Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İcatlarıyla ölen ünlü mucitler

Otto Lilienthal: Otto Liliental, "Planörlerin Kralı" olarak bilinir ve havacılığın öncülerinden sayılır. Kanat çırpan uçak modelleri ve kanatlı planörlerle deneyler yapmıştır.

1/27

Otto Lilienthal: Lichterfelde yakınlarındaki yapay bir tepeden, kendisinin tasarımladığı tek ve çift kanatlı planörlerle iki binden çok uçuş gerçekleştirdi.

2/27

Otto Lilienthal: 9 Ağustos 1896`daki bir uçuşunda, planörünün, Almanya`da Rhinow yakınlarında bulunan Stölln`de 17 m yükseklikten düşerek yere çakılması sonucu omurgasını kırdı. Ertesi gün hayatını kaybetti.

3/27

Thomas Midgley: Thomas Midgley, bilimin endüstriyel uygulamalarına merak salan Amerikalı kimyager ve mühendisti. Hayatı boyunca övülmesine rağmen, kurşunlu benzini ve kloro floro karbon gazını bulması nedeniyle atmosfere en çok zararı dokunan kişi olarak tarihe geçti.

4/27

Thomas Midgley: Daha sonra kurşun zehirlenmesi ve çocuk felci yüzünden 51 yaşında yatalak olan Midgley kendini yataktan kaldıracak bir düzenek geliştirdi. Fakat 55 yaşında bu düzeneğin makarası tarafından boğularak hayatını kaybetti.

5/27

Franz Reichelt: Uçan Terzi olarak tanınan Avusturyalı terzi Franz Reichelt modern bir paraşüt gibi giyeni yavaşça yere doğru indiren bir palto geliştirdi.

6/27

Franz Reichelt: Giysisini Eyfel kulesinin ilk güvertesinden, 60 metre yükseklikten denedi.

7/27

Franz Reichelt: Bir izleyici grubu ve kamera ekibinin de bulunduğu deneyde dümdüz aşağı doğru düşerek hayatını kaybetti.

8/27

Alexander Bogdanov: Rus fizikçi, filozof, ekonomist, bilim kurgu yazarı ve devrimci olarak tanındı. Kan nakliyle gençleşmek hakkında deneyler yaptı.

9/27

Alexander Bogdanov: Lenin`in kız kardeşinin de aralarında bulunduğu pek çok saygın kişiye kan nakli gerçekleştirdi. Sıtma ve tüberküloz geçirmiş bir hastasından kendine kan nakli yapmaya karar verdi. Kısa süre sonra enfeksiyonlar nedeniyle 1928`de hayatını kaybetti.

10/27

William Bullock: William Bullock, 1863 yılında matbaa sanayisinde hızı ve etkinliği nedeniyle devrim olarak karşılanan döner parçalara sahip matbaayı icat etti.

11/27

William Bullock: Matbaalarından birini tamir etmeye çalışırken bir ayağını dişlilerden birine kaptırdı. Tıbbi müdahaleye rağmen hayatını kaybetti.

12/27

Cowper Coles: Cowper Phipps Coles, Kırım savaşında gemiler için dönen bir kule inşa etti. Savaştan sonra icadının patentini aldı ve HMS Captain adını verdiği kendi gemisini yapmaya başladı.

13/27

Cowper Coles: Gemisi gereksiz ve tehlikeli birçok modifikasyon içeriyordu. Bunlardan biri de "kasırga güvertesi" denilen ve geminin ağırlık merkezini yükselten eklentiydi. 6 Eylül 1870`te gemisi alabora oldu ve beş yüz mürettebatıyla birlikte hayatını kaybetti.

14/27

Henry Winstanley: Eddystone kayaları üzerinde bulunan ilk deniz fenerini yapan İngiliz deniz feneri mimarı ve mühendisiydi.Eddystone kayaları İngiltere`nin 14 km güneybatısında bulunan kayalıklardır.

15/27

Henry Winstanley: Winstanley, yaptığı deniz fenerinin sağlamlığını kontrol etmek için bir fırtına sırasında deniz fenerinin içinde bulunmak istedi.

16/27

Henry Winstanley: Deniz feneri yıkıldı ve Winstanley yanındaki beş kişiyle birlikte hayatını kaybetti.

17/27

John Godfrey Parry: John Godfrey Parry, Galli bir motor yarışçısı ve mühendisiydi.

18/27

John Godfrey Parry Her zaman, Malcolm Campbell tarafından elde edilen hız rekorunu kırmak ve bunun için bir yarış arabası geliştirmek istedi.

19/27

John Godfrey Parry: Uzun zincirlerle tekerlekleri motora bağlanan ve birçok modifikasyona sahip, Babs adında bir yarış arabası geliştirdi. 27 Nisan 1926`da Malcolm Campbell`in mevcut hız rekorunu kırdı ve ertesi gün bu rekoru saatte 170 mile çıkardı.

20/27

John Godfrey Parry: Bu rekor Malcolm Campbell tarafından 1927`de tekrar kırıldı. Malcolm tarafından kırılan rekoru geçmek isterken zincirlerinden birinin kopması ve boynuna çarpması nedeniyle hayatını kaybetti.

21/27

Marie Curie: Marie Curie, radyoaktivite teorisi ve radyoaktif izotopların yalıtımıyla birlikte içlerinde radyum ve polonyum bulunan bilinmeyen birçok elementi bulmasıyla ünlenen Polonya asıllı Fransız fizikçi ve kimyagerdir. 1903 yılında Nobel ödülünü kocası Pierre ile birlikte kazandı.

22/27

Marie Curie: 1934 yılında Fransa`nın Savoy kentinde kan kanserinden öldü. Hastalığı, aşırı dozda radyasyona maruz kalmasına bağlandı. Bu yüzden ona "bilim için ölen kadın." denildi.

23/27

Marie Curie: O zamanlarda tuttuğu not defterleri o kadar radyasyona maruz kalmıştır ki, bugün bile o defterler radyoaktif koruma altında incelenebilmektedir.

24/27

Karel Soucek: Kanadalı profesyonel bir dublör olan Karel Soucek Niagara Şelalesi`nden aşağı atlamasını sağlayacak modifiye edilmiş bir varil geliştirdi.

25/27

Karel Soucek: Niagara şelalesinden atladıktan sonra ufak birkaç kanamayla hayatta kaldı.

26/27

Karel Soucek: 1985 yılında Teksas`ta Houston Astrodome adındaki özel olarak yapılmış 180 fit yüksekliğindeki şelaleden yapacağı atlayışı finanse etmesi için bir şirketi ikna etti. Maalesef atlayış başarısızla sonuçlandı ve Karel Soucek havuzun merkezi yerine kenarına çarptı. Kapsül parçalara ayrıldı ve Karel Soucek hayatını kaybetti.

27/27