Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Keşfedilmeyi bekleyen hayalet kasabalar

Nasıl terk edildikleri hakkında hepsinin farklı hikayeleri olsa da, zamanın içinde kaybolmuş bu kasabaların ortak yanı, insanların hayal güçlerini canlandırmaları ve onları keşfetmeye itmeleri.

1/28

Suya batmış kasabadan ıssız çöllere, dünyanın en yalnız mekanlarını bulduk...

2/28

1. Chinguetti, Moritanya Nasıl terk edildi? 13. yüzyılda İslam dini açısından önemli bir ticari ve dini merkez olan mekan, etkileyici bir görüntüye sahip olan camisi ve kütüphanesiyle ünlü.

3/28

Ziyaret edebilir miyiz? UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilen bölge, turist ziyaretlerine açık. Ne kadar ıssız? Çölde bir devenin üzerinde amaçsızca dolaşır gibi takılın ve labirent benzeri ıssız sokakları keşfedin.

4/28

2. Pripyat, Ukrayna Nasıl terk edildi? 1986 yılında gerçekleşen Çernobil nükleer faciasından sonra gerçek bir hayalet kasaba olan Pripyat, adeta kıyamet temalı bir filmin setini andırıyor.

5/28

Ziyaret edebilir miyiz? Ukrayna hükümetinden özel izin alarak ve radyasyonun tehlikeli olduğu bölgelerden sakınarak ziyaret etmek mümkün.

6/28

Ne kadar ıssız? Radyasyondan dolayı kimse yaşamıyor ve turistik aktiviteler çok sınırlı boyutta.

7/28

3. Bodie, Kaliforniya Nasıl terk edildi? 1800’lü yılların sonuna kadar gerçek bir madenci kasabası olarak varlığını sürdüren Bodie, daha sonra Kaliforniya Eyalet Parkları Sistemi’ne dahil edilince boşaltıldı.

8/28

Bütün binaları korunan ama insandan arındırılan kasaba, Western filmlerinden fırlamış gibi duruyor ve “hayalet kasaba” lakabını gerçekten hak ediyor.

9/28

Ziyaret edebilir miyiz? Kasaba ziyaret edilebiliyor ama bölge koruma altında olduğu için çevrede hiçbir ticari yapı yok.

10/28

Ne kadar ıssız? Ara sıra uğrayan turist grupları dışında kasabaya ayak basan hiç insan yok.

11/28

4. Kolmanskop, Namibya Nasıl terk edildi? Almanların Afrika macerasının bir parçası olan kasaba, 1900’lü yılların başında inşa edilmiş ve 1954 yılında ise tamamen terk edilmiş.

12/28

Kolmanskop, bugün çölün insafına kalmış ve her geçen gün daha çok kuma gömülen bir hayalet kasaba.

13/28

Ziyaret edebilir miyiz? Kasaba çevresinde dolanmak mümkün. Ne kadar ıssız? Gerçek anlamda bir hayalet kasaba.

14/28

5. Consonno, İtalya Nasıl terk edildi? 1960’lı yılların başında İtalyan yatırımcı Mario Bagno tarafından adeta İtalyan Las Vegas’ı olarak yaratılan kasaba, uzun süre Avrupalı ve İtalyan zenginlere lüks eğlence hizmetleri verdi.

15/28

1976 yılında yaşanan bir toprak kayması sonucu kasabanın yolu yok olunca burası ulaşılamaz hale geldi ve bir süre sonra da kapandı.

16/28

2007 yılında bakımevi olarak hizmete açılan bazı binalar ise iş yapmayınca tekrar kapanmak zorunda kaldı. Ziyaret edebilir miyiz? Kasaba ve çevresi halka açık değil.

17/28

Ne kadar ıssız? Adada sadece bir bekçi var ve bölgede dolaşan gezginlere hiç de iyi gözle bakmıyor.

18/28

6. Michigan Merkez İstasyonu, Detroit Nasıl terk edildi? 1913 yılında ABD’nin Orta Batı bölgesindeki ana demiryolu geçidi olması için inşa edilen bina, daha sonra Detroit ekonomisinin düşüşe geçmesiyle işlevsiz kaldı.

19/28

1980’li yılların sonuna doğru istasyondan ayrılan son trenden sonra bina terk edildi ve bugün sadece Hollywood filmlerinde (Transformers, Four Brothers) set olarak kullanılıyor.

20/28

Ziyaret edebilir miyiz? Özel izinler alarak sınırlı bir ziyaret yapmak mümkün. Ne kadar ıssız? Arabayla yanından geçebilirsiniz.

21/28

7. Reschen Gölü, İtalya Nasıl terk edildi? Özellikle, yarısı hala suyun üzerinde duran çan kulesi ile tanınan Reschen, 1939 yılında kasabanın iki yanındaki gölleri birleştirmek üzere başlatılan bir proje sonucu 1950 yılında tamamen sulara gömüldü.

22/28

Kasabaya ait 163 ev ve 523 hektar arazi halen sular altında.

23/28

Ziyaret edebilir miyiz? Gölün donduğu dönemlerde üzerinde yürümek ve çan kulesinin yanına ulaşmak mümkün.

24/28

Ne kadar ıssız? Kasaba bir gölün dibinde ve ciddi anlamda ıssız.

25/28

8. Oradour-sur-Glane, Fransa Nasıl terk edildi?

26/28

Oradour-sur-Glane, İkinci Dünya Savaşı’nın önemli olaylarından birine tanık olan köy, savaşın acılı günlerini unutmamak için terk edildiği 1944 yılından beri olduğu şekilde korunuyor.

27/28

Ziyaret edebilir miyiz? Evet, köy turist ziyaretlerine açık. Ne kadar ıssız? Oldukça ıssız.

28/28