Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İsrail-Gazze arası tünel krizi

İsrail hükümetinin Batı Şeria'daki faaliyetlerinden sorumlu Koordinatör Eitan Dangot, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin Gazze sınırında yaptığı incelemeler sırasında geçen hafta, Gazze'den İsrail'e uzanan 2,5 kilometrelik bir tünel tespit edildiğini söyledi.

1/8

İsrail tünelin Filistin hükümeti tarafından yapıldığını iddia ederken, Filistin Başbakanı ise tünelden haberleri dahi olmadığını belirtti.

2/8

Dangot, "Son derece tehlikeli" olarak nitelendirdiği tünelin, Gazze'deki silahlı gruplar tarafından İsrail askerlerinin kaçırılması ve diğer geniş çaplı "terörist eylemler" için inşa edildiği ihtimali üzerinde durulduğunu belirtti.

3/8

Dangot, tünelin bulunmasının ardından Gazze'ye yönelik inşaat malzemesi sevkiyatının durdurulduğunu, önümüzdeki süreçte bu olayın yansımalarının devam edeceğini dile getirdi.

4/8

İsrail, Gazze'ye 2007'den bu yana durdurduğu inşaat malzeme inşaatı sevkiyatını geçen ay yeniden başlatmıştı. İsrail makamlarının, tünelle ilgili resmi açıklamayı, patlayıcılar imha edilene kadar ertelediği ve tüneli de kullanılamaz hale getirdiği kaydedildi.

5/8

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, tünelin bulunup imha edilmesini, "teröre karşı yürütülen kararlı mücadelenin bir parçası" olarak nitelendirdi.

6/8

İsrail basınında yer alan ve ordu yetkililerine dayandırılan haberlerde de, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinden, İsrail'de Negev Çölü'nün kuzeybatısına uzanan tünelin birçok çıkışının olduğu ve tünelde patlayıcıların ele geçirildiği öne sürüldü.

7/8

Gazze'deki Filistin hükümeti Başbakanı İsmail Heniye'nin Siyasi Danışmanı Yusuf Rızka ise, İsrail-Gazze sınırında bulunan tünel hakkında bilgisi olmadığını belirtti.

8/8