Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İsrail yalnız kaldı

La Repubblica: İsrail hükümeti bölgede yaşanan son gelişmeler sonrası daha yalnız kaldı. Mavi Marmara saldırısı için Türkiye'den özür dilememesine, Suriye'deki karışık durum ve Mısır ile yaşadığı gerilimlere son olarak Mısırlı protestocuların İsrail'in Kahire Büyükelçiğine girmesi eklenince İsrail bölgesinde giderek izole oldu

1/5

Corriere della Sera: Başbakan Erdoğan Mısır'dan başlayarak 'Arap baharı' turunu çıkıyor. Mısır, Libya ve Tunus gibi ülkeleri uzun yıllardır yöneten liderlerin devrilmesinden sonra Erdoğan bölgeye giden ilk lider oldu.

2/5

Haaretz: İsrail'in, Türkiye ve Mısır ile yaşadığı krizler Gazze savaşının bedeli. Şok dalgaları şimdi geliyorlar ve çok büyükler. Her gün, yeni tehlikeler içeriyor. Bazıları da, İsrail'in saldırganlığının, küstahlığının ve dikkatsizliğinin ürünüdür.

3/5

Jerusalem Post: Akdeniz'de "seyrüfeser serbestisi"nin sağlanacağı açıklaması yapan Erdoğan'ı bir tek frenleyebilecek unsur, üzerinde yapılacak uluslararası baskıdır. Bu strateji, daha kuvvetli bir Amerikan tutumu talep edilerek başlamalıdır, özellikle, Erdoğan'ı, Türk donanmasını gerçek bir askeri çatışmayı tetikleyebilecek bir biçimde konuşlandırılmasından vazgeçirmek için.

4/5

Erdoğan'ın ziyareti, binlerce Mısırlının İsrail elçiliğine gerçekleştirdiği saldırının üç gün sonrasına rastlıyor. Mısırlılar, üç hafta önce İsrail sınırında beş askerlerinin öldürülmesi nedeniyle öfkeliydi. Altıncı asker de hafta sonunda öldü. Erdoğan, geçen sene Gazze filosunda dokuz vatandaşı İsrail askerlerince öldürülmüş bölgesel bir güç ve NATO üyesi olarak Mısır'a desteklerini götürecek.

5/5