Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İstanbul'u koruyan 14 güç

Bizans döneminde taş heykeller ve sütunların İstanbul'u koruduğuna inanılıyordu. Öyle ki bunların bir çoğu günümüzde de ilgi gören, turizm değeri taşıan yapıtlardır.

1/15

Cerrahpaşa Avratpazarı’nda bin parça beyaz mermerden, minare gibi içi boş merdivenli yüksek bir direk vardı. Tepesinde peri yülü bir heykel duruyordu. Efsaneye göre yılda bir defa bir feryat koparırmış. Yeryüzünde ne kadar kuş varsa o heykelin etrafında dönermiş. Kuşların binlercesi yere düşer, halk da bunları toplayıp yermiş.

2/15

Çemberlitaş Çemberlitaş tavuk pazarındaki sütun. Kırmızı renkli som mermerden yapılmış olan sütunun, hanedanı kötülüklerden, hastalıklardan ve fesattan koruduğuna inanılırdı. Hıristiyanlardan Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği haçın, Çemberlitaş’ın altında olduğuna inananlar vardı

3/15

Kıztaşı Saraçhane’de Büyük Pozantin2in kızının mezarı üzerine dikilmiştir. Kıztaşı diye bilinen bu tılsımlı sütun, imparatorun kızını yılanlardan, çiyanlardan ve karıncalardan korumak için dikilmişti. Fakat yine kendisi için yapılmış olan Kız Kulesi’nde otururken, bir üzüm sepeti içine gizlenmiş olan ve üzümlerle beraber Kız Kulesi’ne gelen zehirli bir kara yılanı tarafından öldürüldü.

4/15

Sinekli Sütun Kocamustafapaşa Altımermer’dedir. Altı tane mermer sütunun her biri eskiden yaşamış olan bilginler tarafından yaptırılmıştı. Bunlarının birinin üzerinde sürekli vızıldayan bir sinek resmi vardı. Bu sütun sayesinde İstanbul’a sivrisinek girmediğine inanılırdı

5/15

Leylekli Sütun Yine bu altı mermerden birisi idi. Burada da nir leylek resmi vardı. Efsaneye göre bu leylek senede iki defa çığlık atarmış. Birinci çığlıkta bier anda her yer leylek dolar, ikinci çığlıkta ise İstanbul’daki tüm leylekler yok olurmuş.

6/15

Horozlu Sütun Yine altı mermerden birisi olan bu sütunun üzerinde bir horoz resmi vardı. Bu horoz 24 saatte bir öter horozlara önderlik edermiş.

7/15

Kucaklaşmış Sevgililer Tunçtan yapılmış genç bir erkek ve sevgilisinin birbiriyle kucaklaşmış heykelleridir. Kavga eden evli çiftlerden biri gelip bu heykeli kucaklarsa hemen barışırlarmış.

8/15

İhtiyarlar Heykeli Ünlü Hekim Calinus’un beyaz mermer üzerinde yaptırdığı ihtiyar adam ve kadın heykelidir. Birbiriyle geçinemeyen evli çiftlerden biri bu heykeli kucaklarsa hemen boşanırlarmış

9/15

Veba Sütunu Sultan Beyazıd Hamamı’nın altında 4 köşeli bir sütundu. Bu sütun sayesinde şehre veba mikrobunun girmediğine inanılırdı. Beyazıd Hamamı yapılırken Bu tılsımlı sütun yıkıldı. Söylentiye göre o anda Sultan II. Beyazıt’ın bir oğlu vebadan öldü ve şehirde veba salgını başladı.

10/15

İfrit Heykeli Tekfur Sarayı’ndaki tunçtan bir ifrit heykelidir. Bu heykel yılda bir kez etrafına ateş saçarmış. Bu ateşten bir kıvılcım alabilen çok sağlıklı olur, hiç hastalanmaz ve ölene kadar genç kalırmış.

11/15

Koncoloz Mağarası Zeyrek’te Hz. Yahya Kilisesi’nin bitişiğindeki mağaradır. Her sen kışın Zemheri geceleri olunca Koncoloz denilen cadılar bu mağaradan çakarak arabalara binip dolaşırlarmış. Cadılar Bayramı Hıristiyanlarca halen kutlanır.

12/15

Dört Melekli Sütun Ayasofya’da 4 sütunlu bir anıttır. Cebrail, Azrail, Mikail ve İsrafil resimleri bulunan bu sütunların her biri bir tılsımdı. Bu 4 büyük melekten Cebrail kanat çırpıp bağırınca Doğu’da bolluk, bereket olacağı anlamına gelirmiş. İsrafil resmi kanat çırptığında Batı’da kıtlık olacağına inanılırmış. Mikail resmi kanat çırparsa kuzeyden bir kahraman çıkacağı işaret sayılırmış. Azrail resmi kanat çırpınca da dünyanın her yerinde veba salgını başlarmış.

13/15

Burma Sütun Sultanahmet Meydanı’ndaki siyah renkli Burmalı Sütundur. 3 başlı ejderha, ya da birbirine dolanmış 3 yılan şeklindedir. Yeniçerilerden birisi bir kılıç darbesiyle bu 3 yılanın başını koparınca tılsım bozulmuş. Ve İstanbul’da daha önce hiç görülmezken birden bire akrepler, yılanlar ortaya çıkmış. önceki haber sonraki haber 1...56789101112131415sabah.com.tr yazdır arkadaşına gönder Paylaş : Sabah netgooglefacebookdiggtwiteryahoomixxstumbleupondeliciousredditmyspacefriendfeedgoogle buzzlinkedin kalan karakter 1000 yorumla onaylanan yorumlar “sabah.com.tr” ana sayfasında ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İstanbul'u koruyan 14 güç Magazin gündeminden başlıklar Magazin gündeminde son 24 saatte neler olduğunu öğrenmek... Çocuklarımın psikolojisi bozuk Hakan Ural, Sibel Can’dan olan çocukları için... Çeşme mi? Bodrum mu? Şamdan Dergisi, elitlerin tatil tercihlerini mercek altına aldı. Haftanın magazin turu Son bir hafta içerisinde magazin gündeminde neler olduğunu... Magazin gündeminden başlıklar Magazin gündeminde son 24 saatte neler olduğunu öğrenmek... Sertab Erener müziğin son 20 yılını anlattı Aktüel Dergisi, albüm vesilesiyle biraraya... Hırka-i Şerif hakkında bilinmeyenler Magazin gündeminden başlıklar Magazin gündeminde son 24 saatte neler olduğunu öğrenmek... Miraç mucizesi tüm foto haberler »Turkuvaz Medya Grup Turkuvaz Medya Digital SabahATVFotomaçTakvimYeni Asırişte İnsanSabah EmlakSabah SarısayfalarSabah AvrupaAtv AvrupaYeniasır TVCafeRUJSinemaOtohaberYeniasırilanHOMESofraForbesŞamdanTransportAuto Motor SportCOSMOPOLITANPARAGlobal EnerjiHouse BeautifulTurkuvaz KitapRadyo TurkuvazBazaarCOSMOPOLITAN BrideAktuelBebeğim ve BizEsquireCosmo GirlCopyright © 2003-2010 Tüm hakları saklıdır. TURKUVAZ GAZETE DERGİ BASIM A.Ş.

14/15

Örme Sütun Sultanahmet Meydanı’nda örme sütun denilen anıttır. 300 bin taştan yapılma bir sütunun tepesinde çok güçlü bir mıknatıs varmış. Bu mıknatıs İstanbul’u depremlerden korurmuş.

15/15