Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

iPhone'da bu güncellemeyi muhakkak yapın

iOS 5 ile ne değişecek iOS 5'deki en göze çarpan 9 özellik Apple'ın iOS 5 güncellemesi herhangi bir son dakika gecikmesi olmadığı taktirde bugün yayınlanacak. Kullanıcılar iTunes ile cihazlarını bilgisayarlarına bağlayarak güncellemeyi yapabilecek. Peki güncelleme iPhone ve iPad'de neyi değiştirecek?

1/11

Kablosuz yedekleme ve eşitleme iCloud ile beraber çalışmak üzere tasarlanan iOS 5, bu bulut tabanlı hizmet ile tüm uygulamalarınızı, müziklerinizi ve fotoğraflarınızı çevrimiçi yedekleyebilecek, eşitleyebilecek. Bu ise iOS'lu cihazların artık PC'lere bağımlı kalmayacağı anlamına geliyor. Cihazla yapmanız gerekenleri, Wi-Fi üzerinden yapabileceksiniz. Bu, bazı iPad kullanıcıları için tableti birincil PC olarak kullanabilme anlamına gelebilir.

2/11

Daha kullanışlı kilit ekranı Telefonunuzu kilitlediğinizde ekrana gelen kilit ekranı, oldukça az bilgi sunuyordu. iOS 5'de ise kilit ekranı, tüm uyarıların bir özetini grafiksel bir listede görüntüleyecek. Bu uyarılarla ilgili uygulamalara direkt olarak geçiş şansınız da bulunacak.

3/11

Aşağı çekme iOS 5'deki yepyeni bir özellik olan aşağı çekme, Android'in simgeleşen özelliğine oldukça benziyor. Parmağınızın ucuyla ekranı yukarıdan aşağıya sürüklediğinizde etkinliklerin ve uyarıların bulunduğu bir liste ekrana gelecek. Kilit ekranında olduğu gibi buradan da ilgili uygulamalara hızlıca gitmek mümkün olacak.

4/11

Safari için Reader Mobil cihazlarda okumak, bir e-reader'da okumak kadar şık olmayabilir. Tabletlerde ve akıllı ceplerde araya girebilecek birçok şey bulunuyor. Ancak iOS 5'de Safari ile beraber çalışan bir işlev, çevrimiçi okuma deneyimini geliştirecek. "Reader", sayfadaki gereksiz öğeleri ortadan kaldırarak size temiz bir okuma ortamı sunacak. İçeriği saklayıp daha sonra okumak da mümkün olacak.

5/11

iMessage iOS 5'deki anında mesajlaşma uygulaması iMessage, yeni iPhone'larda, iPad'lerde ve iPod Touch'larda yüklü gelecek. iMessage ile farklı SMS uygulamaları kullanmaya ihtiyaç kalmayacak.

6/11

Kamera geliştirmeleri Kilit ekranında beliren kamera simgesi sayesinde ses düğmesini kullanarak fotoğraf çekebileceksiniz. Bu sayede hızlıca fotoğraf çekmeniz gerektiğinde iPhone'unuzun kilidini açıp kamera uygulamasını çalıştırmakla uğraşmanıza gerek kalmayacak.

7/11

Hatırlatma uygulaması Bir takım üçüncü parti hatırlatma uygulamaları mevcut. Ancak Apple, ön-yüklü gelen Reminders ile bu piyasayı tekrar eline geçirmekte kararlı. Reminders, tipik bir hatırlatıcı uygulamasının özelliklerinin yanı sıra uyarılar ve konum bazlı hatırlatma özellikleri içerecek, iCal ve Outlook ile eşitlenebilecek.

8/11

Twitter her yerde Twitter, iOS 5'deki bazı uygulamalarla ve işlevlerle sıkı bir şekilde bütünleşecek.

9/11

Newsstand Dergi ve gazete okumayı sevenler, iOS 5'deki Newsstand işlevini çok faydalı bulacaklar. Bu uygulama sayesinde tüm üyeliklerinizi tek bir yerden yönetebileceksiniz.

10/11

Hangi cihazlar iOS 5'i destekliyor? iOS 5 güncellemesini destekleyen cihazlar: iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPod touch 3/4. jenerasyon, iPad, iPad 2... chip.com.tr

11/11