Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İşte Vatikan'da seçimin yapılacağı şapel

Bir milyar 200 milyon Katolik Hıristiyan’ın gözü şu günlerde Vatikan’da. 16. Benediktus’un (Joseph Ratzinger) 28 Şubat’ta Papalık makamını boşaltmasının ardından Kardinaller Koleji, düzenlediği 8 oturumluk Genel Kongregasyon’un ardından, yeni Papa’larını seçme (Konklav) tarihinin başlangıcı olarak 12 Mart Salı gününü belirledi.

1/7

Hıristiyanlığın en çok takipçisi olan Katolik cemaatinin liderini belirlemek için yüzyıllardır gerçekleştirilen Konklav, 500 yılı aşkın bir tarihe sahip olan Sistin Şapeli’nde 25’inci kez yapılacak.

2/7

5 Mart’tan itibaren ziyarete kapanan ve adını onu inşa ettiren Papa 4. Sisto’dan alan şapelde hazırlıklar ise tüm hızıyla sürüyor.

3/7

Vatikan, dünyanın her yerinden gelen 5 bine yakın gazetecinin, Konklav öncesi şapele girerek, bu tarihi sürece tanıklık etmelerini sağladı.

4/7

Vatikan Müzeleri’nin bir parçası olan eşsiz güzellikteki fresklerle bezeli şapele, Vatikan ile Aziz Petrus Bazilikası’nı birbirine bağlayan geniş merdivenleri yani Scala Regia’yı (Kutsal Merdiven) aştıktan sonra giriliyor.

5/7

Şapelin girişinde sol tarafa, tüm dünyaya yeni Papa’nın seçilip seçilmeyeceğinin işaretini verecek ve siyah ile beyaz dumanın ayrı ayrı çıkmasını sağlayacak olan 2 eski soba yerleştirildi. Şapelin bacasından dumanın çıkması ise, sobalara monte edilmiş 10 metre yüksekliğindeki bakır borular ile gerçekleştirilecek.

6/7

Şapelin tabanı ise paha biçilemez mozaikleri barındırdığı için özel ahşap bir platformla kaplandı. Üzerine kardinallerin oturacağı sandalyeler ile masalar kondu.

7/7