Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İnşası yarım kalan 10 ünlü yapı

Ajuda Ulusal Sarayı, Portekiz, Lizbon Portekiz kraliyet ailesi bir zamanlar Ajuda Ulusal Sarayı’nda ikamet ediyordu. Bu saray, Portekiz’in başkenti Lizbon’da yer alıyor. Burası Portekiz’in en ünlü yerlerinden biridir. Fon eksikliği ve dünya ülkeleri arasında savaşlar gibi çeşitli nedenlerle tamamlanmamıştır. İnşaatı 1796 yılında başlatılan saray, müzeye dönüştürüldü ve hala yarısı tamamlanmamıştır.

1/10

Saint John the Divine Katedrali- ABD, Manhattan Bu kilise Manhattan’da bulunan ve oranın en ünlü yerlerinden biridir. Bugüne kadar bitmemiş olması nedeniyle, bir isim kazanamamıştır. Bina “Saint John, Bitmemiş” olarak adlandırılır. Buranın inşaatına 1892 yılında başlandı. Ancak, ekonomideki iniş ve çıkışlar; mimarisinde tekrar tekrar yapılan değişikliklerden dolayı, yapı ve mühendislik problemlerinin de bu sorunlara eklenmesiyle tamamlanamadı. Mimarlar ve yetkililer bu ikonik binayı tamamlamak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyor.

2/10

Deutsche’s Stadion- Almanya, Nürnberg Bu inşaatın ilginç bir geçmişi var. Bina Adolf Hitler tarafından yürütülen bir projedir ve tarihimizde önemli bir dönüm noktası özelliği taşır. Bu binanın yapımı 1937 yılında Almanya, Nürnberg’de başladı. Hitlerin mitingleri ve siyasi faaliyetleri dahil tüm Nazi faaliyetlerinin merkezi olması bu binayı kavramsallaştırmaya yetmiştir. Hitler olimpiyat oyunları için Deutsche’s Stadion’un yapılmasını istemişti. Stadion inşaatı İkinci Dünya Savaşı nedeniyle durduruldu. Burası artık sadece birkaç yarım inşaat sütunu ve bir göl ile harabe halindedir. Ancak tarihi figürü açısından ünlü ve değerlidir.

3/10

Uluslararası Uzay İstasyonu Uluslararası uzay istasyonu uzayda, uzay araştırma amaçlı başlatılan bir yapıdır. 2005 yılında tamamlanması planlanıyordu ama hala yapım aşamasındadır. Birçok ülke inşaatın tamamlanması için katkıda bulunmuştur. Buna rağmen uzay istasyonunun ancak yarısı tamamlandı. Uluslararası Uzay İstasyonu inşaatı 1998 yılında başlatıldı ve en son eki ise 2011 yılında yapıldı.

4/10

Marble Tepesi Nükleer Santrali 1977 yılında iddialı projenin yapımına başlandı. Tamamen devlet çalışması olan santralin 7 yıl sonra açılması gerekiyordu. Ancak, bitkilere zarar vereceği gerekçesiyle durduruldu. Bu inşaat tam 5.2 milyar dolar zarara uğramıştır. Makineler kaybının maliyetini mümkün olduğunca ödemek için satılmıştır. Ancak yapılan hiçbir şey işe yaramadı ve sonunda proje bitmek zorunda kaldı.

5/10

Sagrada Familia- İspanya, Barcelona Bu bina Barselona’da bir kilisedir. Hatta papa tarafından ziyaret edilmiştir. Kilisenin inşaatı tamamlanmadan önce mimar Antom Gaudi, tramvay çarpması ile kazada öldü. Kilise halen yapım aşamasındadır ve ünlü bir turistik yerdir. Bağış yapan turistler binanın tamamlanmasından hala vazgeçmiş değil. Bu yapının 2026’ya kadar tamamlanması ön görülmektedir.

6/10

Süper Güç Binası- Binanın aslında başka bir ismi var. Ona “Bilimin Kalbi” denirdi. Yapımına 1999 yılında başlamıştır. Binanın 40 milyon dolara, 2 yılda tamamlanması planlanıyordu. Ama ne yazık ki inşaat 2003 yılında durma noktasına geldi. Nedeni ise bütçeyi aşan ek maliyetlerin ortaya çıkmasıydı. 2009 yılından bu yana burası günde 250 dolar para cezası alıyor. Tamamlanması için bağış kampanyası başlatıldı ama gerekli ilgiyi görmedi.

7/10

Westminster Katedrali- İngiltere, Londra Westminster Katedrali Londra’da bir kilisedir. Westminster Katedrali sadece Avrupa’nın en güzel kiliselerinden biri değil, aynı zamanda dünyanın en güzellerinden biri olarak nitelendirilir. Özel bir tuğla çeşidi kullanılan kilisenin tuğla maliyetleri oldukça pahalıdır.

8/10

Woodchester Konağı Burası tüylerinizi diken diken yapabilir. Perili olduğu söylenen bu konak oldukça eksik duruyor. Bunun nedeni ise onunla ilgili korku dolu rivayetlerdir. Burası aynı zamanda hayalet avcısı ve paranormal araştırma televizyon şovlarında yer almıştır. Bitmemiş olmasının bir başka nedeni ise İkinci Dünya Savaşı’dır. Ancak perili olma rivayetiyle ziyaretçi ve turistleri kendine çekmeyi başarıyor. Bu konak hakkında en ilginç gerçekse, konağın dış kısımları tamamen bitmiş, içinin ise tamamen yarım durmasıdır.

9/10

Yeni Zelanda Parlamento Binaları Yeni Zelanda parlamento binaları inşa planı 1911 yılında lanse edildi. Binalar 2 ana inşaatı kapsıyordu. Parlamento için önemli parçalardan biri olan ilk aşaması inşa edilmektedir. İkinci aşama Kütüphane ve Taç Hukuk Bürosu inşaatıdır. İnşaat yılı 1924 yılında başladı. Buranın inşaatı savaş nedeniyle 1914 yılında durduruldu. 1995 yılında binanın ilk bölümü tamamlandı. Ama 2. evrenin eksik kaldığı açıklandı. Biraz daha süre geçtikten sonra “arı” denilen kütüphane inşa edilmiştir. Ama yine de Yeni Zelanda Parlamento Binaları henüz tam olarak bitmedi.

10/10