Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İnterneti hızlandırmanın püf noktaları

İşte interneti hızlandırmanın 5 kolay yolu.

1/10

Eğer kablosuz interneti verimli olarak kullanmak istiyorsanız, hızlı bir ağa sahip olmanız şart.

2/10

Ağınızdan en yüksek performansı alabilmek 'optimizasyon' olarak adlandırılıyor ve yapması hiç de zor bir iş değil. Bu yazımızda ev ağınızı tam potansiyeline ulaştıracak beş ipucunu sizlerle paylaşıyoruz

3/10

1. Router'ınızı taşıyın Bu kulağa akıllıca bir çözüm gibi gelmeyebilir, ancak router'ınızı merkez bir yere veya kalın duvarları olmayan bir odaya taşıyarak sinyal dağılımını çok daha iyi hale getirebilirsiniz..

4/10

2. Kablosuz telefonlara dikkat Kablosuz telefonlardan bazıları, router'lar ile aynı kanaldan veri alış verişi yaptıklarından çakışmaya neden olabilirler. Bundan şüphe duyuyorsanız telefonunuzun veya router'ınızın kanalını değiştirmeyi deneyin ve bağlantınızı tekrar sınayın.

5/10

3. Bir genişletici satın alın Sizin için en önemli sorun ağınızın alanını genişletmekse ve router'ınızın konumunu değiştirmek işe yaramıyorsa çözümlerden biri alan genişletici satın almak. Bu tür cihazlar piyasada 100 doların altında satılıyor. Ancak bu tür cihazlar performansta bir miktar kayba yol açtıklarından çevrimiçi oyunlar gibi hızın önemli olduğu kullanımlarda önerilmez.

6/10

4. Elektrik hattını kullanın Evinizdeki elektrik hattını da kullanabilirsiniz. Powerline adlı cihazı kullanarak Wi-Fi sinyali yayınlamak yerine verileri evinizde veya iş yerinizde elektrik hattını kullanarak taşıyabilirsiniz.

7/10

5. Ağ donanımınızı değiştirin Router'ınızı taşımayı denemenize rağmen önemli bir performans artışı elde edemediyseniz, ağ donanımınızı yükseltmenin zamanı gelmiş olabilir.

8/10

Aklınızda bulundurmanız gereken bir kaç nokta: - Wi-Fi standartları yıllar içerisinde değişti ve giderek hızlandı. 802.11b ve 802.11g artık çok eski. En son standart ise 802.11n. - Laptop'unuz yeniyse muhtemelen 802.11n standardını destekliyordur

9/10

Bu durumda routerınızın da bu standartları destekleyip desteklemediğini kontrol edin. Router'ınızı yenilemek, laptop'unuzun içerisindeki ağ donanımını yenilemekten daha kolay ve ekonomiktir. - Ağınızdaki en yavaş nokta, geri kalanının hızını belirleyecektir

10/10