Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Katalanlardan seçime 'yoğun' ilgi

Katalonya'da hükumetin feshedilmesinin ardından bugün halk sandık başlarına gitti. Referandumdan sonra ilk kez oy kullanmaya giden Katalanlar, yerini her şeyden elini çekmiş bir güruha bıraktı.

1/11

Aylar önce özgürlük sevdası ile yanıp tutuşan Katalonya'da her şeyin bittiği bugün ajans ve sosyal medyaya düşen fotoğraflarla tescillendi.

2/11

Halk sadece bir kaç ay önce sokakları özgürlük ateşi ile yakmış, bağımsızlık mücadelesi için inanılmaz bir çaba göstermişti.

3/11

Referandumdan sonra ilk kez sandık başına giden Katalanların ilgisizliği, bağımsızlık umutlarının tükendiğini gözler önüne serdi.

4/11

En son referandum için sandık başına gelen Katalan halklar, bugün sabahın erken saatlerinden itibaren seçim merkezlerine giderek oylarını kullanmaya başladılar.

5/11

Erken saatlerde bir ilgi ile sandık başına gelen halk, ufak çaplı kuyruklar oluştu. Referandum seçimindeki oy verme sırasında yaşanan izdihamlar da hatırlandığında ortaya çıkan bu tablo; "Katalanların kendi geleceklerini tayin etme konusundaki isteksizliği" olarak yorumlanıyor.

6/11

2017 yılı Katalonya'da yaşanan özgürlük sevdası ve bağımsızlık ateşi ile hatırlanıyor. İspanya ve Katalonya arasında yaşanan bu yoğun diplomasi trafiği, aradaki ilişkileri soğuk rüzgarlara bırakmış, neredeyse Madrid ile Barselona'yı savaşa sürükleme noktasına getirmişti.

7/11

Gelinen bu noktada, tüm yaşananların Katalan halklarını olumsuz yönde etkilediği görülürken, Katalanların artık bağımsızlık bir yana hükümetlerini kurup yaşamlarını sürdürme konusunda bile ne kadar isteksiz davrandıklarını gözler önüne seriyor.

8/11

Ayrılıkçı bir siyaset güttükleri sebebiyle İspanya yargısının yakalama kararı çıkardığı Katalan lider Carles Puigdemont halen Belçika'da bulunuyor. Sığınma talebinde bulunmadığı Belçika'da aylardır bulunan Puigdemont bu seçimlerde yine bağımsızlık yanlılarının adayı.

9/11

Her ne kadar Brüksel'de bulunsa da çalışmalarını buradan sürdüren Puigdemont, burada da aktif bir siyaset yürüttü.

10/11

Sandıklardan Puigdemont'un ismi çıkar mı, çıkmaz mı bilinmez, ancak hakkında mahkeme kararı bulunan bir siyasinin Katalonya'nın başına gelmesi durumunda daha büyük karışıklıkların yaşanacağı kesinliğini koruyor.

11/11