Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Hong Kong'da gösteriler devam ediyor

Çin’in kuruluş yıl dönümü nedeniyle alevlenen protestolarda 18 yaşındaki bir gösterici, polis kuvvetlerinin ateşlediği silahla yaralandı.

1/25

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yılı dolayısıyla düzenlenen yürüyüş sırasında polisle göstericiler arasında çatışma çıktı.

2/25

Çıkan çatışmada, bir gösterici polis tarafından açılan ateş sonucu gerçek mermiyle yaralandı.

3/25

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, polis yetkilileri, 1 Ekim 1949'da kurulan Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70. yılı dolayısıyla düzenlenen gösterilerde bir protestocunun, polisin açtığı ateş sonucu omzundan yaralandığını bildirdi.

4/25

Tai Ho Caddesi'nde, kalabalık gösterici grubu güvenlik güçlerine saldırdı.

5/25

Yetkililer, polisin önce göstericileri uyardığını daha sonra ateş açtığını ifade etti.

6/25

Yetkililer, polisin ateş açması sonucu 18 yaşında bir göstericinin omzundan yaralandığı ve hastanede tedavi altına alındığı bilgisini paylaştı.

7/25

Sağlık yetkilileri, gösterilerde yaralanan 31 kişinin tedavisinin devam ettiğini aktardı.

8/25

Sabah saatlerinde meydana gelen olayda iki grup arasında yaşanan tartışma sonrası polis göstericileri dağıtmak için biber gazı kullanırken, Pekin yanlısı iki göstericinin gözaltına alındığı açıklandı.

9/25

Çin hükümeti karşıtı protestolar gün boyu devam etti.

10/25

Siyah giyinen binlerce göstericinin yasaklanmasına rağmen yürüyüş düzenlediği, Çin hükümeti karşıtı sloganlar attığı ve bazı göstericilerin genelde cenazelerde kullanılan sahte banknotlar saçtığı belirtildi.

11/25

Şehrin çeşitli yerlerinde Çin hükümetini protesto eden göstericiler, Çin'in kuruluşu olan 1 Ekim tarihinin "matem günü" ilan edilmesi çağrısı yaptı.

12/25

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki protestoların hedefindeki iade tasarısı yerel meclise nisan ayında sunulmuş ancak protestolar üzerine Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam temmuzda tasarının "öldüğünü" açıklamıştı.

13/25

"Tasarı öldü" açıklamasına rağmen devam eden gösterilerin ardından Baş Yönetici Lam, açıklama yaptı.

14/25

Lam 4 Eylül'de tasarının geri çekileceğini belirterek, "Hükümet, halkın endişelerini yatıştırmak için tasarıyı resmi olarak geri çekecek." ifadesini kullanmıştı.

15/25

Protestocular, tasarının geri çekilmesinin yanı sıra eylemcilere yönelik polis şiddetinin soruşturulması için bağımsız bir komisyon kurulmasını talep etti.

16/25

Bunun yanı sıra protestocular, tutuklanan protestoculara af çıkarılmasını istiyor.

17/25

Ayrıca göstericiler, protestoların "ayaklanma" olarak adlandırılmasına son verilmesini de istiyor.

18/25

ve siyasi reformların yeniden başlatılmasını talep ediyor.

19/25

Göstericiler, Hong Kong'daki birçok yeri yakıp yıktı.

20/25

Birçok makineler zarar gördü.

21/25

Çinli ekipler, protestolara müdahale etmek için çalışıyor.

22/25

"South China Morning Post" gazetesinin haberine göre, Hong Kong hükümetine göstericilerin taleplerini karşılaması çağrısında bulunan yüzlerce ortaokul ve lise öğrencisi, bu ay ikinci kez dersleri boykot ederek "Chater Garden" Parkı'nda bir araya geldi.

23/25

Bazı öğrencilerin okul üniforması, bazılarının da siyah renkli tişörtler giydiği gösteride öğrenciler, "Beş talebi yerine getirin, bir tanesi dahi eksik olmasın", "Hong Kong'a özgürlük" sloganları attı.

24/25

Protestolar, zaman zaman göstericilerle polis ya da karşıt görüşlü göstericiler arasında çatışmalara sahne oluyor.

25/25