Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İsrail’in 65 yıllık tarihi haritalara böyle yansıdı

İsrail, Filistin’i nasıl işgal etti? 14 mayıs 1948'de bağımsız İsrail Devleti’nin kuruluşundan bu güne haritadaki değişim sizi de çok şaşırtacak. İşte 65 yıllık kanlı işgal hikâyesi...

1/17

İsrail, Filistin’i vuruyor. Topraklarını gasp ederek kendi toprağı ilan ediyor. Filistin topraklarında üç beş karış toprakla başlayan işgal bugün bağdakini dövme boyutunu çoktan geçmiş durumda.

2/17

Artık hedef açıkça Gazze’deki halkın soyunu kurutma aşamasında. Bunu anlamak için ise son 65 yıla ve değişen haritalara bakmak gerek yeterli.

3/17

Aslında bölgede her şey 1917 yılında imzalanan ve Osmanlı'dan kopuş anlamına gelen Balfour Deklarasyonu'nun imzalanması ile başladı.

4/17

İngiliz bakan Arthur Balfour, Siyonistlerin lideri Lord Rotshild'e resmi bir mektup yazdı. İngiltere'nin Filistin'de bir Yahudi devleti kurulması için Siyonistleri sonuna kadar destekleyeceği yazıyordu.

5/17

Bu deklarasyon uyarınca Yüz binlerce Yahudi Siyonizm projesi kapsamında İngiliz mandası altındaki Filistin'e göç ettiler.

6/17

Planlı Yahudi göçü ve bunun sonucunda Filistin'de Arapların 6'da 1'i kadar çoğalan Yahudi nüfusuna karşı bir tepki olarak Nisan 1920'de iki büyük Filistin ayaklanmaları yaşandı.

7/17

1947de İngiltere, Filistin sorununun çözümünü Birleşmiş Milletler'e devretti. Birleşmiş Milletler Filistin'i iki parçaya böldü. Filistin bu fikre sıcak bakmamasına rağmen, 33 ülkenin oyuyla bu plan kabul edildi.

8/17

Bir yıl sonra 14 Mayıs 1948'de İsrail bağımsızlığını ilan etti.

9/17

5 Haziran 1967de 6 gün savaşı başladı. Orta Doğunun haritası bu savaşta değişti. Israil Gazze ve Sina yarımadasını Mısır'dan, Golan tepelerini Suriye'den aldı ve Batı Şeria ile Doğu Kudüs'ü işgal etti. İsrail toprakları bu savaştan sonra neredeyse 2 kat büyüdü.

10/17

Birleşmiş Millet bu savaştan sonra 242. kararını alıp İsrail'in bu savaşta kazandığı toprakları işgal edilmiş olarak kabul ederek, bir an önce çekilmelerini istedi ancak İsrail, 500.000 Filistinli'nin mülteci durumuna düştüğü bu savaş sonucunda işgal ettiği topraklardan çekilmedi.

11/17

1982'de Ariel Şaron, savaşı başlattı. Binlerce Filistinli sivil öldürüldü.

12/17

1994'te Filistin Özgürlük Harekâtı ve İsrail Kahire'de görüştü. Bu görüşmelerde yapılan anlaşmanın sonucunda İsrail'in Gazze'nin çoğunu ve Batı Şeria'daki Erila şehrini Filistin'e bırakmasına karar verildi.

13/17

2006-2007 yılları arasında Bu kez El Fetih ve Hamas arasındaki çatışmalar gündeme damgasını vurdu. Bağımsız Filistin için mücadele eden bu iki gücün birbirine düşmesi İsrail'in işine yaradı.

14/17

İsrail, 27 Aralık 2008'de, Yahudilerce 'düğme dikmenin' bile yasak olduğu cumartesi günü Gazze'ye 'Dökme Kurşun' adını verdiği bir operasyon başlattı. Bir hafta havadan devam eden bombardımana bir hafta sonra kara birlikleri de dahil oldu.

15/17

Bugün ise Filistin’e bir kez daha bombalar yağıyor. Dünyanın en büyük toplama kampı olarak nitelendirilen Gazze'de toprak artık o kadar daraldı ki nüfus yoğunluğu had safhaya ulaştı. Öyle ki bir metrekareye 5 Filistinli düşüyor.

16/17

Eğer İsrail durdurulamaz ise vaat edilen toprakların üzerinde varlığını sürdüren devletler için kaos, savaş ve iç karışıklıklar giderek artacak. Zira tarih geleceğin halklarına bu haritalarla, tekerrürü ihtar ediyor.

17/17