Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

iPhone 5

Merakla beklenen cihaz, performans ve tasarım konularında önemli yeniliklerle birlikte geldi.

1/14

iPhone 5, iPhone 4S ve önceki iPhone sürümlerine göre ciddi bir tasarım farklılığı ortaya koyuyor.

2/14

Daha uzun oluşuyla dikkat çeken cihaz, Apple tasarımcıları ve mühendisleri tarafından baştan aşağı yeniden tasarlanmış.

3/14

iPhone 4S’e göre daha ince olan iPhone 5, 7.6 milimetrelik inceliği yakalamış bulunuyor.

4/14

Bununla birlikte yine iPhone 4S’e göre %20 daha hafif bir ürünle karşı karşıyayız. iPhone 5’in ağırlığı sadece 112 gram.

5/14

iPhone 5, 4 inçlik bir ekrana sahip ve bu ekranın ilk göze çarpan özelliği dikdörtgen bir yapıya sahip olarak uzunca bir ekran deneyimi sunması.

6/14

Kullanıcıların daha çok yatay kullanacaklarını düşünmemize neden olan bu yapı, Apple tarafından yeni iPhone üzerinde yer alan önemli farklılıklardan biri.

7/14

Genişlik olarak iPhone 4S ile aynı boyuta sahip olan iPhone 5, kardeşine göre daha uzun.

8/14

Ekranın teknik özelliklerinden bir diğeri de her inçte 326 piksel bulunması. Bu sayede renk derinliği daha iyi sağlanıyor ve kullanıcıların gözüne hitap eden başarılı bir işe imza atılıyor.

9/14

Bu açıdan iPhone 4S’e göre her inçte daha yoğun piksel kullanımı söz konusu. Ürünün ekran çözünürlüğü ise 1136x640 piksel. Bu bakımdan iPhone 4S’e %44 oranında renk çözünürlüğü iyileştirmesi yakalanmış oluyor.

10/14

Ekranın boyut özellikleri, video izleme konusunda bir hayli olumlu görünüyor. Ekranın retina teknolojisini kullandığını da belirtelim.

11/14

iPhone, üzerinde A6 çiple geliyor. iPhone 4S üzerinde yer alan A5 çipe göre her alanda ortalama iki kat daha yüksek performans ortaya koyabilen iPhone 5, hem işlemci hızı hem de grafik gücü olarak çok daha hızlı.

12/14

Bununla birlikte her ne kadar Apple açıklamamış olsa da ara bellek biriminin (RAM) 1 GB olduğu tahmin ediliyor. Sahip olduğu bu güçlü işlemci ve grafik birimi ile iPhone 5, genel kullanım, uygulama açılış ve kullanımları, oyun performansı, video izleme performansı gibi ana konularda bir önceki iPhone ürünü olan iPhone 4S’i ikiye katlıyor.

13/14

iSight kamera, Apple tarafından dünyanın en popüler kamerası olarak takdim ediliyor. 8 Megapiksellik kamera, otomatik odaklanma ve LED flaş desteğine sahip olmakla birlikte önceki iPhone’lardaki kameraya göre daha ufak boyutta.

14/14