurumahmut emir komutasında yürütülen tatbikata katılan Türk askerleri ile Irak Silahlı Kuvvetleri birlikleri, sabah saatlerinde 172. Zırhlı Tugay Komutanlığı Şehit Ercüment Türkmen Kışlasından zırhlı araçlarla çıkış yaptı.

7/14

Bağdat yönetimi tüm sınır kapıları ve devlet binalarının kontrolünün merkezi hükümete bağlı güçlere teslim edilmesi konusunda uyarıda bulunmuş ve IKBY'ye süre vermişti. Sürenin dolması ile bilrikte sadece Halil İbrahim sınır kapısı teslim edilmeden kalmış, o da bugün Türk ve Irak askerlerinin gerçekleştirdiği ortak tören ile peşmergeden alındı.

8/14

9/14

10/14

11/14

12/14

13/14