Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Hindistan’ın görülmeye değer muhteşem yapıları

Yıllarca sömürge altında kalsa da yine de eşsiz güzelliklerin oluşması Hindistan’ı turistlerin de göz bebeği haline getirmiştir.

1/20

Farklı kültürlerin, ırkların, dillerin ve dinlerin bulunduğu Hindistan, görülmeye değer muhteşem güzelliklere sahip bir ülkedir.

2/20

İşte Hindistan’ın görülmeye değer muhteşem yapıları....

3/20

1.Tac Mahal 1632’de temeli atılan Tac Mahal, Babür İmparatorluğu’nun 6. hükümdarı Şah Cihan tarafından, 14. çocuğunu doğururken ölen eşi Mümtaz Mahal anısına yaptırılmıştır.

4/20

Tüm dünyada aşk için yaptırılmış en büyük ve güzel anıt olan Tac Mahal, UNESCO tarafından dünyanın 7 harikası arasına seçilmiş ve koruma altına alınmıştır.

5/20

2-Golden Temple Altın Tapınak olarak da bilinen Golden Temple, Sih inancına sahip kişilerin hacı oldukları yerdir. Suni bir gölün ortasına inşa edilen tapınak, büyük bir kompleksi kapsamaktadır.

6/20

1574 yılında yapılan bu muhteşem tapınak halen ayakta durmakta ve Sih’lerin hac yapmasını sağlamaktadır.

7/20

3-Jaipur Hindistan’ın en fazla turist çeken yerlerinden olan Jaipur popüler adıyla Pembe Şehir, 4 milyon nüfuslu oldukça güzel bir şehirdir.

8/20

Görülmeye değer yerlerinin en başında da ‘rüzgârlar sarayı’ anlamına gelen görkemli saray Hava Mahal gelmektedir.

9/20

4-Mumbai Mumbai, Hindistan’ın en kalabalık şehri ve eğlencenin başkentidir. Hint filmlerinin üretildiği Bollywodd’un da merkezi olan Mumbai, tarih, sanat ve zevkin iç içe olduğu bir şehirdir.

10/20

Mumbai günümüzde 20 milyon nüfusu ile Hindistan’ın en büyük dünyanın da üçüncü büyük kentidir. Şu anda şehrin adı Bombay olarak bilinmektedir.

11/20

5-Elephanta Adası Bombay kentinde bulunan ada adını Victoria Bahçeleri ’ne konulan büyük taştan fillerden almıştır. Adanın güzelliği herkesi büyülerken, adada bulunan Şiva Tapınağı da büyük ilgi çekmektedir.

12/20

M.S. 8. yüzyıldan günümüze ulaşan tapınakta 3 yüzlü Tanrı Şiva’nın bir heykeli bulunmaktadır. Elephant Adası, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır.

13/20

6-Qutub Minar UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Kutb Minar, 1300’lü yıllardan kalma bir kuledir.

14/20

Delhi’de bulunan kule yaklaşık 100 metre uzunluğundadır.

15/20

7-Monkey Temple Bir tepenin üstünde bulunan eski bir tapınaktır. Budistlerin hac ibadetlerini gerçekleştirdikleri bu tapınak, çok fazla maymunun yaşadığı bir yer olduğundan Maymun Tapınağı olarak da bilinmektedir.

16/20

Çeşitli Buda heykellerinin de bulunduğu tapınağın M.Ö. 5. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.

17/20

8-Jama Masjid Delhi’nin en eski yapılarından olan Jama Mesjid yani bilinen adıyla Jama Cami, 1656 yılında tamamlanan ve antik değeri olan bir yapıdır.

18/20

Bu heybetli cami, 40 metre yüksekliğindeki 2 minaresi ve geyik derisine yazılmış antik değerdeki Kur’an-ı Kerim ile oldukça ilgi çekmektedir.

19/20

Bu heybetli cami, 40 metre yüksekliğindeki 2 minaresi ve geyik derisine yazılmış antik değerdeki Kur’an-ı Kerim ile oldukça ilgi çekmektedir.

20/20