Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İlk uzay atlayışının hiç görülmemiş kareleri

Bundan tam 52 Yıl önce 1960 yılında, Felix Baumgartner'ın kırmak istediği rekorun asıl sahibi Joseph Kittinger tam 31 kilometre yükseklikten, Dünya ile Uzay'ın kesişim noktasından Dünya'ya serbest dalış yaptı. Tam 13 dakika 45 saniye süren düşüşten sonra New Mexico'ya sağ salim indi.

1/9

Kittinger atlayıştan önce Oksijen alıyor. Kanındaki nitrojen oranını sıfıra indirip, olası ölümcül tehlikeden kurtulmak istiyor.

2/9

Kittinger, özel bir basınç dengeleyici elbise giyiyor. Yoksa kanındaki oksijen tam anlamıyla kaynayıp onu öldürebilir. 1960'lı yollardaki koli bandı ile elbiseye destekler dikkat çekiyor.

3/9

Kittinger, onu uzaya çıkartacak NASA'nın ilk harikalarından birinin içinde. 1960 yılında NASA sadece birkaç yaşındaydı, hatırlatmakta fayda var.

4/9

12.200 metre'de çekilmiş bu fotoğrafta, Helyum balonu, kapsülün tam 110 metre üstüne kadar yükselmiş.

5/9

Atlayıştan önce. Kittinger bu durumu, "Kendimi tamamen yalnız hissettim, herhangi bir yardımın erişebileceği noktanın çok çok uzağındaydım" şeklinde özetliyor.

6/9

Sıfır noktası. Kittinger kendini boşluğa bırakıyor. "Hiç bir ses yoktu, hiç bir rüzgar yoktu, düşmüyordum bile, hızlanmıyordum" şeklinde konuşuyor. Daha sonra 4 dakika 36 saniye içerisinde tam 988 km/saatlik bir hıza ulaşıyor. Felix Baumgartner'in kırmak istediği rekor işte bu

7/9

Kittinger'in ana paraşütü tam 5300 metre yükseklikte açılıyor. Normalde çok daha aşağıda açması gerekiyordu ama bir stabilite sorunu yaşadığını o yüzden açtığını daha sonra verdiği röportajda ifade ediyor.

8/9

Kittinger sağlam bir şekilde iniyor. Eldivenlerinden birinin basınç dengelemede sorun yarattığı ortaya çıkıyor ve hafif yaralanıyor. Bu problem eğer kaskında veya elbisesinde çıksaydı yaşayamazdı.

9/9