Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Hasankeyf'teki 650 yıllık Artuklu Hamamı yeni yerine taşınıyor

FOTOĞRAFLAR: AA-DHA

Tarihi Hasankeyf ilçesinde yapımı süren Ilısu Barajı ve Hidro Elektrik Santralleri projesi kapsamında tarihi eserlerin sular altında kalmaması için Devlet Su İşleri'nce yapıların taşınması için çalışmalar sürüyor.

1/10

Yürütülen proje kapsamında 2017 yılının Mayıs ayında ilk kez Zeynel Bey Türbesi yerinden güvenli bir şekilde taşındı.

2/10

İlçede bulunan tarihi yapıların korunması için yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi.

3/10

540 yıl geçmişi olan Artuklu Hamamı'nın taşınma çalışmaları bu sabah saat 04.15 itibariyle başlandı.

4/10

Sorunsuz olarak yapılan taşıma çalışmaları, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin katılımının ardından Artuklu Hamamı 950 metre uzaklıktaki yeni yerleşim yerine taşınacak.

5/10

Artuklu Hamamı'nın taşınmasıyla ilgili Devlet Su İşleri'nden yapılan açıklamada, taşınma işleminin dünyaya bir örnek teşkil edildiği belirtildi.

6/10

Geçtiğimiz yıl Zeynel Bey Türbesi'nin taşınması Türkiye'de bir ilk olduğu belirtilen açıklamada, "Bu çerçevede ülkemizde bir ilk olan ve 540 yaşında olması itibariyle dünya ölçeğinde bütüncül olarak taşınan en eski tarihi yapı sayılan Zeynel Bey Türbesi'nin yeni yerine taşınması işlemi 12 Mayıs 2017 tarihinde başarıyla gerçekleştirilmiştir.

7/10

Yaklaşık 1100 tonluk tarihi yapı taşıma işlemi boyunca hassas cihazlarla yapılan gözlemler neticesinde herhangi bir hasar almadan tamamen emniyetli bir şekilde yeni yerine taşınmıştır.

8/10

Şimdi ise taşıma tertibatı da hesaba katıldığında 1500 ton ağırlığa ulaşan Artuklu Hamamı'nın bütüncül taşıma işlemi gerçekleştirilecektir.

9/10

Artuklu Hamamı'nın halihazırda bulunduğu Hasankeyf'teki mevcut konumu ile yeni yerleşim alanında düzenlenecek arkeoparktaki yeni konumu arasındaki mesafe 2 bin 950 metre olup hamam 70 metre üst kota taşınacaktır." denildi.

10/10