Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İran'daki rejime destek gösterisi

İran'da cuma namazı sonrası birçok kentte düzenlenen gösterilerde, ülkedeki rejim karşıtı protestoları desteklediğini açıklayan ABD yönetimi kınandı.

1/13

Tahran'daki İmam Humeyni Musalla Camisi'nde cuma namazı sonrası binlerce kişinin katıldığı gösteride, geçen günlerde ülkenin çeşitli kentlerinde meydana gelen rejim karşıtı gösterileri destekleyen ABD yönetimine tepki gösterildi.

2/13

İsfahan, Tebriz, Kerman, Mazenderan, Buşehr ve Geylan gibi diğer büyük kentlerle eş zamanlı düzenlenen protesto eyleminde göstericiler, "Kahrolsun Amerika", "Kahrolsun İsrail", "Kahrolsun Velayeti Fakih karşıtı", "Kahrolsun fitneci" gibi sloganlar attı.

3/13

İran'daki olaylar, 28 Aralık'ta Meşhed'de bir grup göstericinin, ülkedeki hayat pahalılığı, işsizlik, yolsuzluk gibi sorunları protesto etmesiyle başlamıştı.

4/13

Kısa sürede rejim karşıtı gösterilere dönüşen protestolar, Tahran, Kirmanşah, Senendeç, Zencan, Şiraz, Kum, Ahvaz, Zahidan, Erak, Hurrem Abad gibi pek çok kente yayıldı.

5/13

Ülke genelindeki olaylarda 20'nin üzerinde kişinin hayatını kaybettiği, binden fazla göstericinin gözaltına alındığı kaydedildi.

6/13

Düşmanlarının ülkelerinde isyan çıkartmaya çalıştığını belirten Hamaney, bunun için para, silah ve ajanların kullanıldığını savundu.

7/13

Hamaney'in bu açıklamasının ardından; hükümet yanlıları sokaklara döküldü.

8/13

Protestocularla hiçbir şekilde karşı karşıya gelmeyen kalabalık gruplar, Hamaney ve Ruhani lehine sloganlar attı.

9/13

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, son seçimlerde yüzde 59 oranında oy almıştı.

10/13

Cuma namazı sonrası halk, sokaklara akın etti.

11/13

Meydanlarda toplanan halk ABD aleyhine sloganlar attı.

12/13