Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Kendi işini kuran profesyoneller

Ali Kantur Neredeydi: Tepe (YKB) Şirketi: Aktaş İnşaat 2004 yılında Tepe Grubu’ndaki görevini bırakarak önce inşaat şirketi ardından atık yönetim şirketi kurdu

1/42

Babür Özden Neredeydi: Ixir (Gen.Md.) Şirketi: Maana 10 ay önce şirket kuran Özden’in amacı Hadoop ortamlarında barındırılan ve bugünlerde klişe adı “big data” olan ortama yönelik bir arama teknolojisi geliştirmek.

2/42

Berrin Önder Neredeydi: Ak Yatırım (Gen. Md.) Şirketi: Logos Portföy Yönetimi SPK’nın sermaye piyasalarında deneyimi olan ve profesyonellikten girişimciliğe geçmek isteyenlere tanıdığı portföy yönetim şirketi kurma imkanını kullanarak Logos Portföy Yönetimi’ni eşiyle kurdu. Önder, ilk başlarda zor olmasına rağmen işlerin ilerleyişini görmenin çok tatmin edici olduğunu söylüyor.

3/42

Cahit Paksoy Neredeydi: Yıldız Holding ( Ambalaj, Bilişim ve Gayrimenkul Gr. Başk.) Şirketi: Paksoy Holding Ailesinin sahip olduğu bazı inşaat ve ambalaj şirketlerini bir araya toplamak için bu yapıyı kurduğunu belirten Paksoy, şu sıralar yurt dışındaki şirketlerle ciddi bir yatırım için görüşmelerini sürdürüyor. Yatırımın birkaç ay içinde netlik kazanması bekleniyor.

4/42

Caner Dınız Neredeydi: Gloria Jeans Türkiye ( Gen. Md.) Şirketi: Kirpi Yeme içme sektöründeki büyüme potansiyelini görerek Kirpi markasını yaratan Dınız’ın bugün restoran sayısı 4’e ulaştı

5/42

Cem Yalçınkaya Neredeydi: Akportföy Şirketi: Perform Portföy Genel Müdürlük görevinden ayrılarak Fokus Porföy’ü kurmak için çalışan Yalçınkaya, sonrasında kendi şirketi olan Perform Portföy’ü kurdu.

6/42

Ertuğrul Bul Neredeydi: Zurich sigorta Şirketi: Sigorta Dükkanım 2011 Nisan ayında Sigorta Dükkanım Sigorta ve Reasürans Brokerlik A.Ş.’ni 4 kişilik çekirdek ekip ve bir Angel Investor ile kuran Bul, 2010 yılında şirketi Marsh Sigorta’ya sattı. Bul, şimdilerde yeni bir girişim için bir grupla görüşme halinde.

7/42

Eşref Hamamcıoğlu Neredeydi: Sodexo Türkiye( Gen. Md.) Şirketi: Chef’s Pack Yiyecek/içecek sektöründe 20 yıllık deneyimini Chef’s Pack’e yatıran Hamamcıoğlu, Chef’s Pack ile dengeli ve kontrollü beslenme, dolayısıyla sağlıklı bir yaşam tarzı vaad ettiklerini söylüyor.

8/42

Ferhat Sucu Neredeydi: Doğuş Çay (Gen, Md.) Şirketi: Provel (Parex) Temmuz 2010’da kendi işini kurmak için istifa eden Sucu, temizlik ürünleri alanında faaliyet göstermek üzere Provel şirketini kurdu. Hızlı büyümesiyle dikkati çeken şirket 2012 yılını 60 milyon TL ciro ile kapattı.

9/42

Füsun Kuran Neredeydi: Stefanel Türkiye (Gen.Md.) Şirketi: Çocuk markası yaratıyor. Stefanel Türkiye’den ayrılma kararı alan Kuran, çocuk markası yaratmak için kolları sıvadı.

10/42

Hakan Eminsoy Neredeydi: Oyak Bank (Gen.Md.) Şirketi: Sardes Portföy ve Faktoring 2011 yılında kurulan Sardes Portföy ile Eminsoy, müşterilerine “risk tercihlerine” göre en iyi performansı sunmayı ve konumunda lider olmayı hedeflemekte.

11/42

Hakan Kodal Neredeydi: Yapı Kredi Koray (CEO) Şirketi: Krea Yapı Kredi Koray’da CEO iken 2006 yılında görevinden ayrılıp Krea’yı kuran Kodal, bugüne kadar 500 milyon dolarlık yatırıma imza attı.

12/42

Işık Aşur Neredeydi: Al-Shaya Türkiye (YKB) Şirketi: Fokus Portföy Girişimciliğe karar verdikten sonra beğendiği kahve markası Cafe Nero’yu, Türkiye’ye getirme kararı aldı. Aşur, markayı Türkiye’de kısa süre içinde 60’a yakın mağazası olan bir zincire çevirdi.

13/42

Kubilay Cinemre Neredeydi: Merril Lynch Türkiye (YKB) Şirketi: Fokus Portföy Finans sektöründeki tecrübelerini değerlendirebileceği bir iş yapmak için yola çıkan Cinemre, ortaklarıyla beraber Fokus Portföy’ü kurdu.

14/42

Levent Burak Demiralp Neredeydi: Global Bilgi (Gen.Md.) Speak, Evoria.com, Atlanta Sigorta Şirketi: Neotekno.com Kurduğu dört şirkette halihazırda 500’ü aşkın çalışanı bulunuyor. Demiralp, farklı sektörlerden şirketlere dışarıdan satış hizmetleri sunan bir iş modelini Türkiye’de yaygınlaştırmaya çalışıyor.

15/42

Mehmet Buldurgan Neredeydi: Temsa( Gen.Md.) Şirketi: www.sirketortagim.com 2010 yılında görevinden ayrılan Buldurgan, KOBİ’lerden finansmana ulaşmasının en ucuz ve kolay yolunun şirket birleşmelerinden geçtiğini görerek bu amaçla, www.sirketortagim.com ‘u kurdu. Buldurgan şimdilerde şirket ortağım üyesi yatırımcıların da dahil olacağı “bireysel katılım yatırımcısı ağı” oluşturma konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

16/42

Mehmet Can Karabağ Neredeydi: Karsan (Gen. Md.) Şirketi: Mema Gıda Mania Gurme’nin ortaklarıyla birlikte şirket kuran Mehmet Can Karabağ, ABD’nin 34 yıllık gurme marketini Dean&Deluca’yı Türkiye’ye getirdi. Karabağ’ın Big Chef’sinm yıl başında ortak olduğu Obika’da da hissesi bulunuyor.

17/42

Muzaffer Akpınar Neredeydi: Turkcell (Gen. Md.) Şirketi: Dost Enerji 2006 yılında Murat Vargı ve Ruhi Doğusoy’la beraber Dost Enerji’yi kurdu. Bu şirketin hedefi ise yenilebilir enerji kaynaklarında, 250 MW’lık bir kurulu güce sahip olmak. Bu amaçla rüzgar enerjisine odaklandı üç ortak

18/42

Naim Koçer Neredeydi: Colyon Bank Türk ( Gen. Md.) Şirketi: Notus Portföy Finans işinin devamı olarak Notus Portföy’ü kuran Koçer, Notus’un ana mesleği olduğunu onun etrafında özel girişim sermayesi konusunda da projeleri bulunduğunu söylüyor.

19/42

Nedim Esgin Neredeydi: Arçelik (Gen. Md.) Şirketi: Darty 2006 yılında Darty’i Türkiye’ye getiren Esgin, bugüne kadar 100 milyon doların üzerinde yatırım yaptı. Her yıl 5 mağaza açma hedefiyle hareket eden Darty’nin bugün toplam mağaza sayısı; 29.

20/42

Orhan Ülgür Neredeydi: Fer-Mes Oto (Gen. Md.) Şirketi: Lamaraqua Yatçılık Otomotiv sektöründeki profesyonel yöneticilik kariyerine kendi işini yapmak için son veren Ülgür, denizcilik sektörüne yatırım yaptı. Ülgür, kurduğu şirketlerle 3 lüks yat markasını daha ortaklarıyla birlikte temsil ediyor.

21/42

Paul Doany Neredeydi: Türk Telekom (Gen. Md.) Şirketi: Timar Ventures Türkiye2nin ilk kurumsal girişim sermayesi fonu olan Golden Horn’un kurucusu ve genel Müdürü olan Mhetap Mae Özkan ile birlikte Timar Ventures kurucu ortak olan Doany yaptığı yatırımlarla dikkatini çekiyor.

22/42

Pulat Akçin Neredeydi: Anadolu Bank( Gen.Md.) Şirketi: Berg Faktoring Bu yılın başında Berg Faktoring’i kuran Akçin, finans sektöründeki yöneticilik deneyimlerini girişimciliğe yansıtacak.

23/42

Savaş Ünsal Neredeydi: Superonline (Gen. Md.) Şirketi: Hot Tv, Ice İletişim Danışman. 2010 itibariyle ayrılacak, Hot! Internet TV platformunu kuran Ünsal, aynı zamanda ICE iletişim Hizmetleri Ltd şirketi çatı altında danışmanlık hizmeti de veriyor.

24/42

Selim Ellialtı Neredeydi: Microsoft’un eski Ortadoğu ve Afrika bölgesinden sorumlu Genel Müdürü Şirketi: Suvla Selim Ellialtı’nın kurduğu ve önemli bir şarap markası haline gelen Suvla, bugün yıllık 850 bin şişe şarap üretiyor. Şirketin 2013 ciro hedefi 12 milyon TL.

25/42

Semih Şeftali Neredeydi: Tefal (Gen. Md.) Şirketi: Esse Şeftali’nin 2002 yılında ev perakendeciği alanında oluşturduğu Esse markası bugün130 milyon TL ciroya sahip bir yapıya kavuştu.

26/42

Sina Afra Neredeydi: eBay Avrupa ve GittiGidiyor.com (Yönetim Kurulu Üyesi) Şirketi: Markafoni 2008 yılında Emre Sarı ve Tolga Tatari ile Türkiye’nin ilk özel alışveriş kulübü olan Markafoni’nin 6 milyon üyesi var ve ayda 800 bin ürün satışına sahip.

27/42

Sadi Burat Neredeydi: Eczacıbaşı Yapı (Gen. Md.) Şirketi: Bocchi 2007 yılında Vitra’dan emekli olan Burat, o tarihte kendi işini yapmak için yola çıktı.İtalyan ortağı Bocchi ile birçok ülkeye ihracat da yapıyor.

28/42

Uzay Kozak Neredeydi: Lehman Brother Türkiye Şirketi: Fokus Portföy Finans sektöründeki tecrübelerini değerlendirebileceği bir iş yapmak için yola çıkan kozak,n sektörden tanıdığı yöneticilerle ortak bir şirket kurdu.

29/42

Ünal Kabaca Neredeydi: Bank Asya Şirketi: ABK Enerji Nisan 2010 ayından itibaren fiilen rüzgar enerjisi alanında çalışıyor Kabaca. ABK Enerjinin Söke’de kurulu 30 MW’lık bir tesisi var. Yine aynı şirket çatısı altında 25 MW’lık üretim lisansı bulunmakta.

30/42

Aka Gündüz Özdemir Neredeydi: Koç Holding A.Ş. Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanlığı Şirketi: ? 2010 yılında görevinden ayrılan Özdemir, bağımsız yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra şu anda danışmanlık yapıyor. Özdemir’in özellikle şirket birleşmeleri, kriz yönetimi ve spor endüstrisine dönük proje geliştirdiği biliniyor.

31/42

Ayşe Botan Berker Neredeydi: Fitch Ratings Türkiye’nin Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği Şirketi: Merit Risk Yönetimi ve Finansal Nisan 2012 tarihinde Merit Risk Yönetimi ve Finansal danışmalık şirketini kurdu. Uluslararası knowhow’ı yerel bilgi ve tecrübe ile birleştiren butik bir risk yönetim şirketi olduklarını söyleyen Berker, reel sektör için de bilanço yönetimi, değerleme, finansal risk analizi, scoring, Kurumsal Risk Yönetimi sistemi kurulması gibi hizmetler verdiklerinin altını çiziyor.

32/42

Burhan Karaçam Neredeydi: Yapı Kredi Bankası ve ardından Koç Finansal Hizmetler’in CEO’luğu Şirketi: Danışmanlık Şirketi Karaçam, kendi danışmanlık şirketini kuran yöneticilerden.Karaçam, bağımsız yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra, bazı şirketlerde küçük hissedar, yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Burhan Karaçam, hissedar olduğu şirketlerin stratejilerinin oluşturulması, iş planlarının oluşturulmasına katkı yapıyor.

33/42

Cengiz Solakoğlu Neredeydi: Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Şirketi: CS Danışmanlık’ı 37 yıl süren profesyonel iş hayatına, Koç Grubu’nda başlayıp yine orada son veren Solakoğlu ad ve soyanın baş harflerini taşıyan CS Danışmanlık’ı kurarak kendi ifadesiyle “deneyiminin zekatını” veriyor. Solakoğlu, aile şirketlerinde kurumsallaşma, satış ve dağıtım kanalının geliştirilmesi ve verimliliğinin artırılması, şirket alım satım ve birleşmelerle ilgili firma değerleme gibi konularda, uzmanı olduğu dayanıklı tüketim ürünleri, hayvancılık ve gıda sektörlerinde danışmanlık veriyor.

34/42

Hasan Denizkurdu Neredeydi: Yaşar Holding CEO’su Şirketi: Denizkurdu Danışmanlık En son Yaşar Holding’in CEO’su olarak profesyonel hayatta gördüğümüz Denizkurdu, kendine gelen teklifleri aynı tempoya girmemek için kabul etmedi. Kuğu Denizcilik ile tekne işiyle uğraşan Denizkurdu, Denizkurdu Danışmanlık şirketiyle de yabancı fonlarla birlikte çalışıyor, uygun şirket ve sektörler için fonlama yapıyor.

35/42

Hazım Ellialtı Neredeydi: Unilever Şirketi: Ellialtı Executive Coaching 19 yıl çalıştığı Unilever’den 2006 yılında Eti için ayrılan Ellialtı, 2008 yılında da Eti’den ayrılmıştı. Bir süredir Şölen Çikolata’ya danışmanlık yaptığı bilinen Ellialtı, sektördeki tecrübesini artık Ellialtı Executive Coaching firması yoluyla paylaşıyor.

36/42

Kurthan Tarakçıoğlu Neredeydi: Hyundai Şirketi: Kurthan Tarakcıoğlu Otomotiv Mümessillik ve Danışmanlık Ltd.Şti 2003 senesinde sektörde 10’uncu sırada iken göreve başladığı Hyundai'yi 2009’da liderliğe taşıyan Kurthan Tarakçıoğlu, 2010 Mayıs ayında bu görev inden ayrıldı. Perakende, otomotiv ve üretim başta olmak üzere farklı alanlarda faaliyet yürüten İsotlar Grup'ta yönetici ortak olarak sonraki 12 ay boyunca CEO'luk görevinde bulundu. Kendi yolunu çizmeye 2011 senesinin ikinci yarısında karar veren Tarakçıoğlu, 2012 senesinin Ocak ayında ‘Kurthan Tarakcıoğlu Otomotiv Mümessillik ve Danışmanlık Ltd.Şti.’ adıyla bir şirket kurdu. Tarakçıoğlu, hali hazırda otomotiv sektörüne odaklı stratejik ve pratik danışmanlık veriyor.

37/42

Selma Akdoğan Neredeydi: Erkek egemen nakliye sektörünün ilk kadın yöneticisi Şirketi: Todays&Tommorow Danışmanlık Erkek egemen nakliye sektörünün ilk kadın yöneticisi olmuş, CEO'luğa kadar yükselmiş bir kişi. Profesyonel hayatı bıraktıktan sonra Todays&Tommorow Danışmanlık şirketini kuran Akdoğan, lojistik satın alan sanayi firmaları ile lojistik hizmet üreten firmaları, bir noktada buluşturmayı amaçlıyor.

38/42

Şahin Tulga Neredeydi: HP Türkiye Genel Müdürü Şirketi: Profitkar Platformu Tulga çalıştığı şirketlerde büyük ciro ve karlılık artışı sağlamakla tanınan bir yöneticiydi. 2008’den bu yana Tulga deneyim, kazanım ve uyguladığı yöntemleri stratejik yönetim danışmanlığı ile başka şirketlere aktarıyor. Tulga yakın zamanda Profitkar Platformu’nu kurarak da dikkati çekti.

39/42

Tayfun Bayazıt Nerdeydi: Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı Şirketi: Bayazıt Consulting Services Bayazıt Consulting Services adı altında kendi danışmanlık şirketini kurdu. Bayazıt, Doğan Holding, TAV ve Migros’ta bağımsız üye olarak da görev yapıyor. ayrıca, Marsh McLennan bünyesindeki Marsh, Mercer ve Oliver Wyman’ın da yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Bayazıt, aynı zamanda gayrimenkul geliştirme amaçlı şirket kurdu.

40/42

Ufuk Esin Neredeydi: Lenova br> Şirketi: Esin BKE Danışmanlık Lenova’daki görevinden ayrılan Esin BKE Danışmanlık şirketini kurdu. Esin, bu şirket aracılığıyla kurumlara insan kaynakları ve yönetim teknikleri konusunda rekabet gücü kazandıracak çözümler sunuyor.

41/42

Ziya Akkurt Neredeydi: Akbank Genel Müdürü Şirketi: BPN Danışmanlık Akkurt bir dönem gıda sektöründe de yöneticilik yaptı. Ancak Akkurt, finans sektöründen çok uzak kalamadı. BPN Danışmanlık adında bir şirketin ortakları arasına giren Akkurt finansta uluslararası boyutta danışmanlık işlerine yöneldi.

42/42