Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Humuslu çocuklar umut için fidan dikiyor

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı/Foto Muhabiri Ahmed Alhomsy

Yaklaşık 7 yıldır iç savaş yaşanan Suriye'de Humus'un kuzeyi, 5 yıldır rejimin ablukası altında bulunuyor. Yaklaşık 250 bin sivilin yaşadığı bölgeye akaryakıt sokulamaması ve rejimin elektrik vermemesi nedeniyle aileler ısınmak için yüzlerce ağacı kesmek zorunda kaldı.

1/11

GELECEĞİ EKİYORLAR

Yerel sivil toplum kuruluşları, hem bölgeyi yeniden yeşertmek hem de savaş mağduru çocuklara umut aşılamak için fidan dikme etkinliği düzenliyor.

2/11

Belirli aralıklarla yapılan "Geleceği Ekiyoruz" adı altındaki etkinlik kapsamında çocuklar, otobüslerle Humus’ta kuşatma altındaki belde ve ilçelerini gezerek kent merkezlerinde, yol kenarları ve park alanlarında onlarca fidan dikiyor.

3/11

Kampanyayı organize eden İhsan Yardım ve Kalkınma Derneği Başkanı Hani Sadettin, Humus'un kuzey kırsalında en son başlattıkları etkinlikte en az 300 fidanı çocuklarla birlikte dikmeyi hedeflediklerini belirtti.

4/11

Sadettin, "Kampanya kapsamında çocuklara güven aşılamayı hedefliyoruz. Çocuklarda sosyal sorumluluk duygusunu arttırmayı istiyoruz." diye konuştu.

5/11

"KESİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİM"

Son olarak Rastan ilçesinin Dar El-Kebire beldesinde düzenlen etkinliğine katılan çocuklardan Muhammed Ahmet, "Ağaçlar havamızı temizliyor. Maalesef insanlar ısınmak için çok sayıda ağacı kesmek zorunda kaldı. İnşallah bu hayırlı işe bizim de katkımız olur." dedi.

6/11

10 yaşındaki Halime Rifai de çok mutlu olduklarını belirterek, "İnşallah büyüdüğümüzde bu ağaçların gölgesinde oturacağız. Her zaman gelip ektiğimiz fidanları sulayacağım ve kesilmesine izin vermeyeceğim." şeklinde konuştu.

7/11

"ÇOCUKLARIN DAHA ÇOK SOSYALLEŞMESİNİ İSTİYORUZ"

Kampanya sorumlularından Eymen Ebu Muhammed, etkinlikleri muhaliflerin kurduğu yerel meclislerle (belediyeler) ortaklaşa yaptıklarını belirterek, "Etkinliklerimizle çocukların sosyal etkinliklere katılımını arttırmaya çalışıyoruz." dedi.

8/11

Ebu Muhammed, "Gönüllü ekip çalışanlarımız çocuklara ağaç dikmenin yöntemini öğretiyor. Onlara ağaçların faydalarını açıklayan broşürler dağıttı. Ağaçların çevreye kattığı önemin yanı sıra korunması gerektiğini anlattık." ifadelerini kullandı.

9/11

Humuslu çocuklar umut için fidan dikiyor

10/11

Humuslu çocuklar umut için fidan dikiyor

11/11