Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İsrail'in Filistin saldırılarına karşı duran ünlüler

Yapılan seçimler sonrasında İsrail Başbakanı Netanyahu'nun oy toplama hırsı, yüzlerce masum Filistinlinin canına neden oldu.

1/63

Kurulacak olan yeni hükümette aşırı Yahudi dincilerin desteğini kazanmak isteyen Netenyahu, Filistin halkına yönelik saldırıları hızlandırdı.

2/63

Son olarak Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki Müslüman aileleri evlerinden uzaklaştıran İsrail, Filistin halkının direnişiyle karşı karşıya kaldı.

3/63

İşgalci İsrail tarafından yapılan bombalı ve füzeli saldırılara karşı sessiz kalmayan Filistin halkı, büyük bir direniş başlattı.

4/63

Bombalı ve füzeli saldırılar sonucunda ailelerini, çocuklarını kaybeden Filistinliler, taşlarla ve sapanlarla karşılık verdi.

5/63

İşlenen bu insanlık suçu karşısında dünya bu duruma sessiz kalamadı.

6/63

Filistin'de katledilen yüzlerce kişi için milyonlarca insan dünya genelinde tepkiler gösterdi.

7/63

İşgalci İsrail'in Filistin'e karşı saldırılarının ardından tepki gösteren isimler arasında Türk ünlüler yer alırken, dünyaca ünlü isimler de bu konudaki fikirlerini belirtti.

8/63

Şarkıcı Murat Kekilli, Filistin'de masum insanlara yapılan saldırıları kınadığını belirten bir mesajla birlikte şarkı yayınladı.

9/63

Ünlü sunucu Buket Aydın, Filistin'e yönelik İsrail saldırılarına, Necmeddin Erbakan'ın sözleriyle tepki gösterdi.

10/63

Aydın, Filistin davasının sembol isimlerinden biri olan merhum Necmeddin Erbakan'ın "8 milyonluk İsrail için, 1,5 milyar Müslüman ebabil bekliyorsa, ebabiller gelse İsrail'i değil bizi taşlar." açıklamasına atıf yaptı.

11/63

Filistin kökenli ünlü model Bella Hadid, İsrail’in Doğu Kudüs ve Gazze'deki saldırılarına tepki göstermek için ABD'de sokağa çıktı.

12/63

Eylemden görüntüler paylaşan Hadid, ”bu bir din meselesi değil. Bu İsrail’in sömürgeciliği, etnik temizliği, askeri işgali ve Filistin halkına yönelik yıllardır süren ırkçılığı" ifadesini kullandı.

13/63

İsveç'in dünyaca ünlü pop sanatçısı Zara Larsson da İsrail'in Kudüs'te Filistinlilere yönelik saldırılarına sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösterdi.

14/63

Larsson, "Şu anda Filistin'de olan bir utançtır, bir suçtur." ifadelerini kullanan bir açıklama yaptı.

15/63

İngiliz rock grubu Pink Floyd'un solisti Roger Waters, Yahudi yerleşimcilerin, Kudüs'te işgalci İsrail güçleri eşliğinde Filistinlileri zorla evlerinden çıkarmasına tepki gösterdi.

16/63

İsrail'i "Apartheid (ırkçı) devlet" olarak niteleyen Waters, "Şeyh Cerrah'ta yaşanan soykırımsal evden çıkarmalara bakın" dedi.

17/63

Dünyaca ünlü şarkıcı Dua Lipa, İsrail’in Kudüs’te Filistinlilere karşı gerçekleştirdiği zulme karşı sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

18/63

Lipa, 66 milyondan fazla takipçisi olan Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, "Filistin halkına yönelik etnik temizlik sona ermeli. Yeter! Bu bir insan hakları meselesi. Uyanın insanlar." ifadelerini kullandı.

19/63

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, Filistin'e destek mesajını Twitter üzerinden yayınladı.

20/63

İsrail'in Gazze'yi bombaladığı ana dair bir fotoğraf paylaşan Say, Chomsky'nin sözlerine atıf yaptı.

21/63

Fazıl Say'ın yaptığı paylaşım, "Gazze’deki yaşlı bir adamın elinde şunlar yazıyordu." ifadeleriyle başlayıp, şu şekilde devam etti:

22/63

"Suyuma el koy, evimi yık, işimi elimden al, toprağımı çal, babamı hapse at, annemi öldür, ülkemi bombala, hepimizi aç bırak, hepimizi aşağıla, ama yine de ben suçlu olayım, neden mi: Çünkü bir roketle karşılık verdim."

23/63

Rihanna, İsrail-Filistin gerilimine ilişkin Instagram'dan yaptığı paylaşımda, "Kalbim, İsrail ile Filistin arasında sergilenen şiddetle kırılıyor! Görmeye cesaret edemiyorum!" ifadelerini kullandı.

24/63

Çatışmaların ortasında kalan masum insanları kurtarmak için kararlılık gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Rihanna, "Bir tür kararlılık olması gerekiyor! Ne yazık ki, masum insanların hükümet ve fanatikler tarafından sürdürülen inançlara kurban gitmesini izliyoruz ve bu döngünün kırılması gerekiyor!" dedi.

25/63

Hollywood'un Hulk karakterini canlandıran ünlü isim Ruffalo, Twitter hesabından, yapılan saldırıları kınadı.

26/63

Ruffalo, "Kudüs'te 1500 Filistinli sınır dışı edilmekle karşı karşıya. Güney Afrika'daki yaptırımlar siyahi halkının özgürlüğüne kavuşmasına yardımcı oldu. Filistinlileri özgürleştirmek için İsrail'e yaptırımların zamanı geldi." dedi.

27/63

Amerikalı aktör, "Şeyh Cerrah" etiketiyle yaptığı paylaşımda, İsrail'e yaptırım için 2 milyon imza çağrısında bulunan bir internet sayfasının linkini de yer verdi.

28/63

Şarkıcı Alişan da, Filistin'de yapılan zulme ses çıkaran Türk ünlüler arasında yer aldı.

29/63

Alişan, "Kudüs'te, ağlayan çocuklar, evlerinden zorla kovulmak istenenler... Buna ses çıkarmayan, İsrail'e 'Gık' diyemeyen dünya ve özellikle Arap Müslümanlar... Sizin Allah'ınız 'Zulüm yapana çıt çıkarmayın' mı diyor? Sizin kitabınız 'Ne halleri varsa görsünler' mi diyor? Sizin Müslümanlığınız bu mu?" dedi.

30/63

Oyuncu Bergüzar Korel, Filistin'de tüm dünyanın gözleri önünde bir katliam yaşandığına dikkat çekti.

31/63

Korel'in yaptığı açıklamada, "Çocuklar, siviller öldürülüyor! Yaşananlar insanlık suçudur. Bu zulme sessiz kalma!" ifadeleri yer aldı.

32/63

Dünyaca ünlü Türk şarkıcı Tarkan da, İsrail'in yaptığı saldırılara karşı ses çıkardı.

33/63

Tarkan'ın mesajında, "Üzüntüyle izlediğim bu görüntüler insanlık adına çok utanç verici ve bir 'insanlık ayıbı' gerçekten. Filistin halkına uygulanan zulmü esefle kınıyorum." ifadeleri yer aldı.

34/63

Oyuncu Hazal Kaya, Filistinlilerin katledilmesine karşı 'insanlık suçu' açıklamasında bulundu.

35/63

Kaya'nın açıklamalarında, "Dini, dili, ırkı yok... Bunun adı 'saf kötülük'... Kötülüğünüzde boğulun! İnsanlık suçu işliyorsunuz." cümleleri yer aldı.

36/63

Oyuncu Erkan Avcı, "Zulm edenin cinsi, cibilliyeti ne ve kim olursa olsun! Bu yangını çıkartıp, sevinenlerin! Bu ateş iki cihanda da yakalarını bırakmasın!" dedi.

37/63

Oyuncu Doğu Rutkay Kamal, "Dini, dili, ırkı yok kötülüğünüzün! İşlediğiniz insanlık suçunu lanetliyorum! İnsanlık adına yaşattıklarınızın elbet hesabını ödeyeceksiniz! Evlatlara ettiğiniz zulümü lanetliyorum! Bu insanlık suçudur! Saf kötülüğün suçudur!" dedi.

38/63

Film yapımcısı ve yönetmen Murat Şeker, "İsrail'de yaşanan dinci faşist saldırılar laikliğin tüm dünya toplumları için su kadar önemli bir ihtiyaç olduğunu gösterdi bir kez daha. Din ve vicdan hürriyeti olmadan mutluluk ve huzur mümkün değil. Yakarak, yıkarak ancak nefreti körüklersiniz. Kendinden utanmalısın İsrail..." ifadelerini kullandı.

39/63

Şarkıcı Hadise, "Filistin'de yaşanan insanlık suçuna sessiz kalmayın. Kötülüğe, teröre ve caniliğe sessiz kalmayın. Çocukların öldürülmesine sessiz kalmayın!" açıklamasıyla sessiz kalmayan Türk ünlülerden oldu.

40/63

Şarkıcı Sinan Akçıl, "Bu zulümü bitirmek için kılını kıpırdatmayan insan değildir. " dedi.

41/63

Athena'nın solisti Gökhan Özoğuz, "Mescid-i Aksa'ya saldırı konusunda binlerce gelişme, sonuç yazılır. Asıl konu; çocuk ölüyor mu? İnsan ölüyor mu? Evet... Gerisi teferruattır... Tüm savaşlar gibi bu savaşında hiçbir kutlu yanı olmayacak. Kan ve gözyaşının olduğu yerde... Katliamın dini, ırkı yoktur." açıklamasını yaptı.

42/63

Oyuncu Anıl Altan, "Hayvan hakları olunca basın ve sosyal medyada herkes sesini çıkartıyor (ki doğrusu bu) ama bir yerde de insanlar, çocuklar ölüyor. Dünya görmezden geliyor! (İşte bu çok yanlış ve anlaşılır değil.)" dedi.

43/63

Oyuncu Kaan Yıldırım, "Irkçılık sebebiyle ayağa kalkan dünya, en büyük ırkçılığı şu an yapıyor." ifadelerini kullandı.

44/63

Şarkıcı Gülşen, "Filistin'deki vahşete 'Dur' diyecek bir güç yok mu? Siz insan mısınız! Kahrolsun çocuklara kadar uzanan eller." dedi.

45/63

2,8 milyonluk bir Instagram kitlesine sahip olan Ceyda Düvenci, paylaştığı postların yanı sıra "Gördüğüme, okuduklarıma inanamıyorum... Filistin'e özgürlük..." açıklamasında bulundu.

46/63

Oyuncu Gupse Özay ise İsrail'in saldırılarını savaş olarak nitelendirerek, "Savaşlarda kurşun sıkanlardan çok çocuklar ölüyor." açıklamasında bulundu.

47/63

Michael Jackson ve Whitney Houston başta olmak üzere birçok ünlü sanatçının vokalistliğini yapan ve Türkiye’ye yerleştikten sonra Müslüman olan ABD’li şarkıcı Della Miles de saldırılara karşı çıkan isimlerden.

48/63

Ünlü sanatçı yaptığı paylaşımda, “Ey Türkiye, Azerbaycan ve diğer tüm Türk cumhuriyetleri, ben İsrail’e karşı boykota başlayıp barkod numarası 729 ile başlayan hiç bir ürünü artık almayacağım. Sende benimle birlikte aynı boykota katılır mısın? Bu boykota tüm Müslüman âlemini davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

49/63

Cüneyt Arkın, 'Aksa'da Baskın Var' etiketiyle "Bayramlık giyecek yaşta kefen giydirdiğiniz çocukların ahı bir ömür bırakmasın yakanızı." paylaşımını yaptı.

50/63

Oyuncu Devrim Yakut, "Bir çocuğun yüzünü kocaman kahkaha yerine, kan kaplıyorsa hep beraber yanalım, yok olalım !" diyerek, "Filistin" etiketini paylaştı.

51/63

Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türk bayrağının yer aldığı eski bir Kudüs Kalesi fotoğrafını paylaşarak, "Kudüs'ten Türk bayrağı 400 sene sonra indirildi. O günden beri hiç kimsenin Orta Doğu'ya daha iyi bir düzen getirdiğini söylemek mümkün değil." ifadelerini kullandı.

52/63

Rap sanatçısı Ceza, "Terörün, zulmün olmadığı sağlıklı bir dünya temennisiyle." ifadesini kullandı.

53/63

Seda Sayan, Selahaddin Eyyubi'nin "Kudüs işgal altındayken ben nasıl gülebilirim." sözünü paylaştı.

54/63

Serdar Ortaç, "Kudüs tüm dünyadır. Oradaki Müslümanlar da tüm insanlıktır." dedi.

55/63

Gülben Ergen, paylaşımlarında "Kudüs'e Sahip Çık", "Mescid-i Aksa'ya Sahip Çık" etiketlerine destek vererek, Hz. Muhammed'in "Zulme sessiz kalan dilsiz şeytandır." sözüne yer verdi.

56/63

Oyuncu Sarp Akkaya, "#FreePalestine" etiketiyle "Dünya izliyor bu katliamı. Sadece izliyor. Filistin halkına yapılan saldırı dehşet verici. O çocukların ahı üzerinizde." ifadelerini kullandı.

57/63

Oyuncu Belçim Bilgin

58/63

Oyuncu Gökçe Akyıldız

59/63

Oyuncu Vildan Atasever

60/63

Şarkıcı Zeynep Bastık

61/63

Yeşim Salkım

62/63

Aynur Aydın

63/63