Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Japon kar maymunları keyif çıkarıyor

Karın keyfini sadece çocuklar mı sürüyor sanıyorsunuz? Japonya'nın kuzey adalarında yaşayan "Nihonzarular" yani Kar Maymunları bütün sene ilk karın yağmasını bekliyorlar. Siz bu sempatik maymunların kafalarında kardan bir şapka, kaplıca havuzunda stres atarken çekilmiş ünlü fotoğraflarına bakadurun, onlar çoktan kar topu savaşına başlamışlar bile.

1/17

Kar maymunları kutup koşullarına uyum sağlayabilen tek maymun türü. Kalın kürkleri sayesinde -20 dereceye kadar soğuğa dayanabilirler.

2/17

Yaşadıkları bölgelerde bulunan kaplıcalar, sıcak suyun içinde keyif yapmalarına olanak sağlıyor.

3/17

Kar maymunları aynı bizim gibi yılın ilk karı yağdığında heyecanlanırlar. Bir süre hayranlıkla kar tanelerini seyrederler, sonra akıllarına tek bir şey gelir: Kartopu savaşı!

4/17

İşte yılın ilk kartopu savaşı başlamış..

5/17

Kar Maymunlarının bebekleri aynı bizimkiler gibi 2 yaşına kadar annelerinin yanından ayrılmazlar.

6/17

Bu yavrular arkadaş canlısı ve çok hiperaktiftir. Kartopu savaşına başlamadan önce devamlı güreşir ve zıplarlar.

7/17

Kar maymunları arasından en büyük kartopunu kimin yaptığı konusunda da yarışlar olur.

8/17

Yavru maymunlar 6 yaşına gelene kadar sorumluluk almazlar. Okul zamanı gelince kabilelerinin kurallarını ve avcılık-toplayıcılığı öğrenmeye başlarlar.

9/17

Bu fotoğraf size de kartopu oynamaktan yorulup, sırılsıklam eldivenlerle eve koştuğumuz zamanları hatırlatmadı mı?

10/17

Bu yavru maymun oyun oynamaktan çok yorulmuş, çok ıslanmış ama kartopu savaşına doyamamış!

11/17

Kulağına kar kaçmış herhalde..

12/17

Kartopu keyfi sonrası sıcak bir banyo gibisi yok.

13/17

Kar maymunları insanlar gibi hijyenlerine düşkündür. Alışık olduğumuz tüy-tırnak bakımının yanı sıra bu maymunlar yiyeceklerini yemeden önce yıkarlar.

14/17

Kar maymunları sıklıkla kaplıca keyfinde görüntülense de aslında bu sıcak su kaynağından faydalanmayı keşfetmeleri oldukça yeni. Yaklaşık 20-30 sene önce ilk defa bir dişi maymun bu sulara girmeyi denemiş. Arkasından da tüm kabile bu keyfi alışkanlık haline getirmiş.

15/17

Kar maymunları arasından sıkı bir hiyerarşi hakim. Alfa erkekler kaplıca sularını davetsiz misafirlerden ve düşük seviyedeki diğer maymunlardan koruyor.

16/17

Bu sempatik maymunların soyu ise ne yazık ki tehlikede. Toplamda 114.431 bireyin kaldığı düşünülen maymunlar, Japon ormanların azalması sebebi ile daha kuzeye göç etmek zorunda kalıyorlar. Japon hükümeti maymunların kaybolan ormanlarını tekrar yetiştirmek için çaba sarfediyor. Umarız başarılı olur da bu bize çok benzeyen keyif maymunları daha uzun yıllar kartopu oynar.

17/17