Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Hayvanların inanılmaz güçleri

En hızlı üreyen hayvanlar: Memeliler içinde en hızlı üreyen hayvan faredir. Dişi fare bir gebelikte 18'e yakın yavru dünyaya getirebilir.

1/19

Yılan türünden taipan isimli ve avustralyada yaşayan bir ırk ancak ikinciliği alabilmektedir. Isırığı 100 insanı öldürebilecek güçtedir.

2/19

En zehirli hayvanlar: Kolombiya´da yaşayan dart poison frog adlı kurbağa yılanların bu konudaki ünlerini neredeyse çöpe atıyor.

3/19

En yükseğe zıplayan hayvanlar: Bir İngiliz hayvanbilimcinin yaptığı araştırma, dünyanın en iyi yüksek atlayıcısının 6 mm boyundaki çayır köpüğü böceği olduğunu ortaya koydu.

4/19

En çok yemek yiyen hayvan: Dünya’nın en çok yemek yiyen hayvanı bir tırtıl türüdür.

5/19

Karada yasayan canlılar arasında en büyük olma ödülü günümüzde afrika filine aittir. 4-5 metreye ulasan yerden yüksekliği ile agırlığı 4-5 ton kadar olabilir.

6/19

En ağır hayvan: Günümüz dünyasında yaşayan hayvanlar arasında en büyük olanı oldukça açık arayla mavi balina. Boyu 30 metrenin üzerine çıkabilyor.

7/19

Devenin susuzluğa dayanıklılığını sağlayan bir diğer önemli özelliği, gündüz vücut ısısını 41 dereceye kadar çıkartan bir mekanizmaya sahip olmasıdır.

8/19

En uzun süre susuz kalabilen hayvan: Konunun tabii ki uzmanı devedir. Meşhur hörgüçleri sayesinde pekçok negatif çöl şartıyla baş etmeyi başarabilirler

9/19

En uzun süre aç kalabilen hayvan: 134 güne kadar çıkabilen süresi ile erkek imparator pengueni.

10/19

En uzun ömürlü hayvan: Yaşama süresi bilenen en uzun hayvan 177 yıl ile Galapagos’ta yaşayan dev kaplumbağa (Geochelone Elephantopus).

11/19

En derine dalabilen balıklar: Rekor Balinagillerden amber balığına aittir. Amber balığı bir nefes alışla 3000 metre derine dalış yapabilir.

12/19

Florida Zooloji Üniversitesi tarafından yapılan araştırmanın sonucuna göre, 4 metrelik orta boy bir ´alligator´un ısırma gücü 963 kilogramı buluyor.

13/19

Güçlü sıralamasında ölçülebilir bir parametre olan ´ısırma kuvveti´ belirleyici olabilir. Timsahların, tüm canlılar aleminde en güçlü çeneye sahip yaratıktır.

14/19

En güçlü hayvanlar: Vahşi doğada avlanan yırtıcılar, afrika filleri, gergedan ve su aygırları kas gücü dendiğinde akla gelen canlılar.

15/19

Denizlerdeki hız rekoru 110 km/h ile kılıç balığına aittir.

16/19

Havadaki en hızlı canlılar ise kartallardır. Keskin gözleriyle avını hedeflediği anda inanılmaz bir süratle aşağıya doğru dalışa geçerler.

17/19

Uzun mesafede hızlı koşabilme rekoru ise greyhounda aittir. Bir greyhound yaklaşık 90 km´lik hızını 1,5 km boyunca koruyabilir.

18/19

En hızlı hayvanlar: Bir hız timsali olarak gösterilen çita, 2 saniye gibi bir sürede saatte 70 kilometre hıza çıkar. 4.5 saniyede ise 100 kilometre hıza ulaşır.

19/19