Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İngiltere'de karantina sona erdi

İngiltere'de yaklaşan Noel sebebiyle ulusal karantinanın sona ermesinin ardından Londra'da mağazalar, restoran, bar ve kafeler yeniden açıldı.

1/18

Aynı zamanda İngiliz Parlamentosu, koronavirüsle mücadele kapsamında hükümetin aldığı 3 aşamalı önlem kararını onayladı.

2/18

Ülkede halk, alışveriş için kuyruk oluşturdu.

3/18

İlk aşamada restoran ve barlar ancak 23.00'e kadar açık kalabilecek.

4/18

Mümkünse evden çalışma sistemi uygulanacak.

5/18

İkinci aşamada, kapalı mekanda başka bir hane üyesiyle görüşülemeyecek.

6/18

Dışarıdaki buluşmalar ise 6 kişiyle sınırlandırılacak.

7/18

Barlar ancak restoran olarak hizmet verebilecek, alkollü içecekler sadece yemeklerin yanında satılabilecek.

8/18

Üçüncü aşamada ise kapalı spor salonları hizmet veremeyecek, gerekli olmadığı sürece seyahat edilemeyecek.

9/18

Barlar ve restoranlar ancak paket servisi yapabilecek ve spor etkinlikleri düzenlenemeyecek.

10/18

Bu arada İngiltere, ABD merkezli Pfizer ve Türk bilim insanları Uğur Şahin ile Özlem Türeci'nin kurucu ortağı olduğu BioNTech'in geliştirdiği koronavürs aşısını gelecek hafta uygulamaya başlayacak.

11/18

İngiltere Sağlık Bakanlığı, bakımevlerinde kalanlar, sağlık personelleri, yaşlılar ve klinik olarak aşırı derecede savunmasız olanların öncelikli grup içinde bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

12/18

Aşılamanın öncelikli yapılacağı gruplar şu şekilde sıralandı:

13/18

1- Bakım evinde kalanlar ve bakıcıları, 2- 80 yaş üstündekiler ile sağlık çalışanları, 3- 75 yaş üstündekiler, 4- 70 yaş üstündekiler ve klinik olarak savunmasız olanlar, 5- 65 yaş üstündekiler,

14/18

6- 16-64 yaş arasında ölüm riskini barındıran hastalıklara sahip olanlar, 7- 60 yaş üstündekiler, 8- 55 yaş üstündekiler, 9- 50 yaş üstündekiler.

15/18

Hamilelere ve 16 yaşın altındaki çocuklara aşı yapılmayacağı belirtilen belgede, hamile olanlara ve ilk doz aşının yapılmasından sonraki üç ay içinde hamile kalma ihtimali olanlara aşı talebinde bulunmamaları tavsiyesinde bulunuldu.

16/18

Daha büyük yaştaki ve yatılı bakıma ihtiyaç duyan zihinsel engelli çocuklara da koronavirüs aşısının uygulanacağı bilgisine yer verildi.

17/18

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu, BioNTech ve Pfizer'in geliştirdiği aşının yaygın kullanımına onay vermişti. Mesajcı Ribo Nükleik Asit (mRNA) temelli aşı adayı, dünyada tescillenen ilk koronavirüs aşısı olmuştu.

18/18