Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Kare kare Arap kadınlarının özgürlük hayali

Ortadoğu'da yaşayan 12 Arap fotoğrafçı, Arap kadınının özgürlük hayalini çekti.

1/8

Ortadoğu'da yaşayan 12 kadın fotoğrafçı, kısıtlamalarla yok sayılan, kültürel olarak geri plana atılan Arap kadınlarının, sisteme baş kaldıran kimlik arayışlarını objektiflerinden çıkan karelere yansıttı.

2/8

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da 370 milyon insanın yaşadığı 22 Arap ülkesinde kadınlar, hep ikinci planda tutuldukları bir hayat yaşıyorlar. Toplumla özel hayat arasına sıkışan bu kadınların dilinden de en iyi kadınlar anlıyor.

3/8

Arap dünyasından 12 kadın fotoğrafçı Arap kadınının kimlik arayışını fotoğraflarla anlatıyor. ABD'nin Boston kentinde bulunan Güzel Sanatlar Müzesi, Jananne Al-Ani, Boushra Almutawakel, Gohar Dashti, Rana El Nemr, Lalla Essaydi, Shadi Ghadirian, Tanya Habjouqa, Rula Halawani, Nermine Hammam, Rania Matar, Shirin Neshat, ve Newsha Tavakolian'ın Ortadoğu kimliğindeki algıları değiştiren karelerini bir araya getirdi. "She Who Tells a Story" (Hikayesini anlatan kadın) sergisinde 4 İranlı fotoğrafçı bulunuyor.

4/8

İran'da New York Times için fotoğraf çekerken 2009 yılında çalışması yasaklanan Newsha Tavakolian, "Ben ne düşündüğünü anlatmaya çalıyan insanların arasında büyüdüm. Çektiğim fotoğraflar da bu insanların özgür düşüncelerini yansıtıyor" diye konuştu.

5/8

Müze müdürü Kristen Gresh, "Bu kareler bölgedeki basma kalıp düşüncelere meydan okuyor. Sadece tek bir hikaye değil bir sürü şey anlatıyor" dedi.

6/8

Iraklı Jananne Al-Ani ise çalışmalarında kadının başörtüsüne değiniyor ve artık başörtüsünün dini gereklilikten çok yan anlamlar için kullanıldığını düşünüyor.

7/8

Kadının nerede olursa olsun kadın olduğuna dikkat çeken Lübnanlı fotoğrafçı Rania Matar ise "Hayatım boyunca ben bu bölgede yıkım, savaş ve üzüntü gördüm" diyor.

8/8