Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Karbonhidrat bağımlısı olabilirsiniz

Lezzetli ve maalesef zararlı olan karbonhidratların, vücudunuza neler yaptığını biliyor musunuz? Siz karbonhidratsız yaşamaya devam edebilir miydiniz? Belki de bağımlısınız!

1/21

Sabahları işe giderken kahvaltı hazırlayıp yeşillikler, domates, salatalık, peynirle renklenen bir sofra kurmak yerine, pastaneye gidip mis gibi kokan poğaçalar, simitler ve çörekler arasında kaybolmayı mı tercih ediyorsunuz?

2/21

Yapılan araştırmalar, şekere dönüşen nişastanın adeta bir uyuşturucu gibi beyni etkilediğini ortaya koyuyor.

3/21

Uzmanlar, beyinde sigara, uyuşturucu gibi birçok maddenin bağımlılığından sorumlu olan kısmın, yemek yemeyle de ilgili olduğunu belirtiyorlar.

4/21

Yıllarca aksi iddia edilmiş olsa bile, günümüzde basit karbonhidrattan fakir, protein ve yağdan zengin diyetler kilo vermeye yardımcı oluyor.

5/21

Çünkü basit karbonhidrat içeren gıdalar kan şekerini olması gerekenden daha hızlı yükseltip, doyum ve mutluluk sağlıyorlar. Ancak yükseldiği gibi hızla düşen bu oran yeniden acıkmayı sağlıyor.

6/21

Beslenme uzmanları şeker ve karbonhidratların sadece yeme isteğine yol açmayıp, aşırı tüketim isteğini engellemeye karşı bedenimizi zayıf bıraktığını belirtiyorlar.

7/21

Yüksek kan şekeri insanı daha aktif ve kolay konsantrasyon kurar hale getirdiğinden, bağımlılık geliştirilmesi de kolay oluyor.

8/21

Kimi zaman beslenme bedensel değil, ruhsal bir ihtiyaç oluyor. Serotonin seviyesini yükseltmek için, vücut hızla karbonhidrat tüketmeye başlıyor.

9/21

Yiyeceğe bağımlı olma fikri, ona karşı koymayı daha da zorlaştırıyor. Aşırı yeme arzusunun fiziksel ve psikolojik bileşimleri öylesine iç içe geçmiş ki, ayırt etmek kolay olmuyor.

10/21

Un ve şeker karbonhidrat bağımlılığının en büyük suçluları çünkü metabolizmaya hızlıca giren bu iki madde, aynı zamanda kişinin enerji ihtiyacını karşılama konusunda fayda sağlıyor.

11/21

Kompleks karbonhidratlar, yani meyve, sebze ve tam tahıl taneleri sağlıklı bir şeker metabolizması için gereken şekeri ve mikro besin öğelerini içeriyor.

12/21

Karbonhidrat tüketme alışkanlığından kurtulmayı denediniz mi? Belki azalttınız ama hala günde bir kez yiyor musunuz?

13/21

Diyet uzmanları işlenmemiş tüm bitkisel gıdaların kan şekeri seviyesini düzenlemenin yanı sıra karbonhidrat isteğini azalttığı konusunda hemfikir.

14/21

Bunun için vücudunuzun verdiği işaretleri doğru okumanız gerekiyor. Örneğin susamadan su içmeye özen gösterin çünkü gerçekten suya ihtiyaç duyduğunuzda, karbonhidratlı gıdalar yemeğe eğilimli oluyorsunuz.

15/21

Karbonhidrata olan bağımlılığınızı test etmek ister misiniz?

16/21

Bir kafeye gidin ve en sevdiğiniz tatlıyı sipariş edin. Birkaç çatal aldıktan sonra tabaktan elinizi çekin.

17/21

O çok sevdiğiniz tatlı hala tabakta durduğunda, onu umursuyor musunuz? Aynı testi birkaç kez daha yapın.

18/21

Eğer mutlu değilseniz ve birkaç gün sonra hala o pastayı düşünüyorsanız, bu karbonhidratla ilgili sağlıksız bir ilişkiniz olduğunun göstergesidir.

19/21

Bir karbonhidrat bağımlıysanız, bu yeme alışkanlığını değiştirmek için mutlaka kilolu olmanız gerekmiyor.

20/21

Şimdi vücudunuzun formunu koruyor olabilirsiniz ancak bir süre sonra her şey değişebilir. Sağlıklı beslenmeyi tercih edin ve uzun, keyifli, sıhhatli bir yaşamın tadını çıkarın.

21/21