Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Kambur balinalar av peşinde

Norveç'in Arktik Okyanusu kıyılarında çok sayıda kambur balina av için toplanmış. Doğa fotoğrafçısı Espen Bergersen bu görüntüleri yakaladı.

1/7

Balinaların nefes alma seslerinin fiyortta yoğun bir biçimde duyulduğunu belirten Bergensen, "Kokuları geliyor size. Kokmuş balık gibi kokuyorlar." diyor. Balinalar yakın sularda beslenirken görülse de, bölgedeki fiyortlarda (dik uçurumlarla çevrili körfezler) karaya bu kadar yakın ve böyle kalabalık gruplar halinde nadir görülüyor.

2/7

Kambur balinalar balıkları çember içine alıp sualtına dalarak avlanıyor. "Su üstünde korkuyla zıplayan yüzlerce ringa balığı ve onları takip eden geniş ağızlar görünceye kadar balinaların nerede olduğunu bilemezsiniz" diyor Bergensen.

3/7

"Doğru noktada duruyorsanız zıplayan ringa balıkları ve kıyıdan 10 metre uzakta onlarla beslenen balinaları görebilirsiniz" diyen Bergensen, su yüzüne çıkan bu balinayı kıyıdan görüntülemiş.

4/7

Katil balinalar ve deniz kuşları da balık avına katılıyor. Ringa balıkları kışı geçirmek için fiyortlarda yer değiştirdiği için son yıllarda balinaların beslenme bölgesi de değişmiş olabilir.

5/7

Çiftleşmek için Karayipler'e göçmeden önce yaz boyunca 1000 kadar kambur balina Norveç Denizi ve Barents Denizi'nde besleniyor. Balinalar, Ocak ayına kadar bu fiyortlarda kalıyor.

6/7

Bu dev balinaları görüntülemek zor iş. "Ne zaman su yüzüne çıkacaklarını bilmek zor" diyor Bergensen ve Norveç'in kuzeyinde yaşanan kutup gecelerinin de fotoğraf malzemeleri için zorluk doğurduğunu vurguluyor.

7/7