Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İspanyol jandarmasının Katalonya operasyonu

İspanya'da jandarmanın Katalonya'daki bağımsızlık referandumu girişimine karşı başlattığı operasyonda, Katalonya özerk yönetim hükümetine bağlı 9 resmi kuruma baskın yapıldığı ve şimdiye kadar 12 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

1/14

Ulusal basında jandarma kaynaklarına dayandırılarak verilen haberlerde, operasyonun devam ettiği ve gözaltına alınan 12 kişi arasında Katalonya özerk yönetim hükümeti Ekonomi Bakanlığı Genel Sekreteri Josep Maria Jove Llado'nun da olduğu belirtildi.

2/14

Yasa dışı ilan edilmesine rağmen 1 Ekim'de yapılmak istenen referandumla ilgili soruşturma kapsamında delil toplamak için düzenlenen operasyonda jandarma ekipleri, Katalonya'nın diğer kentlerindeki bazı ayrılıkçı parlamenterlerin ev ve ofislerinde de arama yaptı.

3/14

Bu arada Katalonya özerk yönetim hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, kabinesini acil toplantıya çağırdı.

4/14

Bağımsızlık yanlısı Katalonya Cumhuriyetçi Solu Partisi (ERC) milletvekilleri, İspanya meclisinde muhalefet partilerinin hükümete karşı sorularını yönelttiği genel kurul oturumunu terk etti.

5/14

ERC'nin Meclis Sözcüsü Gabriel Rufian, "İspanyol hükümeti, kirli ellerini Katalan kurumlarının üzerinden çeksin." ifadelerini kullandı.

6/14

ERC'nin aynı zamanda Katalonya Başkan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı olan lideri Oriol Junqueras da Katalan televizyonu TV 3'e verdiği demeçte, "Batı demokrasisinde asla böyle bir şey olmaz. Tüm dünyanın buna karşı olması lazım. Yargıdan bir talimat gelmeksizin yolda tutuklananlar var." ifadelerini kullandı.

7/14

Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı sivil girişimlere öncülük eden Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC), operasyonu protesto etmek için Katalonya özerk yönetimine bağlı Ekonomi Bakanlığı binası önünde toplanma çağrısı yaptı.

8/14

Bağımsızlık yanlısı sivil toplum örgütlerinin çağrısıyla, Katalonya özerk yönetimine bağlı Barselona kentindeki Maliye binası önünde toplanan bağımsızlık sempatizanları jandarmanın operasyonuna tepki gösterdi.

9/14

İspanya'nın doğusundaki Katalonya'nın özerk yönetim Başkanı Carles Puigdemont, jandarmanın Katalonya'daki bağımsızlık referandumu girişimine karşı başlattığı operasyonla ilgili "İspanya devleti kırmızı çizgiyi aştı." dedi.

10/14

Puigdemont, Katalonya yerel hükümeti üyeleriyle toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "İspanya devleti kırmızı çizgiyi aştı, Katalonya'nın özerkliğini durdurdu. Tüm yasalar bir kenara bırakıldı. Koordineli bir saldırının kurbanlarıyız. İspanyol devleti, demokratik bir utanç haline geldi. Gözaltına alınan tüm kamu görevlilerine destek veriyoruz." ifadelerini kullandı.

11/14

Bağımsızlık referandumunu 1 Ekim'de yapacaklarını ve geri adım atmayacaklarını savunan Puigdemont, "1 Ekim'de oy kağıtlarımızla İspanyol devletine cevabımızı vereceğiz. 1 Ekim'e kadar da sakin ve kararlılıkla hareket edeceğiz. Katalonya'da yaşananlar, hiçbir Avrupa Birliği üyesinde görülmüyor." şeklinde konuştu.

12/14

Puigdemont, jandarmanın operasyonunu protesto eden göstericilere "barışçıl olmaları ve demokrasiyi savunmaları" çağrısında bulundu.

13/14

Ulusal basın, jandarmanın Katalonya özerk yönetimine bağlı 22 kurumda arama yaptığını, gözaltına alınanların sayısının 17'ye yükseldiğini duyurdu.

14/14