Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Kendi çevresinde dönen ekolojik ev

Kendi etrafında dönebilecek şekilde yapılmış Domespace ekolojik ev, sıra dışı tasarımıyla dikkat çekiyor.

1/14

Amerika’nın New York şehrine yaklaşık 130 km mesafede yer alan ekolojik ev, neredeyse her türlü felakete karşı dayanıklı olarak tasarlanmış.

2/14

Doğal odundan oyularak yapıldığı için ormanla mükemmel bir uyum içinde olan ekolojik evin pek çok sıra dışı özelliği bulunuyor.

3/14

Ekolojiden esinlenen bir mimari şirketi olan Solaleya tarafından sunulan ekolojik ev, Patrick Marcilli tarafından tasarlanmış.

4/14

Doğa ile uyumlu, fonksiyonel ve çevre bütünlüğünü önemseyen evler tasarlayan Solaleya, Domaspace için de bu özellikle göz önünde bulundurmuş.

5/14

Ekolojik evin en ilginç özelliği kendi etrafında dönebiliyor olması.

6/14

Güneşi daha iyi alabilmek ya da güneş ışınlarından korunabilmek için bu şekilde tasarlanan ev, bir düğmeye basılarak kendi etrafında dönmeye başlıyor.

7/14

Domespace ekolojik ev, prefabrik bir yapı. Kısa bir sürede istenilen yere kolayca kurulabiliyor.

8/14

Yapımında hiçbir kimyasal bulunmayan ekolojik ev, tamamen ekolojik malzemeden üretilmiş. Ev, yazın sıcak, kışın ise serin kalabiliyor.

9/14

İstenirse güneş paneli eklenebileceğinden, sürdürülebilir enerji sağlayabiliyor. Eve geri dönüşün sistemleri de takılabiliyor.

10/14

Saatte 280 km hızla esen sert rüzgara karşı dayanıklı olarak tasarlanan ev, Richter ölçeğine göre 8 şiddetindeki bir depreme de dayanıklı.

11/14

Elastik bir kemer üzerine kurulmuş olması ekolojik evi zorlu etkilere karşı dayanıklı hale getirmiş.

12/14

Tüm bu olumlu özelliklerinin yanında maalesef Domespace oldukça masraflı bir yapı. Tam olarak 950 bin dolara mal olmuş. Fakat talebin artmasıyla bu fiyatların azalması umuluyor.

13/14

Ekolojik yapılara verilen önemin artması ile bu talep de artabilir.

14/14