Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Hurma bahçeleriyle çevrili Fanus köyünde hasat

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı

1/14

Mısır'ın hurma bahçeleriyle çevrili Fanus köyünün sakinleri, aylardır bekledikleri hurma hasadına başladı.

2/14

Sıcak havanın hakim olduğu ülkede, tepesindeki salkımlara ulaşmak için hurma ağaçlarına güçlükle tırmanan köy sakinleri, tüm zorluğuna rağmen geçimlerini temin ettikleri bu işi yıllardır yapıyor.

3/14

Feyyum ilinin Tamiyya ilçesinde bulunan Fanus köyünde hurma bahçelerinde çalışan işçiler, görev paylaşımı yaparak güne başlıyor.

4/14

Bazıları ağaçlara tırmanıp hurma salkımlarını toplarken, bir kısmı da hurmaların paketlenip kamyonetlere yüklenmesi görevini üstleniyor.

5/14

Hurma bahçelerinin arasından geçilerek ulaşılan köyde neredeyse her evin önünde hurma ağaçlarını görmek mümkün.

6/14

Ayrıca köyü ziyarete gelenleri yönlendirmek amacıyla yol üzerine hurma bahçelerini gösteren tabelalar da konulmuş.

7/14

Hurma ticareti ile uğraşan Muhammed Ali Abdullatif, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Feyyum ilinde yaklaşık bir milyon hurma ağacı olduğunu ve hurmanın birçok çeşidinin yetiştirildiğini söyledi.

8/14

Abdullatif, hurma ezmesi yapılan "Es-Sivi", kurutularak satılan "El-Hayani" ve uzun kırmızı hurma olan Zağlul cinsleri gibi bilinen hurmaların köylerinde yetiştiğini aktardı.

9/14

Her bir ağacın 50 yıl boyunca 75 ila 125 kilogram arasında hurma verdiğini ifade eden Abdullatif, bahçe sahiplerinin ayrıca palmiye dallarını satarak da gelir elde ettiğini belirtti.

10/14

Abdullatif, ağaç dallarının tarihten bugüne hasır tabak, tencere, sepet ve süs eşyası gibi çeşitli objelerin üretimi için kullanıldığını ifade etti.

11/14

12/14

13/14