Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

IFAB'dan yeni elle oynama ve ofsayt kuralı

Futbol kurallarının düzenleyicisi IFAB, gündem konularıyla ilgili yeni bir bildiri yayımladı.

1/12

Yeni bildiride her dönem gündemden düşmeyen topa elle müdahalenin yanı sıra ofsayt kuralı ile ilgili 'eğlenceli' bir çalışmanın içerisinde oldukları duyuruldu.

2/12

"ELLE MÜDAHALEDE KARAR HAKEMİN" - IFAB topa elle müdahale edilen her pozisyonun bir ihlal olmadığını belirterek, son kararın hakem değerlendirmesine kaldığını belirtti.

3/12

Açıklamada, "El ile müdahalelerde kurallar zaman zaman revize edilse de her zaman kesin ve tutarlı bir karar yoktur. Son kararın hakeme ait olduğunu ve oyuncunun eline veya koluna değen her pozisyonun ihlal olmadığını bir kez daha vurguluyoruz. Elle oynamalarda duruma göre yorum hakkı hakemindir." sözleri kullanıldı.

4/12

YENİ EL KURALININ PÜF NOKTALARI - 1- Top, sırtı dönük pozisyondaki oyuncunun koluna çarparsa oyun devam ettirilir.

5/12

2- Kaleye atılan şutlarda top vücuttan ele gelirse, oyun devam eder, sarı kart yok.

6/12

3- Futbolcu topla oynamaya çalışırken doğal konumunda eline çarparsa oyun devam edecek.

7/12

Ayrıca kolun tamamının doğal olmayan şekilde büyümesine atıfta bulunulurken hakemlerin oyuncunun hareketine göre konumlarını belirleyerek kararlarını vermesi gerektiğini söyledi.

8/12

OFSAYT KURALI - IFAB'dan ayrıca sürpriz bir çıkış geldi. Futbolda gol atmanın bir sistem içerisinde sürmesini sağlayan ofsayt kuralı ile ilgili yeni bir çalışma yapıldığını belirtti.

9/12

Ofsayt kuralıyla ilgili "daha eğlenceli ve dinamik hale getirmek adına yeni bir çalışma" yapıldığı duyurulurken bir kural değişikliğinden önce kapsamlı testlerin ve denemelerin yapılacağının da altı çizildi.

10/12

IFAB raporunda son olarak VAR konusunda yapılan çalışmalar aktarıldı. Bütçesi daha sınırlı liglerde VAR uygulamasının yapılamamasına atıfta bulunulan bilgilendirmede, bu konuda daha düşük bütçelerle VAR sistemi oluşturabilmenin çalışmalarının yapıldığı aktarıldı.

11/12

VAR GELİŞTİRMELERİ SÜRÜYOR - Ayrıca mevcut VAR kuralları ve uygulanışı konusunda iyileştirme çalışmalarının devam ettiği de aktarıldı.

12/12