Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İlginç kanunlar

Plaka Numarası – Filipinler Filipinlerde yürürlükte olan bu kanuna göre plakalarının son hanesi 1 veya 2 olan araçlar pazartesi günü trafiğe çıkabilirler.

1/22

3 veya 4 olanlar salı, 5 veya 6 olanlar çarşamba, 7 veya 8 olanlar perşembe, 9 veya 0 olanlar ise cuma günü trafiğe çıkabilirler.

2/22

Parlamentoda Ölüm Britanya, dünyanın en çok kanun koyan ve değiştiren ülkelerinden biridir. Dolasıyla bazı kanunlar diğerlerine nazaran çok komik olabiliyor.

3/22

Bunlardan bir tanesi de hiçbir vekil parlamentodayken ölemez. Cezalandırması nasıl yapıldığı belli değil ama yasa günümüzde de pek ciddiye alınmamaktadır.

4/22

Göbek Adı: Stalin (Rusya) Josef Stalin tarihin en çok tartışılan liderlerinden biri.

5/22

Rusya’da da Lenin ismi daha ön planda olsa da, bazı bölgelerde tüm yeni doğan erkek bebeklere göbek adı olarak Stalin ismi verilmektedir.

6/22

Saygı Evliliği – Japonya Aslında 1000 yıllık bir gelenekten gelen bu kanuna göre evin küçük oğlu, ailesine duyduğu saygıyı göstermek için evlenmek istediği kız ile abisinin evlenmesine izin verebilir ve bu durumun kanunda da yer vardır.

7/22

Bu evliliğin gerçekleşmesi için her iki kardeşin de rızası olması gerekmektedir.

8/22

Hayvanlar Çiftleşemez – ABD California’da uygulanan bu kanuna göre okul ve kiliseye 500 metre yakında herhangi bir yerde hiçbir hayvan çiftleşemez.

9/22

Bu sayede devlet çocukların psikolojisini sağlıklı tutmuş oluyor.

10/22

PC Oyunlarının Yasaklanması – Yunanistan İlk olarak 3 Eylül 2002 tarhinde yürürlüğe giren kanunda amaç, internet kafelerde çocukların bahis ve kumar içerikli oyunlardan uzak durması idi.

11/22

Fakat zaman içerisinde hangi oyunun bu nitelikte olup da hangisinin olmadığını anlamak ve ayırt etmek güç olduğundan, 8 Aralık 2003 yılında bütün pc oyunları yasaklanmıştır.

12/22

Burun Kurcalamak Yasaktır – İsrail Bu kural ahlaki açıdan mantıklı bir kural olsa da, İsrail’de şabat sırasında bu kuralı çiğnemek demek suç işlemek demektir.

13/22

İsrail'de burun kurcalamanın kanuni yaptırımı vardır.

14/22

Domuzlara Napolyon İsmi Verilemez – Fransa George Orwell’in yazdığı “Hayvan Çiftliği” isimli kısa hikayedeki domuz Stalin’i temsil ediyordu ve adı da Napolyon’du. Bu durum kanunlara takıldı ve hemen domuz karakterinin ismi değiştirildi ve Sezar yapıldı.

15/22

Burada rahatsızlık uyandıran Napolyon’un domuz olarak gösterilmesi değil, Stalin’le özdeşleştirilmesiydi. Daha sonra da ülkede hiçbir domuza Napolyon ismi verilmemesi kararlaştırıldı.

16/22

Yastık Silahtır – Almanya Almanya'da evinize giren bir hırsıza, yastıkla vurmak ve bıçak saplamak arasında hiçbir fark yok.

17/22

İkisinde de silahla bir insana saldırmış kabul ediliyorsunuz.

18/22

Kadınlar İç Çamaşırı Giyemez – Svaziland Diktatörlükle yönetilen ve ortalama insan ömrünün 30-35 yaş arası olduğu bu ülkede, kadınlar ikinci sınıf insandır ve erkeklerle aynı haklara sahip olamazlar.

19/22

Bu ülkede kadınlar aleyhinde birçok kural vardır ve bunlardan bir tanesi de iç çamaşır giymelerinin yasak olmasıdır.

20/22

Tek Çocuk – Çin Bu kanun Çin’de 1987 yılında yürürlüğe giren kanun, aşırı nüfusu dengelemek ve hatta azaltmak amacıyla konulmuştur.

21/22

Bir çocuktan fazla çocuğa sahip olmak isteyen aileler ağır bir vergi ödemek zorunda bırakılmaktadırlar.

22/22