Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Japonya'yı ziyaret etmek için 10 sebep

Eğer kafanızda soru işaretleri varsa size Japonya'yı ziyaret etmek için 10 neden...

1/38

Hiçbir ülke ile kara sınırı olmayan, destanlara konu olan savaş ve felaketlerin ardından sadece onur ve asalete dair hikayelerin anlatıldığı Japonya'nın büyüsünden bir türlü çıkamayanlardansanız karar vermeniz gereken önümüzdeki seyahatinizi nereye yapacağınız değil Japonya'yı ne zaman ziyaret edeceğiniz olmalı.

2/38

1- Tarihi zenginlik Amacınız Japonya'nın tarihine tanıklık etmekse adresiniz ülkeye bin yıldan fazla başkentlik yapan Kyoto olmalı.

3/38

9'uncu yüzyılda inşası biten Kiyomizu-dera Tapınağı kentin en popüler tarihi mekanlarının başına geliyor. Japonlar arasında da oldukça popüler olan tapınağa hafta sonu gitmeniz halinde ayinlere tanık olmanız mümkün.

4/38

Kentin bir başka cazibe merkezi 13'üncü yüzyılda inşa edilen ve1950'li yıllarda kundaklanmasının ardından aslına uygun olarak yeniden inşa edilen Altın Köşk Tapınağı (Kinkaku-ji).

5/38

Nijo Kalesi, Nishi Hongan-ji (Hongan-ji Tapınağı) ve Daigo-ji Tapınağı da turistlerin ilgisini çeken yapıların başında geliyor.

6/38

Eski Tokyo'nun ayakta kalan son örneklerinden biri olan Asakusa artık çekirdek aileler yerine hediyelik eşya satan esnafa ev sahipliği yapsa da gorülmeye değer. Geçmişle bağını henüz koparmamış Asakusa'da eski tapınaklara uğramanızda da fayda var.

7/38

Kısa bir geçmişe sahip olan Tokyo Kulesi de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Fransa'nın başkenti Paris'teki Eiffel Kulesi baz alınarak yapılan 333 metrelik kule ziyaretçilerine muazzam bir manzara vaat ediyor.

8/38

2- Parklar ülkesi Japonya'ya ayak bastıktan kısa bir süre sonra ilk dikkatinizi çekecek şeylerden biri şehirlerdeki irili ufaklı parkların çokluğu olacak.

9/38

Modern kentin hemen yanında bulunan bu parklardaki sessizlik ve düzen Asya'nın en kalabalık kentlerinden birini ziyaret ederken dünyanın en ıssız yerlerinden birindeymişsiniz hissini yaşatacak.

10/38

İmparatorluk Sarayı ve Doğu Bahçeleri Tokyo'nun merkezinde hendekler ve geniş bahçelerle çevrili İmparatorluk Sarayı yer alır.

11/38

Bu saray çoğu zaman ziyaretçilere kapalı olsa da Doğu Bahçesi (Higashi Gyoen) bir zamanlar sarayın en yüksek kulesinin bulunduğu yerdir ve yerel halkın da oldukça rağbet ettiği bu yer herkese açıktır.

12/38

3- Japon mutfağı Türk mutfağı dahil hemen hemen tüm yörelere ait yemek çeşitlerini bulabileceğiniz Tokyo'da Japon ve Asya mutfağını tatmamak olmaz.

13/38

Japon mutfağının sadece sushiden ibaret olduğunu düşünenlerdenseniz bu tatil sizin yemek kültürünüze umduğunuzdan fazla etki edebilir.

14/38

Una bulanarak kızartılan her çeşit et, balık ve sebze, yemek masasının üzerindeki gazlı portatif mangalda pişirilen et ve sebze ızgara üzerinde yapılan et, sebze ve noodle'lar en çok karşılaşacağınız yemek seçenekleri olacak.

15/38

Tokyo'nun en ilginç restoranlarından biri olan Giro Giro'ya yolunuz düşerse seçim yapma zahmetinden kurtulmuş olacaksınız. Üç tarafı tezgah ile çevrilmiş, ortasındaki açık mutfakta müşterilerinin gözü önünde yemek yapmayı bir gösteriye çeviren bu restoran o akşam içeceğiniz içki dışında bir seçim yapmanıza izin vermiyor.

16/38

Menüsünü her ay baştan aşağıya değiştiren ve bir defa yaptığı yemeği uzun süre yeniden servis etmeyen mekanın ağırlık verdiği ürün deniz mahsülleri. Çeşitli tarzlarda pişirilmiş (kimi zaman pişirilmemiş) balıkların yanında et ağarlıklı yemeklere de yer veren restoran muadillerine göre biraz pahalı.

17/38

Ancak şef garsonun her hareketini adım adım izleyebileceğiniz ve kendinizce dersler alabileceğiniz bu restoran sunduğu gösteri ve lezzeti ile oldukça iyi bir üne sahip.

18/38

4- Asya'nın alışveriş cenneti Eğer Japonya'dan geleneksel el sanatları ile dönmek istiyorsanız uğramanız gereken yer kesinlikle Harajuku'daki 'Oriental Bazaar' olmalı.

19/38

Eğer modaya düşkünseniz Nişantaşı'nın Tokyo şubesi olarak tanımlayabileceğimiz Shibuya pek çok butik ve dünyaca ünlü mağazaya ev sahipliği yapıyor.

20/38

Tokyo'nun en lüks semtlerinden biri olan Ginza'da da yerel ve global markaları bulmak mümkün. Mücevher dükkanları ile nam salan bu bölgede Türkiye'de bulamayacağınız markalara da rastlayabilirsiniz

21/38

5- Gece hayatı Tokyo'nun gündüzünü bitirdik sıra gece hayatında. Gece sokaklarda yürürken ilk dikkatinizi çekecek şey karaoke barların sıklığı olacak.

22/38

Eğer planınız dünyanın herhangi bir yerinde bulabileceğiniz eğlence mekanlarında zaman geçirmek yerine yerel halkın izinden gitmekse karaoke ilk durağınız olmalı. Shinjuku Shibuya ve Rappongi'de bu ve benzeri yerler bulmanız mümkün.

23/38

Bunun haricinde onlarca özel efektler ile bezenmiş gösteri sunan mekana ev sahipliği yapan Tokyo'da kendinizi bir atari oyununda bulmanız da oldukça olası.

24/38

Shinjuku'nun Kabukicho bölgesinde yer alan 'Robot Restaurant' ise kuşkusuz bu tip gösteriler için ilk akla gelen adreslerden biri.

25/38

Adını biraz fantastik biraz bilimkurgu ile harmanlanmış gösteride kullanılan devasa robotlardan alan restoran sunduğu yemeklerden ziyade ilginç dans gösterileri ile dikkat çekiyor.

26/38

Binanın bodrum katındaki gösteriden önce konukları mini bir konserle karşılayan mekan özllikle 80'lerin sonunda doğan kuşağa çocukluklarında kalan Uzakdoğu çizgi filmlerini bir kez daha canlı olarak izleme fırsatı sunuyor.

27/38

6- Balık Pazarı Tokyo'da yaşayacağınız en enteresan anlara kentteki çoğu restorana balık sağlayan balık pazarında şahit olabilirsiniz.

28/38

Her gün denizden çıkarılan ton balıkları için açık artırmanın düzenlendiği seremoni turistlere de açık. Ancak açık artırmayı izleyecek kişiler için belirli bir kota bulunuyor. Her gün yaklaşık 100 kişinin kabul edildiği balık hallerine girebilmek için sabahın 4'ünde sıraya girmeniz lazım.

29/38

Kıran kırana ve bir o kadar da gürültülü açık artırmanın sona ermesinin ardından yakın çevredeki kahvaltı mekanlarına uğramanızda fayda var.

30/38

Kapısında uzun kuyruklar oluşan bu mekanlarda bir yer bulduktan hemen sonra hayatınızın en ilginç kahvaltısını yapabilirsiniz. Müşterilerine sadece sushi sunan bu kafeler biraz pahalı olsa da civarda bulabileceğiniz en taze ve leziz balıklara ev sahipliği yapıyor

31/38

7- Teknoloji Pazarı Kentin bir başka enteresan pazarı ise envai çeşit ürün bulabileceğiniz elektronik pazarı Akihabara'da yer alıyor. Fiyat ve ürün çeşitliliği konusunda ziyaretçilerini üzmeyen pazarın çevresinde onlarca restoran ve kafe de bulunuyor.

32/38

8- Doğa Sporları Japonya her ne kadar modern kentleri ile tanınmış bir ülke olsa da pek çok yöresinde yürüyüş, tırmanış ve çeşitli doğa sporlarına katılmak mümkün. Tırmanışa sadece belirli periyotlarda izin verilirken bu kısıtlama diğerler sporlar için geçerli değil.

33/38

4 mevsim boyunca katılabileceğiniz bu programlar kapsamında Japonların kültürleri gereği büyük bir saygı duyduğu doğada medeniyetten soyutlanmış anlar yaşamanız mümkün.

34/38

9- Fuji Dağı Temmuz ve Ağustos ayları yasal tırmanma sezonu dışında kapılarını dağcılara kapatan Fuji Dağı bu dönemde tabiri caizse turistlere kalıyor.

35/38

10- Doğanın kutsal olduğu topraklar Japon kültüründe doğanın çok önemli bir yeri var. Yeşile önem veren japonların bu düşkünlüğünü ülkeye ayak bastıktan bir süre sonra fark edeceksiniz.

36/38

Bu nedenle ülkenin pek çok bölgesinde doğa parkları ile karşılaşmak mümkün.

37/38

Doğal yaşamın korunduğu bu alanlar yürüyüş veya spor için sıkça tercih edilen yerlerin başında geliyor.

38/38